Potencjum

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Potencjum (ang. Potentium) to jedna z filozofii opisujących Moc, głosząca, że jasna i ciemna strona nie istnieją, a Moc jest w swojej istocie dobra i nie może prowadzić do złych czynów. Na podstawie Potencjum powstała filozofia propagowana przez Vergere, popularna w Zakonie Jedi podczas wojny z Yuuzhan Vongami i następującej po niej dekadzie.

Potencjum

Poglądy te powstały w wyniku osobistych przemyśleń Jedi Leora Hala. Wysnuł on teorię, iż naturalnie dobre pole energetyczne przenikające cały wszechświat - nazwane przez niego Potencjum - prowadzi jedynie do dobrych czynów, a wszelkie próby regulowania czy formalizowania łączności z nim są niepotrzebne. Hal - wbrew oczywistym historycznym przesłankom - zanegował istnienie ciemnej strony Mocy oraz jej wpływu na korzystających z niej użytkowników Mocy, stwierdzając równocześnie, że hierarchia Zakonu Jedi nie przyjmuje tego poglądu tylko dlatego, że byłaby w takim układzie niepotrzebna.

Możliwe jest, że Leor Hal był w swoich poglądach nieświadomie zainspirowany działaniami Sithów. Niezależnie od tego, rozpowszechnianie ich w obrębie Zakonu Jedi zostało uznane za niepożądane, jako że czyniło uczniów podatnymi na podszepty ciemnej strony - przez wmawianie im, że coś takiego nie istnieje. W 132 BBY Hal został wyrzucony z Zakonu, a wraz z nim odeszła pewna ilość podzielających jego poglądy padawanów i Jedi.

Jednocząca Moc

Jakiś czas później elementy filozofii Potencjum przejęła i przekształciła na swoją modłę Mroczna Jedi Vergere. Jej poglądy - przedstawione pod nazwą Jednoczącej Mocy - zostały w dużej części przyjęte przez nowy Zakon Jedi po wojnie z Yuuzhan Vongami i dopiero nawiązanie bliższych kontaktów z Baran Do po roku 30 ABY sprawiło, że zaczęto je poważniej kwestionować, powracając do starego podziału na jasną i ciemną stronę Mocy, choć już oglądanego z nieco innej perspektywy.

Ciekawostki

Źródła


Moc
[Pokaż/Ukryj]