Lehon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: The Old Republic.

Lehon
Astrografia
Region: Nieznane Regiony
Układ: Lehon
Pozycja w układzie: 4
Gwiazda: Abo
Księżyce: 2
Współrzędne: G-11
Długość dnia: 18 standardowych godzin
Długość roku: 278 lokalnych dni
Geografia
Średnica: 9 120 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat:
  • Umiarkowany
  • Tropikalny
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Oceany
  • Wyspy
Społeczeństwo i inne
Języki: Rakatański
Ludność: Dawniej: 11 000 000 000
Struktura demograficzna:
Import: Dawniej:
  • Skarby oferowane w hołdzie
  • Niewolnicy
Eksport: Dawniej:
  • Okręty wojenne
  • Technologia
Przynależność:
Lehon (znana także jako Rakata Prime) był planetą położoną w Nieznanych Regionach galaktyki, ojczyzną Rakatan oraz stolicą ich Bezkresnego Imperium, które powstało tysiące lat przed narodzinami Republiki Galaktycznej. To jedyna planeta układu Rakatan, którą okrążały dwa księżyce, jednak tylko jeden był na tyle blisko że podczas dnia widać go było z powierzchni planety. Nad Lehonem orbitowała również Gwiezdna Kuźnia, stacja kosmiczna zbudowana przez Rakatan w okresie świetności ich Bezkresnego Imperium, zasilana energią z gwiazdy systemu.

Fauna i flora

Nic nie wiadomo o poszczególnych gatunkach fauny czy flory pochodzącej bezpośrednio z Lehona. Jedynie to, że na jego powierzchni występowały rankory oraz gizki. Stworzenia te pochodziły ze statków gwiezdnych, których wiele rozbijało się o powierzchnię planety w związku z polem magnetycznym, chroniącym cały system Rakatan.

Historia

Bezkresne Imperium (49000 BBY25200 BBY)

Tysiące lat przed Republiką w galaktyce dominującą siłą było Bezkresne Imperium - twór stworzony przez Rakatan, inteligentną, humanoidalną rasę, która wyewoluowała na Lehonie. Rakatanie byli wrażliwi na Moc, a wkrótce zaczęli wykorzystywać jej ciemną stronę do budowania potęgi swojego imperium. Stworzyli wiele technologii napędzanych ciemną stroną Mocy, a ich największym osiągnięciem była Gwiezdna Kuźnia - stacja kosmiczna okrążająca Lehon, zasilana energią z gwiazdy systemu. Była zdolna produkować machiny wojenne, a nawet całe floty kosmiczne. Do jej ochrony zbudowano na Lehonie Świątynię Przodków, budowlę, z której wierzchołka generowane było pole magnetyczne rozciągające się na cały ich rodzinny system i chroniący go. Rakatanie budowali też na powierzchni planety duże miasta, które jednak po upadku imperium popadły w ruinę i pochłonęła je dżungla.

W okresie świetności Bezkresnego Imperium, Rakatanie mieli we władaniu ponad pięćset planet, ich samych było około dziesięciu miliardów, a ich niewolników (Rakatanie zniewolili wiele różnych ras podczas podbojów w galaktyce) - trylion.

Wkrótce jednak nastąpił upadek. Bunty i zamieszki na wielu planetach, wzniecone przez niewolników powstania, zmusiły Rakatan do powrotu do ich ojczyzny. By nie dosięgnęła ich zemsta ze strony różnych ras, Rakatanie osiedli z powrotem na planecie, a pole magnetyczne, zakłócające pracę różnych systemów (głównie nawigacyjnych) gwiezdnych statków, pierwotnie stworzone by chronić Gwiezdną kuźnię, teraz chroniło ich samych.

Na Lehonie Rakatanie cofnęli się w rozwoju, pogrążyli się w barbarzyństwie i kanibalizmie. Wkrótce ponownie wybuchła krwawa wojna domowa, a jej finał omal nie zakończył żywotu planety, gdyż została użyta broń masowego rażenia. Rakatanie zmuszeni byli zejść pod powierzchnię ziemi, a gdy wrócili, zorientowali się, że niziny i doliny zniknęły, a całą planetę pokryły wyspy.

Wojna domowa Jedi

Lehon w czasie wojny domowej Jedi.

Niedługo przed wojną domową Jedi, Darth Revan wraz ze swym uczniem Malakiem odwiedzili Lehon, kierowani ku niemu, dzięki wskazówkom z Gwiezdnych map. Tam udało im się namówić Starszych - jedyne plemię Rakatan na planecie, które nie cofnęło się w rozwoju i próbowało przywrócić ich rasie dawną chwałę, aby wpuścili ich do Świątyni Przodków. Dzięki temu mieli się dostać na Gwiezdną Kuźnię, by raz na zawsze ją zniszczyć, jednak nie dotrzymali słowa i sami zaczęli korzystać z jej potęgi, produkując flotę do Imperium Sithów na masową skalę. Trzy lata później odmieniony już Revan powrócił i najpierw zapobiegł wojnie domowej pomiędzy jednym zacofanym plemieniem Rakatan, a Starszymi, a następnie dostał się do Świątyni Przodków i wyłączył pole chroniące system. Dzięki temu flota Republiki mogła zniszczyć Gwiezdną Kuźnię. Zwycięstwo Republika świętowała właśnie na powierzchni Lehona, w pobliżu Świątyni, zjawili się między innymi admirał Forn Dodonna oraz mistrz Jedi Vandar Tokare.

Dalsze czasy

Szkic koncepcyjny do gry Knights of the old Republic.

Po wojnie domowej Jedi, Lehon został przyłączony do Republiki. Pragnąc ochronić planetę przed szabrownikami, poszukującymi pozostałości po bitwie, ogłoszono jej obszary pomnikiem pamięci historycznej i zakazano komukolwiek odwiedzania jej. Ten stan rzeczy utrzymał się przez przeszło 3000 lat. Wielu Rakatan opuściło swą ojczyznę, a wśród pozostałych na planecie przyrost naturalny był tak niski, że w końcu cała rasa wymarła drogą naturalną.

Około 1000 BBY na planetę przyleciał Darth Bane, w poszukiwaniu holokronu Dartha Revana. W pojedynku z lordem Sithów Kas'imem, Bane zniszczył większą część Świątyni Przodków. Nic nie wiadomo o dalszych losach planety.

Źródła