Exar Kun

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Pomóż mi, Obi-Wanie Kenobi. Jesteś moją jedyną nadzieją.

Ten artykuł potrzebuje przypisów.


Uwaga! Niektóre sekcje tego artykułu, lub też cały artykuł muszą zostać opatrzone odpowiednimi przypisami. Pomóż nam ulepszyć ten artykuł i dodaj do niego przypisy.

Exar Kun
Data i miejsce śmierci:
Rasa: Człowiek
Wzrost: 190 cm
Kolor włosów: Czarny
Kolor oczu:
  • Niebieskie
  • Czerwone (ciemna strona)
Przynależność:
Profesja: Mroczny Lord Sithów
Exar Kun był bardzo utalentowanym padawanem mistrza Vodo-Siosk Baasa, a po przejściu na ciemną stronę - Mrocznym Lordem Sithów. Razem z Uliciem Qel-Dromą zainicjował wielką wojnę Sithów. Pod koniec wojny zapieczętował swojego ducha w świątyni Massassi na Yavinie 4.

Biografia

Nieposłuszny Jedi

Kun otwiera holokron Sithów.

Exar Kun był lekkomyślnym, ale i utalentowanym młodzieńcem: te cechy sprawiły, że był arogancki, co jest bardzo niebezpieczną cechą u Jedi. Podczas szkolenia często walczył na miecze świetlne z padawanami Sylvar i Cradem i zazwyczaj ich pokonywał. Uwidoczniała się tez przy tym jego pewność siebie. Pokusa władzy przytłoczyła Kuna, kiedy zajrzał do holokronu swojego mistrza.

Mistrz Baas był bardzo niezadowolony, gdy dowiedział się o postępku swego ucznia - wiedza o ciemnej stronie była niebezpieczna w rękach tak nieprzewidywalnej osoby. W rzeczy samej, dla Baasa stało się oczywiste, że duma i ambicja Kuna zaczynają go zżerać. Kun był przekonany, że może nauczyć się wiele o Ciemnej Stronie i nikt tego nie odkryje. Baas próbował ochronić swojego ucznia - ostrzegł go, że powinien korzystać tylko ze wskazówek Baasa i unikać sideł Ciemnej Strony, ale Kun zignorował jego polecenia. Porzuciwszy swojego mistrza, Kun ogłosił się Rycerzem Jedi, a następnie folgując swej ciekawości udał się na targaną wojną planetę Onderon. Tam dowiedział się o grobowcu, który Jedi zdobyli podczas powstania Freedona Nadda, który zawierał doczesne szczątki starożytnego lorda Sithów, Freedona Nadda. Jedi zapieczętowali grobowiec mandaloriańskim żelazem i ukryli go w odosobnionej części księżyca Dxun. Ale zabezpieczenia te były niewystarczające dla Kuna.

Duch długo więzionego Lorda ukazał się Kunowi i wykorzystując ciekawość i ambicje młodego Jedi, polecił mu aby udał się na niesławną planetę-grobowiec, Korriban. Kun wyraził zgodę, całkowicie wpadając w objęcia ciemnej strony.

Na Korriban Kun udał się do znajdującego się pod powierzchnią planety mauzoleum. Duchy Freedona Nadda i innych Lordów Sith postanowiły sprawdzić krnąbrnego Jedi. Kun został uwięziony pod dużą stertą skał i pozbawiony dostępu do jasnej strony Mocy . Duch Nadda zaoferował Exarowi tylko jedno wyjście: całkowite oddanie się ciemnej stronie. Początkowo Exar usiłował wzywać na pomoc mistrza Baasa, który wyczuł, że jego uczeń znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, jednak na skutek oddziaływania ciemnej strony nie był w stanie do niego dotrzeć. Ostatecznie instynkt samozachowawczy nie pozwolił Kunowi wybrać śmierci. Zanim jednak pogrążył się w odmętach ciemnej strony wykrzyczał przeprosiny pod adresem mistrza: Wybacz mi Mistrzu Baas, ale muszę żyć. Przywołując szał i nienawiść zdołał wyswobodzić się z pułapki. Po wyjściu z krypty, Kun przypominał cień dawnego siebie. Wkrótce odkrył też, że nie ma już dostępu do jasnej strony Mocy.

