Rozdroża czasu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Rozdroża czasu
Crosscurrent
Autor/rzy: Paul S. Kemp
Ilustracja na okładce: Dave Seeley
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
26 stycznia 2010
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
23 lutego 2010
Przekład: Anna Hikiert-Bereza
Typ publikacji: Powieść
Następny/a: Odpływ
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny:
Czas akcji: 5000 BBY / po 41 ABY


Rozdroża czasu (org. Crosscurrents) to powieść autorstwa Paula S. Kempa, której aukcja rozgrywa się zarówno w czasach wielkiej wojny nadprzestrzennej[1], jak i po wydarzeniach z serii Dziedzictwo Mocy. Głównym bohaterem jest Jaden Korr[2], protagonista z gry wideo Jedi Knight: Jedi Academy.

Książka ukazała się 26 stycznia 2010[3] w USA w nakładzie wydawnictwa Del Rey.

Polska premiera odbyła się 23 lutego 2010[4] roku, wydana przez wydawnictwo Amber w przekładzie Anna Hikiert.

W lipcu 2011 roku miał premierę sequel Rozdroży czasu - Odpływ, również autorstwa Paula Kempa.[5]

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
An ancient Sith ship hurtles into the future carrying a lethal cargo that could forever destroy Luke Skywalker's hopes for peace.

The Civil War is almost over when Jedi Knight Jaden Korr experiences a Force vision so intense he must act. Enlisting two salvage jocks and their ship, Jaden sets out into space. Someone -- or something -- appears to be in distress.

But what Jaden and his crew find confounds them. A five-thousand-year-old dreadnaught -- bringing with it a full force of Sith and one lone Jedi -- has inadvertently catapulted eons from the past into the present. The ship's weapons may not be cutting-edge, but its cargo, a special ore that makes those who use the dark side nearly invincible, is unsurpassed. The ancient Jedi on board is determined to destroy the Sith. But for Jaden, even more is at stake: for his vision has led him to uncover a potentially indestructible threat to everything the Jedi Order stands for.[3](Del Rey, 2010)

Wydanie polskie
Ktoś potrzebuje pomocy...

Pod wpływem silnej wizji Mocy Jedi Jaden Korr wyrusza na odległy księżyc, żeby rozwiązać zagadkę wzywających go głosów. Podczas wyprawy natrafia na pancernik Sithów sprzed pięciu tysięcy lat. Na jego pokładzie samotny Jedi stoczy pojedynek na śmierć i życie. To jednak nie statek jest największym zagrożeniem, lecz jego ładunek – który czyni wyznawców Ciemnej Strony Mocy niezwyciężonymi...[4](Wydawnictwo Amber, 2010)

Streszczenie

5000 BBY. Harbinger, Omen i sześćdziesiąt dwa inne krążowniki Sithów ostrzeliwują powierzchnię największego księżyca Phaegona III. W czasie ostrzału Saes Rrogon przypomina swoje dzieciństwo i nauki byłego mistrza Jedi Relina Druura. Saes stwierdza, że jego były mistrz jest głupcem. Następnie każe 8K6 zdać raport z przebiegu misji. Droid odpowiedział Sithowi, że trzydzieści siedem procent powierzchni księżyca jest zniszczona, a z każdą chwilą rozmiar zniszczeń się powiększa.

Saes daje rozkaz swemu zastępcy Losowi Dorowi wysłania droidów wydobywczych na powierzchnię. W czasie ładowania lignanu na Harbingera i Omena Saes przypomina sobie o tym, że wiele lat wcześniej zetknął się lignanem. Rozmyślania Kaleesha przerywa Yaru Korsin, kontaktując się z nim i mówi, że udało się im znaleźć lignan. Jednak Rrogon przypisuje wszystko sobie. Gdy Dor pyta się, co zrobić z resztą lignanu, Saes odpowiada mu, by spopielić powierzchnię, a po resztę wrócą po bitwie o Kirrek. Po zakończeniu akcji krążowniki wydobywcze odlatują, zostawiając Harbingera i Omena. Saes każe Dorowi wzmocnić ochronę na statku, ponieważ mogą powstać zamieszki, które Saesowi nie były na rękę. Po chwili zgadza się z Korsinem, przewidując zagładę Kirreka.

Mistrz Jedi Relin Druur, wraz z padawanem Drevem Hassinem, przygotowują się do skoku w nadprzestrzeń. Niedawno otrzymali rozkaz śledzenia Saesa i wreszcie wpadli na jego trop. Drev ciągle żartuje, starając się pocieszyć mistrza, tego jednak cały czas boli utrata Rrogona. Po chwili ich Infiltrator skacze w nadprzestrzeń w kierunku Phaegona.

