Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Starsi (Rakatanie)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ll'awa, członek plemienia Starszych.

Starsi to jedno z wielu plemion Rakatan, zamieszkujących Lehon, które jako jedyne, w przeciwieństwie do wielu swoich pobratymców, nie cofnęło się w rozwoju po krwawej wojnie domowej.

Po milleniach panowania Bezkresnego Imperium nad znaczną częścią galaktyki, Rakatanie w końcu podupadli. Zniszczeni przez samych siebie, ciemną stronę Mocy oraz ścigani przez dawnych niewolników, schronili się w końcu na Lehonie, z którego pochodzili. Tam też ponownie wybuchła pomiędzy nimi krwawa wojna domowa, która miała straszne zakończenie: użyto broni masowego rażenia, w wyniku czego - aby przetrwać - Rakatanie zmuszeni byli zejść pod powierzchnię ziemi. Gdy powrócili na powierzchnię, zorientowali się, że ich planeta całkiem się zmieniła - zamiast dolin i nizin ujrzeli oceany i tysiące wysp.

Rakatanie zaczęli coraz bardziej cofać w rozwoju i pogrążać w barbarzyństwie oraz kanibalizmie. Jedynie Starsi, będący potomkami kasty kapłanów, zachowali inteligencję i mądrość dawnych pokoleń. Studiując prastare księgi i artefakty z czasów Bezkresnego Imperium, pragnęli przywrócić Rakatanom potęgę, uformować nowy, pokojowo nastawiony lud, w którym nie byłoby już miejsca na przemoc, agresję i ciemną stronę Mocy. Opiekowali się Świątynią Przodków, nie mogli jednak wejść do jej środka, gdyż mógł dokonać tego tylko użytkownik Mocy, a oni stracili z nią kontakt podczas upadku Bezkresnego Imperium, najprawdopodobniej był to skutek działania śmiercionośnego wirusa, który zabił wielu Rakatan. Starsi pragnęli również zniszczyć Gwiezdną Kuźnię, symbol upadku i zdegenerowania ich rasy, nie mieli jednak do tego odpowiednich technologii ani nie potrafili już korzystać z Mocy, a cała ich dawna technologia na niej się opierała.

Nowa nadzieja pojawiła się niedługo przed wojną domową Jedi. Na Lehon przybył Darth Revan i jego uczeń Malak. Obiecali oni Starszym, że jeśli pomogą im wejść do świątyni Przodków, z której wierzchołka kontrolowane jest pole magnetyczne chroniące cały system Rakatan, zniszczą dla nich Gwiezdną Kuźnię. Starsi przystali na propozycję, Revan jednak ich zdradził, przejmując kontrolę nad stacją i rozpoczynając produkcję floty bojowej dla swojego Imperium Sithów. Starsi mogli jedynie patrzeć, jak mroczna potęga stacji znowu daje o sobie znać.

Cały czas też Starsi prowadzili badania genetyczne własnych organizmów, pragnąc dojść do tego, jakim cudem ich rasa straciła kontakt z Mocą, której kiedyś byli bardzo zaawansowanymi użytkownikami. Jednym z badaczy zajmujących się tym problemem był Ll'awa. Wysuwał teorie, iż odcięcie jego rasy od Mocy było spowodowane zmianami genetycznymi w organizmach Rakatan pod wpływem jednego ze szczepów śmiercionośnego wirusa, który przyczynił się do upadku Bezkresnego Imperium.

Oprócz tego Starsi cały czas byli w stanie wojny z innymi, prymitywnymi plemionami Rakatan (między innymi z tym pod przywództwem Jedynego), które urządzały na nich polowania czy zasadzki, czasem przy pomocy rankorów.

Trzy lata później Revan powrócił już jako Jedi. Zdobył zaufanie Starszych, pomagając zakończyć konflikt pomiędzy nimi a jednym z plemion mało inteligentnych proto-Rakatan pod przywództwem Jedynego. Wprowadzili więc go do Świątyni, a Revan dotrzymał tym razem obietnicy: w następstwie jego działań do systemu przybyła flota Republiki, nad Gwiezdną Kuźnią rozegrała się bitwa, w rezultacie której stacja została zniszczona, Malak zginął, a siły Sithów zostały rozproszone.

Znani przedstawiciele

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!