Lord Sithów

Zanim zupełnie oddał się ciemnej stronie, Exar Kun został skierowany na lesisty księżyc o nazwie Yavin 4, do jednej z ocalałych placówek Sithów. Nawet po tym jak Nadd zniszczył skarby zdeponowane tam przez Nagę Shadowa, planeta była ciągle atrakcyjna dla Kuna. Natrafił on na resztki eksperymentu lorda Sithów, Nagi Sadowa, przerażającą rasę Massassich. Nie chcąc korzystać ani z ciemnej ani z jasnej strony, Kun został szybko schwytany przez tubylców. Gdy był już na skraju śmierci, przygnieciony przez wielkie stworzenie powstałe przy pomocy alchemii, z pomocą przyszedł mu Freedon Nadd, instruując go że tylko dzięki ciemnej stronie może uniknąć śmierci. Przyjmując amulet Sithów, Kun zaakceptował ciemną stronę.

Pogrążywszy się w ciemności, Kun wyniósł siebie samego do rangi boga. Zniewolił Massassich i zmusił ich to budowy skomplikowanych świątyń, które używane były w obrzędach Sithów jako ogniska ciemnej strony. Zdołał także wyeliminować ducha Freedona Nadda, który chciał poprzez niego realizować własne plany.

Rządzenie lesistym księżycem nie było szczytem ambicji Kuna. Odnowił tysiącletni statek bojowy Nagi Sadowa, który pogrzebany był na Yavinie 4 i rozpoczął poszukiwania innych użytkowników Ciemnej Strony, którzy mogli by stanowić dla niego zagrożenie. Na planecie Koros Major Kun napotkał kult Krathów, któremu przewodzili Aleema Keto i Satal Keto. Zwerbowali oni Mandalorian i grupę Jedi, którzy zostali uwiedzeni przez ciemną stronę i przemienieni w Sithów. Razem z nimi rozpoczął wojnę przeciwko Zakonowi Jedi i Republice.

Jednym z upadłych Jedi z Krath był Ulic Qel-Droma, który jako jedyny stanowił zagrożenie dla Kuna. Podczas pojedynku pomiędzy nimi na planecie Koros Major, amulety obu walczących nagle ożyły. Korzystając z energii uwolnionej przez przeciwników, amulety projektowały wizję niegdyś wspaniałego Imperium Sithów, które istniało do 5000 BBY. Grupa duchów Sithów, pod przywództwem Marki Ragnosa, ogłosiła że Kun i Qel-Droma są liderami nowego Imperium Sithów. Exar, który był silniejszy, został mianowany Mrocznym Lordem Sithów, a Ulic jego uczniem. Obaj zostali naznaczeni symbolami Sithów na czołach. Po tym rozstrzygnięciu rozpoczęła się wielka wojna Sithów.

Wróg Republiki

Pierwszy podwójny miecz świetlny.

Wojna toczyła się w dwóch miejscach równocześnie: Kun udał się do świątyni Jedi na Ossusie, gdzie zabił Odana-Urra, i przy pomocy holokronu Sithów udało mu się przeciągnąć na swoją stronę najbardziej obiecujących Rycerzy i Padawanów. Miało to na celu zwabienie w pułapki ich mistrzów i osłabienie zakonu Jedi, by zasiać ziarno strachu w galaktyce. Kun wykorzystał swoją nową wiedzę do stworzenia pierwszego znanego miecza świetlnego z dwoma ostrzami. Ulic Qel-Droma, razem z mandaloriańsko-tetańską flotą miał zaatakować Coruscant.

Atak się nie powiódł, tak jak przewidywał Kun. Ulic został schwytany i postawiony przed Senatem.

