Commenor/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Commenor
Astrografia
Region: Kolonie
Sektor: Rachuk
Układ: Commenor
Gwiazda: Commenor
Księżyce:
Współrzędne: N-10
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Góry
  • Łąki
  • Lasy
  • Miasta
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Struktura demograficzna: Ludzie
Przynależność:
Commenor to planeta znajdująca się w Koloniach. Znajduje się blisko Światów Jądra. Leży na dalszej krawędzi oddzielającej Światy Środka.

Commenor był przede wszystkim węzłem handlowym i prestiżowym kosmoportem, łączącym Światy Środka z Rubieżami i Koloniami. W 44 BBY to właśnie nad Commenorem zebrała się grupa uderzeniowa senatora Ranulpha Tarkina, która rozpoczęła wojnę nadprzestrzenną Starka. Krótko przed wybuchem wojen klonów senator Padmé Amidala wygłosiła na Uniwersytecie Commenorskim odczyt potępiający akt militaryzacji. Przez cały okres trwania wojen klonów planeta pozostawała lojalna wobec Republiki. To z niej pochodził między innymi Jan Dodonna - jeden z kapitanów pierwszych Gwiezdnych Niszczycieli typu Victory.

Po proklamacji Imperium na powierzchni planety doszło do kilku anty-imperialnych demonstracji. Na księżycu Folor przez pewien czas stacjonowało skrzydło myśliwców TIE, a później po kryjomu też Eskadra Widm. To na Commenorze Sojusz Rebeliantów zdobył astromechy typu R2, użyte w bitwie o Yavin. Planeta dołączyła jednak do Nowej Republiki dopiero po pokonaniu Lorda Zsinja. To też na Commenorze Tavion zdobyła berło Ragnosa. W 40 ABY Commenor dołączył do Korelii w trakcie drugiej insurekcji koreliańskiej.

Ciekawostki

W grze Rebellion błędnie umieszczono Commenor w Sektorze Koreliańskim.

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.