Jasna strona Mocy/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Jasna strona Mocy utożsamiana jest ze spokojem i opanowaniem.

Jasna strona Mocy - określana też jako Ashla przez starożytnych użytkowników Mocy[1] - to jeden z aspektów Mocy, energii wypełniającej wszechświat. Jest odbiciem harmonii panującej między żywymi istotami i wiąże się z życiem, pokojem i brakiem agresji. Uczy i wymaga cierpliwości, spokoju i otwarcia na potrzeby innych. Jest przeciwieństwem ciemnej strony Mocy.

Jasna strona w ujęciu Zakonu Jedi

Medytujący Jedi.

Podążanie jasną stroną Mocy polega między innymi na cierpliwym, spokojnym rozwijaniu swoich umiejętności przez Jedi w czasie całego swojego życia. Gdy padawan ukończy szkolenie, zostaje mianowany rycerzem Jedi.

Ostatecznym celem każdego podążającego ścieżką jasnej strony jest wyzwolenie swego ducha spod wpływu przywiązania i negatywnych emocji (szczególnie gniewu i nienawiści) aby w pełni wykorzystywać swój potencjał w dobrej sprawie i do niesienia pomocy innym. Kwintesencją podążania ścieżką światła jest umiejętność poświęcenia swojego życia za drugą, nawet nieznaną lub nielubianą przez siebie osobę. Rycerz musi być na to gotowy w każdym momencie życia. Drogą do tego jest wieloletnia praktyka medytacyjna i rozwój samodyscypliny, kontroli jednego z najważniejszych aspektów bycia Jedi.

W służbie jasnej stronie bardzo niewskazane są wszelkie związki emocjonalne z innymi ludźmi, mogące prowadzić do silnego przywiązania i tym samym zwieść jej adepta na ciemną stronę. Jednak przez pewną część historii Zakonu takie związki były dozwolone.

Podążających jasną stroną charakteryzuje wiara w Dobro i Zło jako w dwie absolutne wartości, traktowanie Mocy jako transcendentnego bytu tworzącego i spajającego wszechświat i podkreślanie tego, iż to jej się służy (wbrew stanowisku wyznawców ciemnej strony), a nie na odwrót oraz miłość dla każdego stworzenia. Jedi może zabić jedynie w obronie własnej lub kogoś innego i nigdy używając do tego Mocy, którą wykorzystuje tylko dla obrony i zdobywania wiedzy.

Bardzo ważną zasadą jest zdobywanie cierpliwości, która chroni przed pochopnymi decyzjami i pragnieniem posiadania potęgi. Ważne jest, aby wystrzegać się pokusy zbyt szybkiego rozwoju swoich zdolności, będącym jednym z głównych powodów upadku na ciemną stronę. Należy też pamiętać, że przejściu na stronę zła często towarzyszyły dobre pobudki.

Jedi uznają w życiu nie tylko dobre jego dobre strony, ale także całe zło, które przynosi. Rycerze nie starają się uciec od cierpienia, próbują go użyć jako swoisty rodzaj katalizatora w zdobywaniu przez siebie wiedzy i mądrości. Wierzą, że wszystko jest częścią Mocy i ze nie powinni smucić się z powodu tych, którzy odeszli. Powinny też raczej myśleć o żywych niż tych, którzy stali się jednością z Mocą.

Techniki jej wykorzystywania przez rycerzy opierają się głównie na obronie, nigdy na ataku.

Moce i techniki jasnej strony

Jedi odkryli i udoskonalili wiele technik wykorzystania Mocy. Skupiały się one głównie na obronie ich użytkowników oraz tych, których rycerze zamierzali chronić. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że żadna technika nie jest dobra lub zła sama z siebie i wszystko zależy od intencji i czynów Jedi. Do tego adepci jasnej strony wykorzystywali także moce uniwersalne.

Ciekawostki

  • Sformułowanie "Jasna strona" nigdy nie pojawiło się w żadnym z filmów. Jedynie Luke określił ją jako "dobrą stronę".

Przypisy

Źródła


Moc
[Pokaż/Ukryj]