Żywa Moc/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Żywa Moc to jeden z aspektów Mocy, dopełniający pojęcie Jednoczącej Mocy[1].

Żywa Moc odnosi się do tu i teraz, do przejawów działania energii życiowej pola Mocy w danym czasie i miejscu. Korzystanie z niej polega na działaniu pod wpływem aktualnej sytuacji, intuicyjnym kierowaniu się "głosem", "wolą Mocy". W konsekwencji tego, Żywa Moc kładzie nacisk na umiejętność rozróżniania między jasną, a ciemną stroną Mocy.

Historia

Podczas gdy rozróżnienie między Żywą a Jednoczącą Mocą sformułowano w Zakonie Jedi w okresie poprzedzającym wielką wojnę Sithów, w ostatnich milleniach istnienia Starej Republiki zostało ono w dużym stopniu zagubione[1]. Nie zapomniano natomiast samych technik pozwalających na słuchanie głosu Mocy, a rozróżnienie między jasną i ciemną jej stroną stanowiło fundament podejmowania wyborów zarówno przez stary, jak i nowy Zakon Jedi.

Jednym z lepiej znanych propagatorów wsłuchiwania się w Żywą Moc był Qui-Gon Jinn[2]. Jej badaniu i podążaniu za nią poświęcił się również mistrz Zao. Sithowie nie uznawali pojęcia Żywej Mocy, z reguły negując rozróżnienie między jasną a ciemną stroną oraz słuchanie głosu innych istot.

Przypisy

Źródła


Moc
[Pokaż/Ukryj]