Marka Ragnos

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy starożytnego Sitha. Zobacz też: Marka.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Marka Ragnos
Data i miejsce śmierci: 5000 BBY (duch pokonany w 14 ABY)
Miejsce pochodzenia: Korriban
Rasa:
Kolor oczu: Czarne
Przynależność: Imperium Sithów
Profesja: Mroczny Lord Sithów
Marka Ragnos był starożytnym lordem Sithów, pół Sithem, pół człowiekiem, znanym ze znacznej siły fizycznej i z opanowania ciemnej strony. Żył w czasach pierwszego Imperium Sithów i wywalczył tytuł Mrocznego Lorda od swojego poprzednika o imieniu Simus. Nigdy nie używał miecza świetlnego, zamiast tego korzystał z prymitywnego miecza Sithów wspomaganego alchemią Sithów. Miecz ów stanowił część jego osobistego berła.

Biografia

W młodości Ragnos przypominał bardziej człowieka niż pełnej krwi Sitha. Jego rogi nie były jeszcze tak bardzo rozrośnięte jak w latach późniejszych. Ragnos pośród Sithów budził strach, szacunek i podziw. Choć niewiele wiadomo na temat jego długowiecznego panowania, jego śmierć zakończyła chwalebny epizod ekspansji w historii Imperium Sithów. W czasie swego życia stworzył holokron, który za czasów odbudowanego Imperium Sithów trafił w ręce Darth Zash i jej ucznia - członka Mrocznej Rady Dartha Noxa.

Upadek Imperium Sithów

Zjawa Marki Ragnosa.

Tuż po jego śmierci doszło do rozłamu pomiędzy przywódcami Sithów - do tytułu Mrocznego Lorda pretendowali Ludo Kressh i Naga Sadow. Podczas uroczystego pogrzebu Ragnosa w Dolinie Mrocznych Lordów, dwaj wspomniani Sithowie wdali się w pojedynek, który został przerwany przez pojawienie się ducha Marki Ragnosa. Zmarły lord przestrzegał przed waśniami i namawiał do zjednoczenia, by uchronić imperium przed upadkiem. Sithowie nie zdołali jednak uniknąć przeznaczenia - w rezultacie ich konfliktu Imperium Sithów wdało się w przegraną wojnę z Republiką i praktycznie przestało istnieć. Niespokojna dusza Ragnosa nawiedzała Dolinę Mrocznych Lordów na Korribanie długo po jego śmierci.

Po śmierci

Exar Kun

Na około tysiąc lat po jego śmierci, dusza Marki została przyzwana przy użyciu dwóch talizmanów Sithów. Ragnos, w nadziei na odrestaurowanie starożytnego Imperium, ustanowił Exara Kuna nowym Mrocznym Lordem, a Ulica Qel-Dromę jego uczniem. Doszło do konfliktu znanego jako wielka wojna Sithów, lecz ostatecznie Imperium Sithów nie zostało odbudowane.

Uczniowie Ragnosa

Duch Marki Ragnosa i Tavion Axmis.

Duch Ragnosa spoczywał w krypcie na Korribanie dopóki nie został jeszcze raz przywołany, tym razem przez kult Sithów, którzy nazywali siebie Uczniami Ragnosa. Na ich czele stała Tavion Axmis, uczennica Desanna. Do kultu należeli także Odrodzeni Desanna. Tavion użyła starożytnego berła wykonanego przez Ragnosa by wchłonąć Moc z miejsc, w których jej skupienie było szczególnie silne, a następnie wykorzystać jej część do wzmocnienia swoich popleczników. Jej głównym celem było jednak użycie zgromadzonej Mocy do wskrzeszenia Ragnosa. Mroczna Jedi niemal osiągnęła swój cel, przeszkodził jej w tym jednak Jaden Korr.

Młody Jedi pokonał Tavion w pojedynku w krypcie na Korribanie, a ta ostatkiem sił wykorzystała berło, aby przywołać ducha Ragnosa. Ten opanował jej ciało i przy użyciu wydobytego z berła miecza starł się z Jadenem, jednak przegrał ten pojedynek. Duch Ragnosa został pozbawiony postaci fizycznej i zepchnięty z powrotem do sarkofagu - znikając poprzysiągł, że jeszcze kiedyś powróci. Aby tak się nie stało, Korr spowodował zawalenie się wejścia do krypty Ragnosa.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Marki Ragnosa.