Gwiezdny superniszczyciel typu Executor/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Gwiezdny superniszczyciel typu Executor.

Gwiezdny superniszczyciel typu Executor zwany również gwiezdny niszczyciel typu Super to jeden z typów imperialnych superniszczycieli - potężnie uzbrojony i opancerzony okręt wojenny wykorzystywany był najczęściej jako forma walki psychologicznej. Niejednokrotnie okręty takie były wykorzystywane jako jednostki dowodzenia. Najsłynniejszą był Executor, zniszczony w bitwie o Endor.

Konstrukcja i wyposażenie

Superniszczyciele były same w sobie małą flotą. Miały od 8000 do 19000 m długości oraz przenosiły ponad dwieście mniejszych pojazdów kosmicznych, wliczając w to dwanaście dywizjonów myśliwców. Na pokładzie miały też trzy standardowe bazy z prefabrykatów, korpus szturmowców, 75 maszyn kroczących i wspomagające je jednostki naziemne.

Wykorzystanie

Okręt tego typu były kilkakrotnie silniejszy od standardowego Imperial-I. Superniszczyciele te służyły jako centra dowodzenia dla najpotężniejszych zgrupowań floty, kierowanych przez wielkich admirałów i lordów, skąd kontrolowali oni wydarzenia zachodzące w ich strefie wpływów i działań; dowodzili oblężeniami, bitwami kosmicznymi itd.

Pierwsza jednostka tego typu, Executor, weszła w skład Eskadry Śmierci pod dowództwem samego Dartha Vadera, biorąc udział m.in. w bitwach o Hoth i o Endor. Executor został zniszczony właśnie w czasie tej drugiej, gdy pilot A-winga, Arvel Crynyd, staranował pozbawiony wcześniej osłon mostek okrętu. Ogromny niszczyciel, uszkodzony już przedtem w czasie potyczki z trzema krążownikami i borykający się z własnymi awariami nie wytrzymał tego ciosu i w rezultacie zderzył się z drugą Gwiazdą Śmierci. W katastrofie zginęła cała załoga, składająca się z najlepiej wyszkolonych żołnierzy Imperium, co znacznie utrudniło ponowne zebranie i odbudowę floty.

Spis okrętów

Nazwa oryginalna Nazwy w polskich tłumaczeniach
Executor Egzekutor
Lusankya -
Reaper Żniwiarz
Guardian Opiekun
Terror Terror
Iron Fist (wcześniej Brawl) Żelazna pięść
Intimidator (później Pride of Yevetha) Postrach (Duma Yevethów)
Aggressor Agresor
Annihilator Anihilator
Night Hammer (później Knight Hammer) Niewidzialny młot (Nocny młot)
Razor's Kiss Pocałunek brzytwy
Vengeance Zemsta
Whelm -
Megador -

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.