Jednocząca Moc

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy aspektu Mocy. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.

Jednocząca Moc to jeden z aspektów Mocy, dopełniający pojęcie Żywej Mocy[1].

Jednocząca Moc obejmuje działanie Mocy odpowiedzialne za formułowanie przepowiedni i wypełnianie się przeznaczenia (rozumianego jako wypadkowa "woli Mocy" oraz wyborów ludzi). Jest też odpowiedzialna za wizje przyszłości, niezależnie od tego, czy są przywołane przy użyciu jasnej czy ciemnej strony Mocy.

Podczas gdy zgłębianie tajników Żywej Mocy uczy rozpoznawać jasną i ciemną stronę w danym momencie, zrozumienie Jednoczącej Mocy prowadzi do odkrycia, że obie te strony stanowią dwa aspekty tej samej całości, przeplatające się i razem tworzące historię oraz przeznaczenie. Działanie zgodnie z Jednoczącą Mocą oznacza patrzenie na aktualną sytuację w ujęciu całościowym, syntetycznym. Użytkownik Mocy stara się zrozumieć aktualną sytuację wszechświata jako całość i na podstawie wizji podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

Historia badań

Wszystko przebiega tak, jak to przewidziałem.
-Palpatine

Prawdopodobnie po raz pierwszy rozróżnienie między Żywą a Jednoczącą Mocą sformułowano w Zakonie Jedi w okresie poprzedzającym wielką wojnę Sithów. W ostatnich milleniach istnienia Starej Republiki pojęcie Jednoczącej Mocy zostało wśród Jedi w dużym stopniu zagubione (chociaż nadal korzystano z jej elementów takich, jak przepowiednie czy wizje), a koncept został całkowicie zapomniany po Czystce Jedi i późniejszym odrodzeniu Zakonu pod przewodnictwem Luke'a Skywalkera. Dopiero powrót Vergere i zapoznanie się z jej poglądami doprowadziło Jedi do ponownego uświadomienia sobie koncepcji Jednoczącej Mocy[1]. Odbywało się to jednak z przeszkodami ze względu na konieczność "oczyszczenia" filozofii propagowanej przez zwolenniczkę Sithów.

Do najbardziej znanych osób korzystających z Jednoczącej Mocy i badających ją należeli Yoda oraz Darth Sidious.

Przypisy

Źródła


Moc
[Pokaż/Ukryj]