Bitwa o Gwiezdną Kuźnię

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Bitwa o Gwiezdną Kuźnię, znana także jako bitwa o Rakatę Prime lub bitwa o Lehon odbyła się w 3956 BBY. Stoczona została pomiędzy siłami Imperium Sithów, a Republiką Galaktyczną i zakończyła się zniszczeniem stacji kosmicznej oraz porażką Dartha Malaka.

Historia

Przyczyny

Wszystko zaczęło się kilka lat przed bitwą, po zakończeniu wojen mandaloriańskich. Wtedy to dwaj Jedi: Revan i Malak, odnaleźli na Dantooine wskazówki pozwalające odnaleźć Gwiezdną Kuźnię - starożytną stację kosmiczną, narzędzie ciemnej strony Mocy, stworzone przez pradawną rasę Rakatan. Rozpoczęli jej poszukiwania, staczając się coraz bardziej w objęcia ciemnej strony. Po zdobyciu wskazówek ze wszystkich Gwiezdnych Map udało im się dotrzeć na planetę Lehon, nad którą unosiła się Gwiezdna Kuźnia. Przejęli więc nad nią kontrolę, produkując duże ilości machin i sprzętów wojennych. Stworzyli flotę, która pozwoliła im zyskać znaczącą przewagę w wywołanej przez nich wojnie przeciwko Republice. Jej przywódcy wiedzieli że nie zdołają wygrać, postanowili więc pojmać Mrocznego Lorda Sithów i jego ucznia. Grupa Jedi, pod dowództwem Bastili Shan, dostała się na statek flagowy Revana. Gdy otoczyli go na mostku, Malak niespodziewanie zdradził swojego mistrza, oddając strzał w jego statek z innego okrętu. Z grupy uderzeniowej Jedi przeżyła tylko Bastila, a sam Revan został ciężko ranny. Udało się jej utrzymać go przy życiu, a Rada Jedi postanowiła zdeformować mu pamięć tak, aby myślał, że od zawsze służył Republice.

Bitwa o Gwiezdną Kuźnię

Jakiś czas później Sithowie zaatakowali Endar Spire, statek na którym przebywał Revan, Bastila oraz Carth Onasi, dowódca. Cała trójka zdołała ewakuować się ze statku i po wielu perypetiach dotrzeć na Dantooine, gdzie Revan ponownie przeszedł trening na Rycerza Jedi. Mężczyzna nie znał swojej przeszłości, toteż Rada nakazała mu udać się do ruin niedaleko Enklawy. Tam grupa odkryła fakt istnienia Gwiezdnej Kuźni, nie mogąc jednakże określić jej położenia. Dowiedzieli się jedynie, że kolejne wskazówki znajdą na Tatooine, Manaanie, Kashyyyku oraz Korribanie. Revan odnalazł tam Gwiezdne Mapy, ale zanim zdobył ostatnią, jego statek przechwycili Sithowie. Bastila, broniąc Revana, została pojmana przez Malaka, który wcześniej wyjawił mu prawdę o jego przeszłości. Revan, który kochał Bastilę, postanowił odnaleźć ostatnią mapę i dotrzeć do Malaka. Znalazł ją i okazało się, że Gwiezdna Kuźnia jest na orbicie planety Lehon. Gdy wraz z Carthem i resztą towarzyszy udali się tam na Ebon Hawku, pole magnetyczne emitowane ze Świątyni Przodków ściągnęło ich frachtowiec na powierzchnię i zmusiło do awaryjnego lądowania. Przy pomocy Starszych - jednego z plemion Rakatan, twórców zarówno Kuźni, jak i Świątyni Przodków, czyli jej systemu obronnego - ekipa Revana naprawiła statek oraz wyłączyła pole. Motywacja Starszych była jasna - pomogli drużynie, gdyż tak samo jak oni chcieli zniszczyć Gwiezdną Kuźnię, która stanowiła dla nich symbol zła, oraz przypomnienie o błędach ich przodków. Na dachu Świątyni Revan spotkał Bastilę, która została przeciągnięta na ciemną stronę. Stoczył z nią walkę, jednak zdołała ona uciec, kierując się na Gwiezdną Kuźnię.

Bitwa o Gwiezdną Kuźnię

Zniszczenie Gwiezdnej Kuźni

Gdy Revan wrócił na Ebon Hawka, wraz z Carthem Onasi wezwał siły Republiki. Zniszczenie Gwiezdnej Kuźni stało się kluczem do wygrania wojny, gdyż wtedy Sithowie straciliby niewyczerpane źródło nowej broni i statków. Admirał Forn Dodonna oraz mistrz Jedi Vandar Tokare ustalili, że flota Republiki będzie atakować Gwiezdną Kuźnię, zaś grupa uderzeniowa Jedi, w tym Revan i jego towarzysze, wtargnie do środka stacji i pokona Bastilę, wspomagającą siły Sithów swoją medytacją bitewną. Gdy Revan dostał się na pokład stacji, spotkał na swojej drodze wielu przeciwników, głównie tamtejsze droidy strażnicze oraz Mrocznych Jedi, co jednak nie powstrzymało go przed wypełnieniem swojej misji.

Tymczasem w przestrzeni kosmicznej toczyły się zawzięte walki pomiędzy siłami Dodonny a flotą Varko. Siły republikańskie stopniowo przegrywały starcie, jednak odwrót oznaczałby upadek Republiki. Przyczyną tego stanu rzeczy była niezliczona ilość statków, produkowanych wciąż przez Gwiezdną Kuźnię, oraz wspomagająca je Bitewna Medytacja Bastili. W końcu jednak Revan dotarł do Shan. Stoczył z nią walkę, podczas której nawrócił ją z powrotem na jasną stronę Mocy. Wtedy kobieta zaczęła używać swej Medytacji by wspomóc siły Republiki, Revan zaś wyruszył na ostateczne spotkanie z Malakiem. Pojedynek z nim nie był łatwy, ponieważ jego dawny uczeń odkrył wiele tajemnic Gwiezdnej Kuźni, które pomogły mu podczas walki (np. wysysanie resztek energii z martwych Jedi), jednak ostatecznie Revan zwyciężył, zabijając Malaka. W ostatniej chwili Revan wraz z towarzyszami i Bastilą zdołał uciec z Kuźni, która chwilę po ich odlocie eksplodowała.

Po zniszczeniu

Po zniszczeniu Gwiezdnej Kuźni wszyscy żołnierze udali się świętować na Rakata Prime. Wojna była skończona, Revan i Bastila wrócili na ścieżkę dobra, a Malak zginął. Załoga Ebon Hawka została odznaczona za swoje zasługi. Gdyby Kuźnia przetrwała, Malak mógłby po raz wtóry stworzyć ogromną armię, która w końcu podbiłaby całą galaktykę, tak więc jej zniszczenie było najważniejszym wydarzeniem w wojnie.

Alternatywy

Gracz (kierujący Revanem) mógł także wybrać ścieżkę po ciemnej stronie Mocy. Wtedy to razem z Bastilą zwabia do Gwiezdnej Kuźni armię Republiki, ale Bastila używa swojej medytacji na korzyść Sithów. Flota Republiki zostaje pokonana, a Revan zabija Malaka, przez co sam obejmuje swój dawny tytuł. Gwiezdna Kuźnia nie zostaje zniszczona, a na Rakata Prime Bastila przedstawia Sithom ich nowego władcę. Wkrótce potem Republika zostaje pokonana przez Revana.

Źródła


Ważniejsze bitwy i kampanie
[Pokaż/Ukryj]