W 41 ABY Jaden Korr doświadcza wizji Mocy. Jest sam, w ciemności, otoczony przez Sithów. Wspomina nauki swojego mistrza. Chwilę później słyszy kolejno wołające go głosy Lumiyi, Lassina, Kama Solusara i Mary Jade, która oznajmia mu, że to, czego szuka, czeka na niego w czarnej dziurze na Fhost. Następnie Jaden słyszy wołanie o pomoc i ukazuje mu się księżyc orbitujący wokół gazowego olbrzyma, który niedługo potem jest bombardowany przez deszcz odłamków. Zbyt późno orientuje się, że te odłamki są ucieleśnieniem ciemnej strony. Gdy rycerz Jedi budzi się na Coruscant, wizja jest już zamglona, lecz wciąż słyszy błagalne "Pomóż nam".

Kell Douro, anzacki zabójca, leci na Korribana, kierując się do siedziby zakonu jednego Sitha. Rozmyśla o daen nosi - liniach losu. Po chwili przełącza sterowanie myśliwcem na autopilota i idzie do ładowni zaspokoić głód. Wybiera młodego człowieka, Korelianina, i wysysa jego zupę. Wyrzuca jego zwłoki i wyrusza na spotkanie z Darthem Wyyrlokiem.

Z powrotem w przeszłości, Relin Druur wraz z padawanem przybył do systemu Phaegona. Natychmiast odczuwają oni skutki działania lignanu w postaci fali energii ciemnej strony. Osłonięcie się i dojście do siebie zajmuje im trochę czasu. Jedi włączają system zakłócania sensorów i zbliżają się do floty Saesa, po czym lądują na asteroidzie i rozpoczynają obserwację. Są wstrząśnięci ilością zniszczeń, jakie wyrządziła na Phaegonie flota Saesa. Odkrywają też, że powodem przybycia tu sił Sithów jest lignan. Opracowują plan zniszczenia pancerników - mistrz ma wejść na pokład okrętu, a padawan odwrócić uwagę załogi. Relin wychodzi przez śluzę i przywiera do transportowca.

Jadenem targają wątpliwości już od czasu bitwy o Centerpoint, lecz w 41 ABY przybierają na sile. Zastanawia się on nad hipotezą swego mistrza: "Moc jest tylko narzędziem, Jadenie. Czasem bronią, czasem panaceum. Ciemna strona, jasna strona - to podział, który nic nie znaczy..."

Po chwili Korr dochodzi do siebie i rozpoczyna poszukiwania planety ze swojej wizji. Przez 15 minut przegląda HoloNet, ale nic nie pasuje do tego, co ujrzał. Zamyśla się i przychodzi mu na myśl Fhost. Ponieważ i tym razem poszukiwania nie na wiele się zdają, postanawia sam tam polecieć.

Tymczasem Darth Wyyrlok opowiada Kellowi wpierw o Zasadzie Dwóch, której jest zdecydowanym przeciwnikiem, a potem o wizji Dartha Krayta. Daje mu także następne zadanie: ma wyruszyć na Fhost i dowiedzieć się, co oznacza ta wizja. Duoro dziękuje mu i bezzwłocznie wyrusza.

Pięć tysięcy lat wcześniej Relin, lecąc transportowcem, obserwuje walkę Dreva z dziesięcioma Ostrzami. Gdy transportowiec ląduje w hangarze, Druur przyczepia do niego kilka granatów magnetycznych i ucieka. Eksplozja niszczy transportowiec, jego ładunek i większą część hangaru. Jedi zaś ucieka i pozostaje niezauważony do chwili starcia z massasskim wojownikiem. Wówczas dopiero jego obecność na pokładzie zostaje zauważona. W tym samym czasie Infiltrator zręcznie unika ostrzału Ostrzy. Udaje mu się zniszczyć wrogi transportowiec, co rozwściecza Saesa. Nakazuje on powrót transportowców i Ostrzy na pokład, a potem zestrzelenie statku.

W tym haśle należy dodać lub rozbudować streszczenie.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2010, 26 stycznia[3] USA 9780345509055[3] Del Rey 352 strony Druk (miękka) 7,99 USD[3]
2010, 23 lutego[4] Polska 9788324136087[4] Wydawnictwo Amber 304 strony Druk (miękka) 32,80 PLN[4]
2011, 28 czerwca USA 9780307796011 Del Rey 352 strony Ebook 7,99 USD

Ciekawostki

  • Rozdroża czasu to gwiezdnowojenny debiut autora, Paula S. Kempa.
  • W pierwszym okresie była to najszybciej przetłumaczona na język polski powieść z uniwersum Gwiezdnych wojen - polska premiera odbyła się zaledwie 28 dni po amerykańskiej. Miejsce to zajęła potem książka Tajne misje II: Klątwa piratów, wydana w Polsce 16 sierpnia 2010, dokładnie 25 dni po zadebiutowaniu na rynku w Stanach Zjednoczonych.
  • Na tylnej stronie okładki błędnie podano tytuł oryginału - Crossroads.

Przypisy

Recenzje

Linki zewnętrzne