Pogromca Słońc

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Sun Crusher1.jpg
Pogromca Słońc
Podstawowe dane
Producent: Laboratorium Otchłani
Rodzaj: Superbroń
Specyfikacja techniczna
Uzbrojenie:
Kadłub: Pancerz kwantowo-krystaliczny
Różne
Załoga:
  • 1 pilot
  • 1 artylerzysta (opcjonalnie)
  • 4 strzelców (opcjonalnie)
Rola: Superbroń
Przynależność:Pogromca Słońc (Sun Crusher) - prototyp imperialnej superbroni. Mimo iż był niewiele większy od myśliwca, to był groźniejszy od Gwiazdy Śmierci. Został zbudowany w tajnym ośrodku naukowo-badawczym – Laboratorium Otchłani, stworzonym przez wielkiego moffa Tarkina.

Historia

Pogromca, został skonstruowany w pobliżu planety Kessel, w samym środku skupiska czarnych dziur, w tajnym ośrodku naukowo-badawczym Imperium. Sun Crusher został skonstruowany przez zespół naukowców kierowany przez inżyniera Bevela Lemeliska. Następnie Lemelisk odleciał i na swoje miejsce wyznaczył Qwi Xux, która dopracowała i zakończyła pracę nad tą jednostką.

Następnie w roku 11 ABY, Pogromca wpadł w ręce Nowej Republiki, gdy to Han Solo, Chewbacca i Kyp Durron uwalniając się z laboratorium Otchłani, porwali ten statek. Rząd Nowej Republiki postanowił umieścić statek w jądrze gazowego giganta – Yavina. Miał tam zostać zniszczony przez ciśnienie i panujące tam zjawiska atmosferyczne. Krótko po umieszczeniu statku, został wyciągnięty przez Kypa Durrona, który sam był opanowany przez ducha Exara Kuna. Statek miał mu pomóc w walce z Imperium. Podczas tej walki, Kyp przy pomocy statku zniszczył system Caridy, powodując przemianę jej słońca w supernową, zniszczył także część floty admirał Daali. Krótko po tym statek został wykorzystany w czasie walki w Laboratorium Otchłani, gdzie razem z prototypem gwiazdy śmierci został zniszczony podczas wciągnięcia obu okrętów do czarnej dziury. Kyp Durron wcześniej ewakuował się ze statku.

Charakterystyka

Alternatywna wersja Pogromcy Słońc.

Trochę większy od myśliwca, uzbrojony w 11 torped rezonansowych i specjalnie przystosowaną wyrzutnię do wzmacniania energetycznie torpedy, dzięki czemu jedna torpeda mogła zniszczyć całą gwiazdę. Każda torpeda wywoływała w trafionej gwieździe reakcję łańcuchową. Powodowało to że gwiazda wybuchała, stając się supernową i to w ciągu kilkunastu godzin, następnie niszczyła wszystko co napotkała w systemie, w którym wybuch nastąpił. Pogromca Słońc miał także zminiaturyzowane systemy pokładowe. Wyglądał jak odwrócony stożek, latając w pozycji pionowej. Uzbrojony była także w 5 obrotowych działek laserowych. Sam kadłub pokryty został pancerzem kwantowo-krystalicznym, który był cienki ale niezwykle wytrzymały na trafienia z każdej broni, nawet superlasera. Do tego pilot, mógł spokojnie taranować inne jednostki kosmiczne, nie martwiąc się o własne życie. Załoga była sześcioosobowa, podzielona na pilota, artylerzystę odpowiedzialnego za wyrzutnie torped i 4 strzelców odpowiedzialnych za działka. Jednak systemy były tak zautomatyzowane, że mogła nim latać i strzelać tylko jedna osoba.

Źródła