Bitwa o Kashyyyk (40 ABY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy bitwy w czasie drugiej galaktycznej wojny domowej. Zobacz też: inne bitwy stoczone o tę planetę.

Bitwa o Kashyyyk miała miejsce w roku 40 ABY i była jedną z największych batalii drugiej galaktycznej wojny domowej. Rozpoczęła się atakiem sił Sojuszu Galaktycznego na ojczyznę Wookieech. Celem inwazji było przejęcie dezerterów Jedi, którzy uciekli znad Kuat. Początkowo mieszkańcy planety przeczyli ukrywaniu Jedi, kiedy jednak Jacen Solo poznał prawdę, rozkazał zniszczyć puszcze drzew wroshyr. Wookiee nie mogli przejść obok tego wydarzenia obojętnie, postanawiając się zrewanżować. Na pierwszy ogień ruszyły myśliwce typu Owool dowodzone przez Lowbaccę.

Kiedy do boju włączyła się flota Konfederacji, z Kashyyyka wzniosły się myśliwce StealthX, pilotowane przez Jedi. Podczas walki Wielki Mistrz Luke Skywalker zderzył się z Anakinem Solo. Wszyscy myśleli, że Jedi zginął, lecz ten podłożył ładunki pod dalekosiężne turbolasery. Następnie wszedł na pokład, gdzie odnalazł swego syna, torturowanego przez Jacena. Doszło do pojedynku, który nie został rozstrzygnięty. Pomimo, iż mieli szansę zabić młodego Solo, obaj Skywalkerowie opuścili pokład.

Tymczasem Han Solo i jego żona, Leia, polecieli na Hapes, by poprosić o pomoc Tenel Ka. Ta, słysząc okropieństwach, które wyrządził jej mąż, dołączyła swą flotę do sił Konfederacji. Przybycie hapańskich statków zmieniło znacząco sytuację. Salwy ze Smoków Bitewnych niszczyły kolejne okręty przeciwnika. Mimo tego, dzięki niespodziewanemu przybyciu Alemy Rar, zdziesiątkowanej flocie Sojuszu udało się uciec. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Konfederacji.

Preludium

Po bitwie w przestworzach Kuat i dezercji Jedi, Jacen Solo chciał ukarać Zakon za niesubordynację. Na pierwszy ogień poszła Akademia na Ossusie. Jego siostrze i Zekkowie udało się pokonać oddziały Serpy.

Jakiś czas później na pokład Anakina Solo przybył Ben Skywalker, który chciał zabić Jacena. Po przybyciu poprosił o ponowne włączenie go w szeregi SGS. Solo przystał na propozycję i jego kuzyn rozpoczął pracę na okręcie. Podczas rozmowy między nimi Ben przypadkowo wyjawił, że ojciec kazał mu lecieć na Kashyyyk, gdzie mieli się spotkać. Jacen wywnioskował, że jeżeli u Wookieech jest Wielki Mistrz Zakonu to są tam i pozostali Jedi. Piąta Flota Sojuszu z Anakinem Solo na czele ruszyła na Kashyyyk.[1]

Bitwa

Bombardowanie Kashyyyka

Kashyyyk - miejsce bitwy.

Tuż po przylocie statków nad planetę z hangarów na powierzchni wyleciały myśliwce typu Owool. Po jakimś czasie, gdy flota zbliżała się do Kashyyyka dowódca eskadry Wookieech rozkazał zatrzymanie floty. W przeciwnym razie Sojusz musiał się spodziewać ataku. Jacen nie wziął do końca poważnie gróźb pilota ponieważ miał do dyspozycji dwa razy tyle niszczycieli co Wookiee myśliwców, jednak wysłuchał rozkazu i zatrzymał flotę. Po chwili dowódca eskadry znów się skontaktował. Tym razem Solo wydał rozkaz, by wydać im Jedi oraz jego matkę i ojca. Kosmaci mieszkańcy planety twierdzili jednak, że nie mają ani jednych, ani drugich. Ich odpowiedź była dla młodzieńca równoznaczna z przyłączeniem się do Konfederacji. Jacen rozkazał bombardowanie orbitalne. Na cel artylerzyści wzięli sobie gęste puszcze drzew wroshyr. Za radą Bena, który chciał odwrócić uwagę od swoich prawdziwych zamiarów, Solo nakazał zbombardować jakieś miasto na powierzchni. Tą osadą stało się Rwookrrorro. Tym czasem w przestworzach Wookiee, kipiący z wściekłości, zaatakowali. Jako, że ich dowódcą był Jedi Lowbacca wykorzystywali ich taktykę. Mianowicie lecieli po śladach strzałów z dalekosiężnych turbolaserów.

Jacen Solo, dowódca inwazyjnych sił Sojuszu.

