Jan Dodonna/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Jan Dodonna
Data i miejsce śmierci: 24 ABY
Miejsce pochodzenia: Commenor[1]
Rasa: Człowiek
Wzrost: 182 cm[2]
Kolor włosów: Siwe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Generał
Jan Dodonna był strategiem i jednym z przywódców Sojuszu Rebeliantów. Najpierw służył we flocie Republiki, potem Imperium Galaktycznego, aż w końcu w Rebelii.

Biografia

W młodości Jan był wysoko postawiony oficerem we flocie Republiki. Brał udział w wojnie nadprzestrzennej Starka oraz w wojnach klonów. W tym drugim konflikcie był jednym z dowódców w bitwie o Anaxes, Rendili oraz Cato Neimoidię.

Po wojnach klonów był jednym z niewielu wysoko postawionych oficerów, którym polityka prowadzona przez Imperium nie odpowiadała. Do Rebelii dołączył jednak dopiero, kiedy tajna policja Imperium postanowiła go wyeliminować.

Po kilku udanych akcjach powierzono mu dowództwo nad bazą na Yavinie 4. Był również autorem strategii ataku na Gwiazdę Śmierci. Po zwycięskiej bitwie był obecny na uroczystości odznaczenia Luke'a Skywalkera oraz Hana Solo, w czasie której podawał medale Leii Organie.[3]

Stacja została zniszczona, ale Jan pozostał na Yavinie i zajął się ewakuacją bazy, którą w znacznym stopniu przyspieszył samobójczy atak jego syna. Jan przebywał na Yavinie aż do czasu lądowania szturmowców. Zdetonował bombę, która zniszczyła kilka myśliwców TIE. Wybuch był tak potężny, że Rebelia uznała, iż Dodonna nie żyje. Został jednak znaleziony przez Imperium i trafił na superniszczyciel Lusankya. Był tam więziony przez kilka lat, do czasu, gdy uwolniła go Eskadra Łotrów. Zaprojektował dla Rebelii myśliwiec A-wing.

Po uwolnieniu przeszedł wreszcie na zasłużoną emeryturę. Nie przeszkodziło mu to jednak w pomocy Nowej Republice podczas wielu bitew. Zmarł w roku 24 ABY na Nowym Alderaanie.

Ciekawostki

Przypisy

  1. Encyklopedia postaci
  2. Databank (pierwszy) Dodonna, General Jan w pierwszym Databanku (Link archiwalny z dnia 17.05.2011 na web.archive.org)
  3. Nowa nadzieja

Źródła