Chissowie/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Chissowie
Planeta macierzysta: Csilla
Język: Cheunch
Wzrost: 170 cm
Kolor oczu: Czerwone
Kolor skóry: Niebieska
Kolor futra/włosów: Niebieskie
Cechy charakterystyczne: Podobni do ludzi, różnią się kolorem skóry i oczu
Chissowie to błękitnoskóre, czarnowłose i czerwonookie istoty. Przypuszcza się, iż taki kolor skóry zawdzięczali przemianom chemicznym zachodzącym w ich organizmach pod wpływem dużych ilości tlenu. Ich rdzenną planetą była Csilla.

Charakterystyka

Chissańskie kobiety.

Chissowie byli inteligentni i tajemniczy. Wykazywali wielkie zainteresowanie sztuką, wojskowością i nauką. Przedstawiciele tej rasy bardzo szybko dojrzewali i wchodzili w dorosłe życie. Często medytowali i wpadali w zadumę, bądź układali plany. Analizowali wszystkie problemy z każdego punktu widzenia, biorąc przy tym pod uwagę każdą możliwą ewentualność. Gdy zostawali zepchnięci do obrony, obmyślali bardzo precyzyjną i przemyślaną taktykę. Cenili sobie honor, jednak podczas wojny zawsze czekali na pierwszy ruch przeciwnika.

Historia

Stara Republika

Chissowie żyli w ukryciu przed innymi rasami w Nieznanych Regionach. Pomimo walki o władzę między kastą rządzącą, a pozostałymi przedstawicielami gatunku, zaawansowana technologicznie cywilizacja rozwijała się. Przez tysiąclecia żyli w odosobnieniu, aż zostali odkryci przez Odrodzone Imperium Sithów.

Wbrew dotychczasowym działaniom Imperium, które zmuszało planety o znacznym stopniu rozwoju technologicznego do kapitulacji, a jej władcę do rezygnacji z dotychczasowego stanowiska, Chissów potraktowano inaczej. Władza poprosiła też o sojusz z Sithami, na co zdezorientowane dowództwo Imperium przystało.

Chiss.

Za zamkniętymi drzwiami negocjatorzy obu stron rozmawiali na temat porozumienia. Jakiekolwiek szczegóły nie zostały nigdy ujawnione, lecz wynik rozmów był znany w całej galaktyce. Chissowie stali się największym sojusznikiem imperatora. Armia i wpływy z podatków były wykorzystywane przez imperialnych w zamian za pozostawienie ojczyzny tej rasy w spokoju.

W trakcie wielkiej wojny galaktycznej siły Chissów brały udział w inwazji na Republikę, za co zyskali szacunek Imperatora. Po wojnie jakiekolwiek ważniejsze informacje na temat rasy w kręgach Republiki zostawały wśród oficerów armii.

Podczas pierwszej czystki Jedi, musiały zdarzać się sporadyczne kontakty z Chissami. Na terenie Republiki, dokładniej Onderonie można było dostać Charric - broń Chissów, lecz nie było wtedy wiadomo jaka rasa to wyprodukowała, jedynie to że pochodzi z Zewnętrznych Rubieży.

Chissanka.

Jednymi z pierwszych, którzy nawiązali z nimi kontakt, byli członkowie załogi statku Bargain Hunter - Jorj Car'das, Dubrak Qennto oraz Maris Ferasi. Spotkali się wtedy z młodym Mitth'raw'nuruodo. Car'Das oraz Maris nauczyli go basicu, a sami za to poznali język Chissów.

Czasy Imperium

Jednym z dwóch Chissów, którzy służyli Imperium Galaktycznemu był wielki admirał Thrawn. Drugim zaś był moff Fehlaurr, który w Imperium Sithów Dartha Krayta pełnił służbę Korpusu Dyplomatycznego Imperium.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Chissów.
To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.