Uczniowie Ragnosa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Marka Ragnos - postać, wokół której koncentrowały się działania Kultu.

Uczniowie Ragnosa (Disciples of Ragnos) to powstała w 14 ABY grupa zwolenników ciemnej strony Mocy, której przewodziła Mroczna Jedi Tavion Axmis i jej uczennica Alora. Sekta ta koncentrowała się wokół postaci Marki Ragnosa, Mrocznego Lorda Sithów, zmarłego w 5000 BBY. Podstawowym celem Uczniów było wskrzeszenie Ragnosa i wsparcie Resztek Imperium podczas dążeń do panowania nad galaktyką.

Historia

Grupa ta składała się z niedobitków Odrodzonego Imperium, którzy ocaleli z walk z Zakonem Jedi, prowadzonych przez Desanna i admirała Galaka Fyyara. Samo Odrodzone Imperium upadło, gdy jego przywódca, Hethrir, zginął na Stacji Crseih, wchłonięty przez ponadwymiarową istotę o nazwie Waru. Ci spośród Młodzieży Imperium i Odrodzonych, którzy przetrwali, przeszli pod skrzydła Tavion Axmis, byłej uczennicy Desanna, która została pokonana przez Kyle'a Katarna na Bespinie podczas jednej z akcji Odrodzonego Imperium. Chociaż Katarn darował jej życie, sama Tavion poprzysięgła mu zemstę za upokorzenie. Zebrała więc wokół siebie niedobitki poprzedniej organizacji, planując wskrzesić Markę Ragnosa, starożytnego Mrocznego Lorda Sithów, przym użyciu artefaktu zwanego Berłem Ragnosa, które to udało jej się uzyskać od handlarza z Commenoru.

Kult działał krótko, chociaż prężnie. Wpierw Alora wykradła z Praxeum Jedi, z osobistych archiwów Luke'a Skywalkera, informacje o miejscach w galaktyce, które zawierały w sobie dużą energię Mocy. Podczas gdy Tavion i Alora rozpoczęły odwiedzanie tych lokacji, Kult zaczął organizować sobie zaplecze; usiłował nawiązać kontakt z najemnikami na Tatooine, planował także liczne zamachy terrorystyczne, jak chociażby na Bakurze czy w Koronecie. W międzyczasie Tavion udało się odwiedzić między innymi Ruusan, Wayland, Hoth a także poznać lokalizację Dagobah i przeciągnąć Rosha Penina na swoją stronę w przestworzach Byss. Pozostałe akcje Kultu zostały w większości udaremnione przez Jedi, między innymi Kyle Katarna i Jadena Korra.

Uczniowie Ragnosa jednak dali o sobie znać także na Zonju V i Kril'dor, gdzie ochraniali rafinerie należące do Resztek Imperium. Doszło też do walki pomiędzy Jadenem Korrem a opryszkami Lannika Racto na Coruscant. Były też plotki o aktywności kultu na Dosuun. Do ważniejszego starcia pomiędzy Jedi a Uczniami Ragnosa doszło jednak w Zamku Bast na Vjunie, gdzie Rosh Penin przy wsparciu braci Kothos podjął walkę z Jadenem, zakończoną wkroczeniem Tavion i zrzuceniem na Jadena oraz Kyle'a Katarna większości sufitu sali tronowej.

Jedi przetrwali to i ruszyli dalej, udaremniając kolejne akcje Uczniów Ragnosa. Jaden powstrzymał zmutowanego rankora, wypuszczonego w kosmoporcie na Taanab, zapobiegł wyssaniu Mocy z grobowca Jedi na Chandrili, a także odwiedził przestworza Byss i przeszkodził kultystom w przejęciu urządzenia maskującego bronionego przez Noghrich na Yalarze. Wraz z Kylem udało mu się też przeciągnąć Rosha z powrotem na jasną stronę Mocy oraz pokonać w pojedynku Alorę na Taspir III.

Kulminacyjne sceny istnienia sekty Uczniów Ragnosa miały miejsce podczas bitwie o Korriban. W Dolinie Mrocznych Lordów na Korribanie starły się siły Uczniów Ragnosa i Zakonu Jedi, z reguły z tragicznym skutkiem dla tych pierwszych. Tavion Axmis była już jednak bliska wskrzeszenia Marki Ragnosa i nie udało się to jej tylko dzięki interwencji Jadena Korra. Jaden i Tavion stoczyli zacięty pojedynek, w którym Mroczna Jedi została pokonana. W tym momencie do walki włączył się sam duch Marki Ragnosa, przejmując ciało Axmis, jednak Jaden ostatecznie zwyciężył i ten pojedynek.

Bitwa o Korriban i śmierć Tavion oznaczały koniec Uczniów Ragnosa. Zniszczenie berła dawało zaś gwarancję, że kult starożytnego Sitha już nigdy się nie odrodzi.

Skład

  • Tavion Axmis (przywódczyni) - kobieta rasy ludzkiej, Mroczna Jedi, uczennica Desanna
  • Alora - Twi'lekanka, Mroczna Jedi, uczennica Tavion

Kultyści Sithów

Szeregowi członkowie Kultu, którzy posiadali pewien potencjał w Mocy przekazany im za pomocą Berła Ragnosa. Byli też wyszkoleni w podstawach walki mieczem świetlnym. W strukturach Kultu stanowili jednak raczej mięso armatnie, które dzięki ograniczonemu potencjałowi w Mocy miało mieć zwiększone szanse przetrwania.

Nowi Odrodzeni

Nowi Odrodzeni byli de facto pozostałością po oddziałach szkolonych przez Desanna, i swoją Moc zawdzięczali jeszcze Dolinie Jedi. Ze względu na dłuższy trening i nowe kostiumy, postanowili zmienić nazwę na Nowych Odrodzonych, aby przy okazji podkreślić swoje związki z Odrodzonym Imperium. Dowodziły nimi bliźniaki: Dasariah Kothos i Vil Kothos.

Pozostali

Kult Ragnosa współpracował, choć luźno, z Resztkami Imperium oraz oddziałami najemników, jak chociażby prywatna armia Lannika Racto. Tavion udało się też przeciągnąć na ciemną stronę ucznia Jedi Rosha Penina, jednak powrócił on w szeregi Zakonu po wydarzeniach na Taspir III.

Ciekawostki

  • Historia Uczniów Ragnosa przedstawiona jest w grze komputerowej Jedi Knight: Jedi Academy. Gracz może tam wybrać płeć i rasę postaci Jadena Korra, w EU Gwiezdnych wojen jest to człowiek płci męskiej.
  • Imiona i nazwiska bliźniaków Kothos nigdy nie padają w dialogach w grze.

Źródła