Cortosis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Shadday Potkin dezaktywuje miecz świetlny Dartha Vadera za pomocą swojego ostrza z cortosis.

Cortosis to minerał, którego szczególną własnością jest fakt, że jako jedna z niewielu substancji jest w stanie skutecznie przeciwdziałać stosowaniu miecza świetlnego.

Działanie

W momencie zetknięcia się ostrza miecza świetlnego z rudą lub rafinowanym cortosis, w obwodach zasilania tej broni, zawierających metal dimetris, wywoływane jest sprzężenie zwrotne, które powoduje wyłączenie na pewien czas miecza. W zależności od modelu i konstrukcji miecza oraz ilości i czystości cortosis, efekt ten może trwać od kilku sekund do nawet kilku minut.

Dodatkowo, wykorzystanie cortosis jako elementu stopu tworzącego ostrza pozwalało przy odpowiedniej technologii zbudować broń zdolną fizycznie opierać się uderzeniu miecza świetlnego.

Wykorzystanie

W pancerze inkrustowane cortosis wyposażeni byli Jensaarai, a także część żołnierzy podległych Desannowi. Sporadycznie w galaktyce pojawiała się broń biała o ostrzach wykonanych z domieszką tego minerału, jednak niska trwałość cortosis sprawiła, że tego typu wyposażenie nie stało się zbyt powszechne. Cortosis zostało też wykorzystane przez Palpatine'a do zabezpieczania niektórych krytycznych obszarów jego twierdz oraz pałacu, jako jeden z komponentów ich ścian. Podobne zastosowanie znaleźli dla niego Chissowie, wykorzystując cortosis w podziemiach warowni zwanej Ręką Thrawna. Karwasze z cortosis były również częścią pancerza Rycerzy Imperialnych.

Ciekawostki

  • W grze komputerowej Knights of the Old Republic celem zachowania równowagi gry wprowadzono zasadę, że broń biała może być użyta w pojedynku przeciw mieczowi świetlnemu bez obawy o jej zniszczenie. Aby zachować zgodność z kanonem, wyjaśniono to w ten sposób, że standardem w tamtych czasach miało być robienie broni ze stopu zawierającego cortosis - chociaż w innych źródłach można znaleźć informację, że proces taki jest niezwykle kosztowny, w związku z czym mało prawdopodobne wydaje się być posiadanie tego rodzaju broni przez szeregowych gangsterów z półświatka. Rozwiązanie to wprowadziło dodatkowe kontrowersje w związku z cortosis - do tej pory nie dawało ono odporności na miecz świetlny, a po prostu powodowało jego wyłączenie (jak opisano w Wizji przyszłości).

Źródła