Wiedźmy z Dathomiry

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wiedźma na rankorze.

Wiedźmy z Dathomiry - organizacja osób na Dathomirze potrafiących posługiwać się Mocą. Wiedźmy dzieliły się na 9 klanów, z czego władze sprawują: Klan Śpiewającej Góry oraz Klan Sióstr Nocy.

Historia

Około 600 BBY Jedi Allya przeszła na ciemną stronę Mocy. Lecz ją pojmano i wygnano do koloni karnej, urządzonej tam przez Zakon Jedi jeszcze za czasów Starej Republiki, na Dathomirę. Nie dając się jednak zniewolić, zorganizowała powstanie. Jako pierwsza zaczęła dosiadać rankorów, które wykorzystała do przejęcia władzy nad więzienną planetą. Nauczyła posługiwania się Mocą wrażliwe na nią kobiety poprzez rytuały i zaklęcia. Wiedźmy kontynuowały tę tradycję. Z czasem utworzyły się nowe klany, które rywalizowały ze sobą. Kobiety nie stroniły od przemocy, co sprawiło, że wiele spośród nich pogrążyło się w ciemności.

Wiedźmy na rankorach.

Wiedźmy takie wypędzano ze społeczności czarodziejek. Nauczyły się korzystać z Mocy jako narzędzia tak, aby wpływać na środowisko, pogodę i żywe istoty. Wykorzystują ją, by wyostrzyć zmysły lub wzmocnić organizm podczas nadnaturalnego wysiłku. Często manipulują pamięcią i wolą innych. Wyznają zasadę: wiedźmy nigdy nie wybaczają. Na co dzień ubierają co przyciąga uwagę innych. Do przemieszczania się na większe dystanse wykorzystują oswojone rankory, którymi "kierują" poprzez Moc.

Około 23 ABY klan Sióstr Nocy odrodził się. Dowodziła nim Tamith Kai. Jedyną zmianą było to, że mężczyzn stawiano na równi z kobietami.

Zwyczaje

Najbardziej charakterystyczna cecha wiedźm jest to, że władzę dzierżą w swym ręku wyłącznie kobiety. Przywódczynie nazywają się Matkami Klanu.

Każda początkująca wiedźma posiada swoją mentorkę, która uczy ją zarówno walki i przekazuje wiedzę o Mocy. Następnie młoda czarodziejka musi przejść test. Nie każda kobieta jest wrażliwa na Moc, lecz tylko takim pozwala się mieszkać pośród nich.

Mężczyzna pełni rolę niewolnika, sługi lub ostatecznie męża. Zdarzało się, iż zabijano męskie potomstwo, czego zakazano po zawarciu traktatu z Nową Republiką.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Wiedźm z Dathomiry.


Moc
[Pokaż/Ukryj]