Yavin 4/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Yavin 4
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Odcinek Gordiański
Układ: Yavin
Gwiazda: Yavin
Długość dnia: 24 standardowe godziny
Geografia
Typ: Skalista
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Tropikalny
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz: Lasy tropikalne, jeziora, wulkaniczne góry
Społeczeństwo i inne
Struktura demograficzna:
Przynależność:
Yavin 4 to jeden z księżyców gazowego giganta o nazwie Yavin Prime. Leżał on w układzie Yavin na Zewnętrznych Rubieżach, przy odcinku Gordiańskim. Jądro tego księżyca składało się ze stopionego metalu.

Krajobraz

Na Yavinie 4 dominował głównie tropikalny krajobraz, pełen puszczy, rzek, wulkanicznych gór. Mieściło się tam też dużo starożytnych świątyń. Znajdowały się na nim cztery kontynenty.

Zwierzęta i rośliny

Na tym księżycu rozwinęło się wiele gatunków roślin i zwierząt. Były to m.in.:

Historia

Stara Republika

Przedstawiciel rasy Massassi.

Około 10000 BBY na księżycu przebywali Jedi. Zbudowali oni podziemne miasto. Celem jego budowy była zmiana klimatu księżyca, która miała spowodować wyrośnięcie tropikalnej dżungli. Później jednak Jedi odlecieli z tego świata, a miasto zostało zapomniane i obecnie znane jest pod nazwą Zaginione Miasto Jedi.

Około 5 tysięcy lat później na Yavinie 4 pojawił się niedoszły Mroczny Lord Sithów - Naga Sadow. Towarzyszyła mu inteligentna rasa zwana Massassi (na zdjęciu obok), której przedstawiciele byli jego sługami. Zbudował świątynię, a później ukrył w niej swój statek. Po jakimś czasie zmarł, a plemię Massassi pozostało strażnikami jego spuścizny.

Około 4000 BBY na księżyc trafił inny Mroczny Lord Sithów - Exar Kun, który postanowił wybudować na Yavinie 4 swoją bazę. Podobnie jak Naga Sadow podporządkował sobie Massassów i wybudował wiele świątyń. Miały mu one służyć w koncentrowaniu energii ciemnej strony Mocy. Jego plan został udaremniony podczas wielkiej wojny Sithów, przez zjednoczoną armię mistrzów i rycerzy Jedi. Księżyc został wtedy całkowicie spustoszony, a rasa Massassi wybita. Duch Exara Kuna został uwięziony w świątyni.

Po tych wydarzeniach Zakon Jedi wymazał informację o całym układzie, jednak ten został ponownie odkryty jakieś 3 stulecia później, gdy wytyczana była Droga Hydiańska oraz jej rozgałęzienia.[1]

Wojny klonów

Podczas wojen klonów na księżycu wylądował Anakin Skywalker. Szukał on Asajj Ventress, uczennicy hrabiego Dooku. Kobieta najpierw rozprawiła się z oddziałem klonów, a później zniszczyła myśliwiec Anakina. Dalej nastąpił pojedynek między Skywalkerem i Ventress. Po długich zmaganiach młody Jedi zepchnął Asajj ze szczytu świątyni. Po chwili odleciał sądząc, iż uczennica hrabiego Dooku nie żyje.

Galaktyczna wojna domowa

W roku 0 BBY księżyc został zajęty na bazę przez Sojusz Rebeliantów. Wybudowano na nim hangar dla myśliwców, a w jednej ze świątyń ulokowano stanowisko dowodzenia i kwatery dla pilotów. Rebelianci uważali, że są świetnie ukryci, jednak Imperium szybko ich odnalazło. Imperator postanowił zniszczyć cały księżyc za pomocą ogromnej stacji kosmicznej - pierwszej Gwiazdy Śmierci. Rebelianci nie mając nic do stracenia postanowili przypuścić atak na tę stację. Dzięki niezwykłym zdolnościom Luke'a Skywalkera oraz małej pomocy Hana Solo stacja została zniszczona, a Yavin 4 uratowany przed zagładą. Wydarzenia te znane są pod nazwą bitwa o Yavin. Rebelianci musieli jednak opuścić system.

