Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Bunt Naddystów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pierwsza bitwa o Onderon.

Bunt Naddystów to konflikt zbrojny, który miał miejsce na planecie Onderon w roku 3998 BBY. Był on odpowiedzią na przejęcie władzy przez Orona Kirę.

Przebieg wojny

Niedługo po przejęciu władzy przez syna przywódcy jeźdźców bestii Morona Kiry w mieście Iziz zaczęły kształtować się zaczątki rebelii. Członkowie jej nazwali się Naddystami na cześć Freedona Nadda, który kiedyś władał planetą i wprowadził ją w jej złoty wiek. Od początku celem rebeliantów było przejęcie sarkofagu z doczesnymi szczątkami Mrocznego Lorda i ich ostatniej władczyni Amanoi. Najlepsza okazja do tego nadarzyła się podczas transportu zwłok na księżyc Dxun. Naddyści pod przywództwem Warba Nulla zaatakowali konwój pogrzebowy i przechwycili oba sarkofagi. Udało się im to pomimo, że obrońcami byli Jedi. Obie trumny zostały przekazane królowi Omminowi, który w opinii większości mieszkańców już dawno nie żył. Mistrz Arca Jeth postanowił złożyć wizytę królowi. Po przybyciu do podziemi okazało się, że Ommin korzysta z pomocy ducha Freedona Nadda, który podtrzymuje go przy życiu. Chwilę później wywiązała się walka podczas której mistrz Arca został wzięty do niewoli.

Na planecie Ossus podjęto decyzję o wysłaniu kilku rycerzy Jedi, by pomogli w obronie Onderonu. Przybyli oni razem z wojskami Republiki. W mieście rozpoczęła się walka. Wzięli w niej udział zarówno rycerze Jedi obecni na planecie, jak i jeźdźcy bestii lojalni Moronowi Kirze. Walka była bardzo długa. W końcu Jedi udało się dotrzeć do ukrytej bazy Naddystów. Po krótkiej walce król Ommin padł martwy, a Jedi udało się oswobodzić mistrza Arcę. Duch Freedona Nadda zapowiedział rychły upadek Republiki i klęskę Jedi.

Skutki wojny

Po pokonaniu Naddystów na planecie panował względny pokój. Zakłócały go jedynie lokalne potyczki z Naddystami, którzy chcieli przywrócić na planecie dawny system. Sarkofagi ze szczątkami Freedona Nadda, Amanoi i Ommina zawieziono na księżyc Dxun, gdzie złożono je do specjalnie zbudowanego na tę okazję grobowca ze stali mandaloriańskiej.

Dowódcy

Obrońcy Onderonu

Naddyści

Zobacz także

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!