Zjonizowane powietrze uniemożliwiało sensorom krążowników wykrycie. W trakcie potyczki niemal wszystkie myśliwce zostały zniszczone przez bomby kasetowe lub automatyczne działka. Pozostały przy życiu Lowbacca zdecydował się Mocą popchnąć w stronę statku ciemną bombę. Kiedy na mostku wybuchło zamieszanie związane z atakiem heroicznego Wookieego, Ben zrzucił maskę i zaatakował Jacena. Ze względu na wybuch jego klinga tylko drasnęła kuzyna. Skywalker ponowił jednak atak. Po drodze przeciął na pół Twizzla, który stał między młodzieńcami. I tym razem chybił. Nie mając czasu na odczepienie od pasa miecza świetlnego Solo raził kuzyna błyskawicami Mocy. Będący pod wrażeniem wyczynu Skywalkera, Jacen pomógł rannemu i miał zamiar wprowadzić go na ścieżki ciemnej strony. W wyniku ataku Lowbacci mostek Anakina Solo został poważnie uszkodzony, a cała jego załoga zginęła.

W tym samym czasie na powierzchni Kashyyyka Jedi przygotowywali swoje myśliwce StealthX do walki. Na planetę przybyła również Jaina, która zostawiła Akademię pod opieką Zekka. Spotkała tam swoich rodziców smucących się poczynaniami ich syna, który atakował Wookieech. Tuż przed wylotem Jedi zwołali naradę bitewną. Po krótki zebraniu i omówieniu taktyki przeszli do zrozpaczonych Solo. Wszyscy oprócz małżeństwa stwierdzili, że Han i Leia nie powinni brać udziału w walce. Wtedy żona przemytnika wpadła na pomysł, by poprosić o wparcie Hapan. Ich statki mogłyby odwrócić losy batalii.

Po chwili hangar numer piętnaście, w którym dokowały StealthX-y opustoszał. Dopiero co przybyła Jaina dołączyła do jednej z eskadr myśliwców. Tuż po opuszczeniu lądowiska Jedi polecieli w stronę Piątej Floty. Wtedy doszło do czegoś, czego żaden z pilotów myśliwców się nie spodziewał.[1]

Przybycie Konfederacji

Kilka tysięcy kilometrów od statków Sojuszu pojawiła się potężna flota Bothan. Konfederacja chcąca zyskać sojuszników w postaci Wookiech wysłała okręty pod wodzą admirałów Babo, For'o i Traesta Kre'feya. Statki Piątej Floty skupiły swój ostrzał na nowo przybyłym przeciwniku.

W tym czasie Jedi ruszyli na wrogie okręty. Pierwszym celem Eskadry Ostrzy Nocy miał być niszczyciel typu Victory Vulnerator. Dzięki Jacenowi, który spodziewał się ataku myśliwców, artylerzyści okrętu otworzyli ogień do StealtX-ów. W wyniku ostrzału Ostrza Nocy straciły trzech pilotów. Pomimo zaciekłych ataków Jedi nie byli w stanie zagrozić flocie Sojuszu. Jaina, która wraz z Luke'em Skywalkerem oddzieliła się od reszty skierowała się w stronę Anakina Solo. Pomimo prób ataków nie udało się go uszkodzić, gdyż co chwila nękali ich artylerzyści.

W zaistniałej sytuacji, Skywalker chciał zaatakować mostek, jednak zaczął być nękany przez inny myśliwiec typu StealthX. Jego pilotem był Jacen. Jaina po chwili dołączyła do pościgu i próbowała trafić w statek pilotowany przez brata. Niestety przy okazji trafiła kilka razy w statek Luke'a. Dziewczyna postrzeliła też Jacena, który się wycofał. Kiedy pozostała tylko ze swoim wujem z jego silników zaczęły buchać jęzory ognia. Ich przyczyną były poprzednie niecelne strzały Jainy. Po chwili cały myśliwiec rozpadł się na części. Luke ukrył swoją obecność w Mocy i w ten sposób wszyscy myśleli, że zginął.[1]

Wsparcie Hapan

"Ten plan to prawdziwy majstersztyk. Zaufaj mi."[1]
— Leia do swojego męża o ich misji na Hapes.
Tenel Ka, hapańska królowa matka.

Han i Leia nie mogący uczestniczyć w bezpośredniej bitwie polecieli na Hapes, by prosić Królową Matkę o wsparcie dla Konfederacji. W ślad za nimi poleciała Tahiri Veila, która chcąc pomóc Jacenowi, miała powstrzymać negocjacje z Tenel Ka. W hangarze królewskim wywiązała się walka na miecze świetlne między Leią, a Tahiri. W porywie odwagi Han stanął między nimi i przerwał pojedynek. Po chwili przyszła i królowa matka. Nakazała dowódcy swojej straży major Esparze odeskortować Tahiri poza granice Konsorcjum. W tym czasie Solo z Tenel Ka udali się do pałacu, gdzie rozpoczęli rozmowę. Hapanka ubolewała nad śmiercią Luke'a. Bardziej jednak smuciły ją brutalne posunięcia jej męża. W trakcie dyskusji królowa matka zdecydowała, iż przyłączy swe statki do bitwy po stronie Konfederacji.[1]