Nowa Republika

Po kilku latach od tamtych wydarzeń Imperium zostało zniszczone, a Luke Skywalker przybył na Yavin 4, aby założyć tu prakseum Jedi. Początki nie były łatwe, ponieważ pierwsi uczniowie szybko ulegali duchowi Exara Kuna, który wykorzystał pierwszą od czterech tysiącleci szansę powrócenia do świata żywych. Pierwszą ofiarą ducha Lorda Sithów padł Gantoris, który jednak po pewnym czasie zdał sobie sprawę, że jest kontrolowany i stoczył wewnętrzną walkę z Exarem Kunem, w wyniku której zginął. Następnym celem starożytnego Sitham stał się Kyp Durron. Młody Jedi przyłączył się do pradawnego Sitha i uciekł z Praxeum. Po pewnym czasie wrócił by wyciągnąć z Yavina Pogromcę Słońc. Luke stoczył walkę z duchem, w wyniku której duch mistrza Jedi został oddzielony od ciała. Pozostali uczniowie przebywający w Praxeum, a także dzieci Leii i Hana, połączyli swe siły i pokonali ducha Exara Kuna dzięki czemu Luke ponownie się obudził, a Kyp Durron uwolnił się spod wpływów ciemnej strony.

Mniej więcej rok później admirał Natasi Daala i wiceadmirał Gilad Pellaeon mając do dyspozycji flotę liczącą dwanaście gwiezdnych niszczycieli i superniszczyciel Niewidzialny Młot zaatakowali Praxeum z orbity. Praxeum ocalało dzięki Dorskowi 81, który skupił Moc pozostałych Jedi i stworzył ogromną falę Mocy i dzięki temu wypchnął pierwszą falę niszczycieli poza granice systemu. Po roku nastąpił drugi atak na Praxeum tym razem prowadzony przez admirała Galaka Fyyara i Mrocznego Jedi Desanna. Ten atak został jednak także udaremniony dzięki działaniom Kyle'a Katarna i Eskadry Łotrów.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Przez pierwszy rok wojny księżyc był chroniony dzięki iluzji Jedi, jednak później na księżycu przebywało zbyt mało Jedi, by można było ją dłużej utrzymywać. Satelita został zaatakowany przez Brygadę Pokoju, a później przez Yuuzhan Vongów. Tym razem Jedi ponieśli klęskę, jednak prawie wszyscy uczniowie zdołali uciec, za wyjątkiem młodej Jedi imieniem Tahiri Veila, która dostała się do niewoli. W uformowanych przez Yuuzhan świątyniach mistrzyni przemian Mezhan Kwaad chciała przeprowadzić operację polegającą na wszczepieniu dziewczynie sztucznej yuuzhańskiej osobowości nazwanej Riina Kwaad. Operacja zakończyła się częściowym sukcesem, lecz w kształtowaniu nowej osobowości Tahiri przeszkodził jej przyjaciel, Anakin Solo, który ją uwolnił. Podczas ucieczki zhańbiony Vua Rapuung, który pomógł młodemu Solo dostać się do obozu Yuuzhan, zmusił mistrzynię przemian do wyznania prawdy o jej działaniach. Okazało się, że Meezhan Kwaad była heretyczką - przyznała się, że to ona przyczyniła się do zhańbienia Rapuunga, lecz po tym śmiertelnie go raniła. Korzystając z okazji Anakin Solo i Tahiri Veila uciekli z Yavina 4. Po tych wydarzeniach wśród zhańbionych Yuuzhan Vongów rozpoczęła się Herezja Jeedai, która później przyczyniła się do pokonania tej rasy. Nie wiadomo czy Yavin 4 został ponownie odbity przez Sojusz Galaktyczny, ale jest to prawdopodobne.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Yavina 4.