Zapraszamy do udziału w konkursie


Ulic Qel-Droma

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ulic Qel Droma.jpg
Ulic Qel-Droma
Data i miejsce narodzin: 4018 BBY
Data i miejsce śmierci: 3986 BBY, Rhen Var[1]
Miejsce pochodzenia: Alderaan[2]
Rasa: Człowiek[2]
Wzrost: 177 cm[2]
Kolor włosów: Brązowe[2]
Kolor oczu: Brązowe[2]
Przynależność:
Ulic Qel-Droma był bardzo ambitnym rycerzem Jedi żyjącym w okresie wielkiej wojny Sithów. Jego bratem był Cay Qel-Droma, a mistrzem Arca Jeth.

Biografia

Wczesne życie

Ulic Qel-Droma urodził się około 20 lat przed wielką wojną Sithów. Ulic wraz ze swoim bratem Cayem, w młodości trafił do Centrum szkoleniowego Jedi na Arkanii. Następnie ich edukacją zajął się mistrz Jedi - Arca Jeth.

Wojny bestii

Pierwszą samodzielną misję on, jego brat oraz Twi'lek Tott Doneeta mieli odbyć na planecie Onderon, gdzie ich zadaniem było przywrócenie tam ładu. Ich mediacje zamieniły się jednak w krwawą bitwę, którą wygrali dopiero po przybyciu swojego mistrza. Pokój trwał jednak tylko dwa lata, Jedi zostali zaatakowani przez czcicieli Freedona Nadda. W starciu tym do niewoli dostał się Arca Jeth, a Ulicowi nie udała się próba odbicia go, powiodło się to dopiero grupie specjalnej Jedi.

Rok później, Ulic Qel-Droma wraz ze swoją przyjaciółką, Nomi Sunrider, wyruszyli na czele floty Republiki na pomoc siedmiu zbuntowanym światom w systemie Cesarzowej Tety. Ich wyprawa zakończyła się jednak klęską, a Ulic omal sam w niej nie zginął.

Jedne z najgorszych chwil swego życia Ulic przeżył, gdy armia Krathów zaatakowała konklawe na Denebie. Wśród wielu poległych wówczas Jedi znalazł się mistrz Arca Jeth. Załamany stratą mentora, Ulic postanowił ukarać odpowiedzialne za to osoby. Wyruszył na planetę Koros Major, będącą stolicą Krathów, gdzie postanowił wkupić się w łaski Aleemy i Satala Keto. Pomimo nieufności Satala, który poddawał go torturom oraz zaaplikował mu truciznę Sithów, Ulicowi udało się wstąpić do Krathów.

Ulic Qel-Droma.

Został generałem ich sił zbrojnych oraz kochankiem Aleemy. Wkrótce jego lojalność wobec nowych władców została wystawiona na próbę. Jego przyjaciółka, która wyruszyła do Cinnagar, by mu pomóc, została schwytana, a Satal powierzył jej los w ręce Ulica. Ten niechętnie wydał na nią wyrok śmierci, a swoje zachowanie postanowił wytłumaczyć w wiadomości, jaką jej wysłał, lecz która została przechwycona przez Satala. Nomi uciekła, ale była pewna, że utraciła swojego przyjaciela. Keto postanowił rozprawić się z Ulicem, próbę tą przypłacił życiem, a sam Jedi został władcą Krathów. Jednak dobra passa Ulica nie trwała wiecznie. Kilkanaście dni później w pałacu zjawiła się ponownie Nomi wraz z grupą Jedi. Gdy jednak okazało się, że Qel-Droma nie zamierza zboczyć z obranej przez siebie drogi, opuścili Cinnagar, pamiętni słów mistrzów, mówiących iż każdy Jedi sam wybiera swój los. Ulic nie nacieszył się długo spokojem. W ślad za Jedi na Koros Major wylądował Sith - Exar Kun, który uznał Ulica za konkurenta. Ich pojedynek został przerwany przez ducha Mrocznego Lorda Sithów Markę Ragnosa, przywołanego przez amulety noszone przez obydwu wojowników. Ragnos ogłosił Exara kolejnym Mrocznym Lordem, zaś Ulica jego uczniem. Oczywistym stało się, że obaj muszą połączyć swoje siły.

Wielka wojna Sithów

Nomi Sunrider odcina Ulica od Mocy.

W czasie, gdy Exar starał się zebrać jak najwięcej popleczników, Ulic, wykorzystując armię Krathów i talenty iluzjonistyczne Aleemy, rozpoczął wojnę z siłami Republiki: napadał na statki, transporty, stocznie. Zapewnił sobie nawet lojalność Mandalorian, pokonując w pojedynku ich przywódcę, Mandalora Nieposkromionego. Zadowolony ze swych dotychczasowych zwycięstw, postanowił zaatakować Coruscant. Po jego upadku chciał narzucić galaktyce porządek Sithów. Został jednak zdradzony przez Aleemę, a jego wojska wycofały się ze stolicy Republiki. Sam Qel-Droma stanął przed sądem.

Rozprawę przerwało jednak wkroczenie do sali posiedzeń Senatu Galaktycznego Exara Kuna. Lord Sithów uwolnił swego poplecznika i opuścił Coruscant. Podczas następnych kilku tygodni Sithowie konsekwentnie realizowali plan, który pozwolił im zemścić się na Aleemie, a także zadać miażdżący cios Jedi - zniszczyć Wielką Bibliotekę Jedi na Ossus. W czasie gdy Exar zabierał to, czego nie zdołali uratować rycerze, Ulic zajął się walką z ich siłami, podczas której zabił własnego brata - Caya. Była to ostatnia rzecz, jaką zrobił pomagając sobie Mocą, zrozpaczonej Nomi udało się bowiem całkowicie uniewrażliwić Ulica na jej działanie. Załamany i targany wyrzutami sumienia Qel-Droma postanowił się zrehabilitować i podał Jedi lokalizację bazy Kuna, a sam wyruszył w podróż po galaktyce, w poszukiwaniu miejsca, gdzie skutecznie mógłby się ukryć przed wszystkim, co przypominało mu wojnę.

Wkrótce po tym jak osiadł na lodowej planecie Rhen Var, przybyła do niego silna Mocą, ale nie wyszkolona jeszcze córka Nomi – Vima Sunrider. Chociaż pozbawiony kontaktu z Mocą, Ulic okazał się być świetnym nauczycielem. Przez kilkadziesiąt dni nauczył ją więcej niż można byłoby się spodziewać po byłym Lordzie Sithów. Trening przerwało przybycie matki Vimy wraz z pragnącą śmierci Ulica inną Jedi – Sylvar. Chociaż nie posiadał już możliwości posługiwania się Mocy, Ulic poradził sobie z Sylvar, a nawet zdołał wskazać jej błędy prowadzące ją ku ciemnej stronie.

Śmierć

Ulic Qel-Droma jednoczy się z Mocą.

Niestety, wraz z Nomi i Sylvar, na Rhen Var znalazł się również pilot ich statku – Hoggon. Chcąc zapisać się w historii, Hoggon po prostu zastrzelił jednego z największych zbrodniarzy ówczesnych czasów. O dziwo, ciało Ulica, podobnie jak ciała wielu mistrzów Jedi, zniknęło, kiedy jego duch połączył się z Mocą.

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Ulica Qel-Dromy.