Gdy Kun dowiedział się o schwytaniu i procesie swojego ucznia, udał się z odsieczą na Coruscant gdzie spotkał się ze swoim byłym mistrzem, Vodo-Sioskiem Baasem. Używając swojego nowego miecza, Kun pokonał Jedi. Vodo-Siosk przyobiecał jednak, że jeszcze się spotkają i wtedy to on pokona Exara. Kun wkroczył do budynku Senatu, wykorzystując magię Sith unieruchomił senatorów oraz strażników Ulica i uwolnił swego ucznia. Następnie próbowali zniewolić Senat razem z Najwyższym Kanclerzem.

Mniej więcej w tym czasie Exar Kun poznał sekrety kryształów znajdujących się na pokładzie statku Sadowa na Yavinie 4. W miejscu, gdzie Sadow spowodował wybuch supernowej w systemie z podwójnym słońcem, by ukryć w ten sposób swoją ucieczkę, Kun miał wizję - jak może użyć swoich niecodziennych zdolności jako broni ofensywną przeciwko akademii na Ossus, która znajdowała się tylko kilka dni świetlnych od grona czerwonych gigantów. Kun zamierzał przekraść się na dolny poziom akademii i wykorzystując chaos panujący podczas ewakuacji wykraść artefakty i księgi Jedi. Jego plan był nawet bardziej subtelny; wysłany został statek Sithów z Aleemą na pokładzie. Aleema nie została poinformowana, że zdetonowanie pięciu czerwonych gigantów spowoduje wybuch supernowej, zagładę floty Jedi oraz jej własną.

Śmierć Kuna.

Podczas plądrowania Ossus, Ulic został zaatakowany przez swojego brata, Caya. W walce, która się wywiazała Ulic zabił go. To morderstwo złamało trzymające go więzy ciemnej strony. Nomi Sunrider obdarła go z Mocy. Upadły Jedi odwrócił się od ciemnej strony i zawiódł siły Republiki na Yavin 4. Przeczuwając, że mógłby nie przeżyć ataku, Kun skorzystał z najbardziej ryzykownej części alchemii Sithów i wyssał życie z prawie całej rasy Massassów, oddzielając swojego ducha od ciała. W tym procesie zostało zniszczone jego ciało i cała powierzchnia Yavina 4. Jednakże Naomi Sunrider przewidziała co zamierza zrobić Kun i razem z innymi Jedi stworzyła ścianę światła wokół księżyca, w ten sposób wiążąc go na zawsze z tym miejscem. Jego więzieniem stała się wielka czarno-zielona świątynia.

Przebudzenie

Świątynia Kuna na Yavinie 4.

Prawie cztery tysiące lat później kilka z tych świątyń zostało wykorzystanych przez Sojusz Rebeliantów jako bazy. Kilka lat później jedna z nich została siedzibą akademii Jedi Luke'a Skywalkera, akademii, w której rozpoczął on proces obudowywania Zakonu Jedi. Obecność Exara Kuna została zauważona już po tym jak Luke założył swoje Praxeum. Jako duch, Kun objawił się młodemu Jedi imieniem Gantoris. Niedoświadczony uczeń nie potrafił się przed nim obronić i zginął z rąk Kuna. To pobudziło ambicje Kuna by rozprzestrzenić ciemność. Udało mu się podporządkować sobie młodego i utalentowanego Kypa Durrona.

Co więcej, przy pomocy Durrona, w jakiś sposób Kunowi udało się oddzielić ducha Luke'a od jego ciała, co wywołało wielki zamęt wśród studentów Skywalkera. Ostatecznie wspólnym wysiłkiem uczniów, ducha Luke'a i ducha Vodo-Siosk Baasaa, duch Kuna został wygnany z ukrycia i wypędzony. Po tym jak cień Kuna został pokonany, Corran Horn zniszczył jego świątynię przy pomocy torped protonowych, usuwając w ten sposób jego mroczną obecność z Yavina 4.

Ciekawostki

Źródła