Gwiezdny superniszczyciel

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Executor

Gwiezdny superniszczyciel (ang. Super Star Destroyer) - klasa wielkich okrętów gwiezdnych, których budowę zapoczątkowano za czasów Imperium. Jednostki tego typu należą do najpotężniejszych okrętów gwiezdnych w znanej galaktyce, zwykle używano ich jako okrętów dowodzenia.

Z początku słowo superniszczyciel było tożsame z nazwą typu - Gwiezdnego Niszczyciela typu Super, którego pierwszym egzemplarzem był Executor. Następnie zbudowano kolejne jednostki również określane jako superniszczyciele, mimo, że należały już do innych typów (Sovereign, Eclipse).

Okręty tego typu charakteryzowały się wielkością, siłą ognia i olbrzymimi kontyngentami myśliwców i przenoszonych na pokładzie żołnierzy. Ich długość sięgała od 7000 do ponad 19000 metrów. Uzbrojenie liczyło setki dział laserowych, jonowych i turbolaserowych. Na niektórych typach montowano nawet superlasery, choć słabsze niż na Gwieździe Śmierci.

Ze względu na czas i koszt budowy, okrętów tych było stosunkowo niewiele i rzadko brały udział w działaniach bojowych. Zwykle ich głównym zadaniem była funkcja okrętu flagowego. Z taktycznego punktu widzenia ich zadania mogły równie skutecznie spełniać mniejsze jednostki, których było o wiele więcej i były o wiele tańsze w produkcji. Okręty tego typu doskonale spełniały jednak swoją rolę jako broń psychologiczna.

Typy

Wyróżniamy trzy podstawowe typy superniszczycieli (w kolejności konstruowania):

Źródła