Pojedynek na Anakinie Solo

Po próbie zabicia Jacena, Ben był przetrzymywany przez kuzyna w yuuzhańskiej sali tortur. Tam torturowano go przy użyciu Objęć Cierpienia. Młody Solo chciał sprawić, by tak jak on Ben przeszedł na ciemną stronę. W trakcie godzin spędzonych w wytworze Vongów, Skywalker odchodził z bólu od zmysłów jednak ostatecznie nie złamał się i nie poddał woli kuzyna. Po jakimś czasie między młodzieńcami wywiązała się rozmowa o rodzinie Bena. Głównym tematem było zabicie Mary Jade przez Jacena i śmierć jej męża Luke'a w przestworzach. Chłopak nie dowierzał, że jego ojciec nie żyje. Miał rację. W tym czasie Wielki Mistrz Jedi zamknął się w Mocy i podłożył ładunki wybuchowe pod dalekosiężne turbolasery. Po wykonaniu tego zadania pospieszył szybko na ratunek synowi. Kiedy pojawił się w sali tortur oniemiał. Ben powiedział Jacenowi, że Luke stoi w drzwiach. Kuzyn stwierdził, że nie da się tak nabrać. Po chwili jednak doszło do ataku i chłopak w ostatniej chwili dobył miecza.

Pierwszy atak mistrza Jedi ranił nerki siostrzeńca. W odpowiedzi Jacen kopnął z półobrotu w żebra łamiąc kilka z nich. Po chwili starli się w walce mieczami. Tym razem znowu dostał Solo, który miał wybite kilka zębów. Po chwili przy użyciu telekinezy Luke wpadł prosto w jedną z maszyn Vongów. Rozciął kolczaste łoże i znów zaatakował. Silny cios wuja został sparowany jednak i tak wbił się w ramię młodzieńca. Przy okazji Jacen został raniony w oko ciosem palcami. Tuż przed zakończeniem walki Luke miał szansę dobić siostrzeńca. Ze względu na syna nie wykorzystał jej, gdyż wtedy któryś ze Skywalkerów kroczyłby ciemną stroną. Ostatecznie Solo stracił przytomność rzucony o ścianę. Po chwili opuścili komnatę i udali się do hangaru. Po drodze Ben powiedział ojcu, że podłożone przez niego ładunki wybuchły w trakcie pojedynku.

Smoki Bitewne Hapan.

Ranny Jacen trafił do szpitala. Kiedy się ocknął wezwał swego adiutanta Orloppa do siebie. Ten na rozkaz pokazał przełożonemu bitwę na ekranie taktycznym. Ich sytuacja była beznadziejna. Kashyyyk osłaniała flota Wookieech, która uformowała się po drugiej stronie planety. Piąta Flota Sojuszu została natomiast otoczona przez Bothan oraz świeżo przybyłe floty Huttów, Korelii, Commenora i Balmorry. Nie zważając na rany Solo wyszedł z Orloppem z punktu medycznego i kuśtykając doszedł do wagonika, którym chciał pojechać na mostek. W tym czasie floty z Korelii i Bothawui rozstąpiła się i zrobiła miejsce dla nowej grupy statków. Na placu bitwy pojawiły się hapańskie Smoki bitewne i krążownik typu Nova. Po chwili Jacen skontaktował się z Tenel Ka. W trakcie rozmowy entuzjazm Solo z przybycia floty spadł, gdyż dowiedział się, że Konsorcjum nie jest po ich stronie. Nie wiedząc, czy ma omamy spytał się Orloppa, czy rozmawia z Królową Matką. Ten potwierdził i Jacen przeraził się. Nie złożył aktu kapitulacji tak jak poleciła jego żona. W tym wypadku Hapanie otworzyli ogień do byłych sojuszników.

Kiedy sytuacja stała się krytyczna na scenę bitwy wkroczyła Alema Rar, szalona mroczna Jedi. Dzięki pomocy statku Sithów zasiała niepewność wśród dowódców bothańskiej floty co umożliwiło stworzenie wyrwy pomiędzy statkami i ucieczkę Piątej Floty, a właściwie tego co z niej zostało.[1]

Skutki

Luke Skywalker na powierzchni Kashyyyka.

Bitwa zakończyła się ogromnym sukcesem Konfederacji. Dzięki udanej obronie Kashyyyk reprezentowany w negocjacjach przez Tojjelnoota dołączył się do przymierza. Wdzięczny przywódca Wookieech dziękował bothańskim admirałom. Flota z obronionej planety zasiliła szeregi Konfederacji. Tenel Ka obiecała również neutralność wobec Sojuszu. Jedi zaś zdecydowali się dołączyć do Konfederacji pod warunkiem, że przestanie prób ataku na Światy Jądra. Han i Leia przystali również na propozycję Bothan, by ci "zajęli się" Jacenem.[1]

Ujarzmianie pożarów

Jeszcze przez długi czas po bitwie Wookiee musieli walczyć z szalejącymi pożarami. Na obszarach lasów wroshyr płonących po bombardowaniu rozstawiano wiele boi, które zapobiegały rozprzestrzenianiu się ognia. Czynny udział w tej pracy brali Han i Leia Solo. Na pokładzie swojego Millennium Falcona rozwozili boje i montowali je na odpowiednich pozycjach.[2]

Przypisy

Źródła