Naga Sadow/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Naga Sadow
Data i miejsce śmierci: 4400 BBY
Miejsce pochodzenia: Ziost
Rasa: Hybryda Sitha i Człowieka
Wzrost: 188 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Zielone
Przynależność:
Profesja:
Naga Sadow był lordem Sithów, uczniem Lorda Simusa. Po śmierci Marki Ragnosa został wybrany nowym Mrocznym Lordem Sithów.

Biografia

Dojście do władzy

Naga Sadow był uczniem lorda Simusa, który w przeszłości walczył o władzę z Marką Ragnosem. Walkę tą przeżył jedynie dzięki umiejętnościom ciemnej strony. Sadow nauczył się od swego mistrza, że powinien zawsze walczyć do końca o spełnienie swych celów.

Od początku Sadow był jednym z kandydatów na objęcie tronu po Ragnosie. Jego głównym rywalem był inny lord Ludo Kressh. Każdy z nich miał inne wyobrażenie na temat przyszłości Imperium Sithów. Sadow chciał poprzez podboje poszerzyć zajmowane terytorium, natomiast Kressh był za ustabilizowaniem sytuacji wewnętrznej i wzmocnieniem obrony na wypadek niespodziewanego ataku.

Gdy życie Ragnosa dobiegało do końca zarysował się konflikt, między głównymi kandydatami na jego tron. Coraz częściej dochodziło do walk o władzę. Do ostatniej doszło w dniu pogrzebu Ragnosa na stopniach jego grobowca. Sadow i Kressh walczyli na miecze, wraz z wykorzystaniem mocy Sithów. Ku ich zdziwieniu obok nich pojawiła się zjawa zmarłego Mrocznego Lorda. Ragnos opowiedział im o powstaniu Imperium i ostrzegł przed działaniami, które mogą doprowadzić do upadku budowanej przez setki lat potęgi.

Walka lordów Sithów.

W tym samym czasie nieopodal wylądował Starbreaker 12 z Jori i Gavem Daragonami na pokładzie. Chcieli oni rozwinąć kontakty handlowe z mieszkańcami planety Korriban. Niestety nie zostali wysłuchani. W zamian to zostali pojmani przez wojowników Massassi. Ludo Kressh obawiając się, że mogą być oni zwiastunami przyszłego ataku wojsk Republiki na Imperium postanowił zabić dwójkę nawigatorów. Natomiast Naga Sadow miał inne plany. Widział ich jako idealną przynętę, którą można wykorzystać do niespodziewanego ataku na Republikę.

Rodzeństwo zamknięto w celi w fortecy Sithów na lanecie Ziost. Tam czekali na wykonanie kary śmierci. Naga Sadow próbował przekonać innych lordów do swego stanowiska, lecz bez skutku. Postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Wraz ze swymi wojownikami Massassi wykopał tunel pod fortecą prowadzący do celi Daragonów. Uwolnił ich zabijając kilku strażników i swego nauczyciela Simusa. Zabójstw dokonał przy pomocy republikańskiego blastera, by wyglądało to na atak komandosów Republiki. Przy pomocy takich argumentów przekonał lordów do zaatakowania Republiki, zanim ona zrobi to pierwsza. Niedługo później Sadow został wybrany nowym Mrocznym Lordem Sithów.

Przygotowania do inwazji

Naga Sadow.

Naga Sadow postanowił odizolować Gava i Jori. Dziewczynę wysłał do swej twierdzy na planecie Khar Delba, natomiast chłopak został przewieziony do fortecy na Khar Shian. Mroczny Lord postanowił nauczyć Gava posługiwania się Mocą, by dowodził jednym z oddziałów, a w przyszłości stał się jego następcą. Później rozkazał swym wojownikom, by ukradli z fortecy na Ziost Starbreakera 12. Gdy statek znalazł się w jego twierdzy nakazał zamontować na nim ukryty nadajnik, który miał wskazać drogę do Republiki.

Naga Sadow.

Po pewnym czasie Ludo Kressh zrozumiał, że zarówno ucieczka Daragonów, jak i śmierć Simusa były sprytnym zagraniem Sadowa. Postanowił więc zatrzymać jego plany. Zebrał lojalnych wobec siebie lordów i wyruszył na czele floty w stronę Khar Delby. Gdy pojawił się w przestrzeni planety rozpoczął bombardowanie fortecy zdrajcy. Sadow korzystając z sytuacji przekonał Jori, że ucieczka to jedyne wyjście, by przeżyła. Dziewczyna w końcu zgodziła się i postanowiła wrócić do Republiki i zawiadomić wszystkich o zbliżającej się inwazji. Gdy Jori opuściła planetę Sadow korzystając ze swej potęgi rozkazał wojownikom Massassi przebywającym na okrętach wroga, by wypowiedzieli posłuszeństwo swym panom i zgładzili ich. Masakrę przeżył jedynie Ludo Kressh, który zdążył uciec w ostatniej chwili.

Sadow pewien, że nic nie przeszkodzi mu w inwazji rozpoczął gromadzenie armii. Zbiórka odbyła się na planecie Ch'hodos, która należała do lojalnego wobec Sadowa Shar Dakhana. Niestety jak się okazało Kressh przeżył i po raz kolejny chciał przeszkodzić Sadowowi. Mroczny Lord był jednak przygotowany na każdą ewentualność. Nakazał Gavowi wcisnąć przycisk, który jak się okazało rozpoczął eksplozję okrętu rywala.

Gdy armia była gotowa wszystkie okręty udały się do punktu zbornego niedaleko Khar Shian, skąd wskoczyły w nadprzestrzeń.

Wielka wojna nadprzestrzenna

Naga Sadow i jego jednostka.

Flota Sithów wyskoczyła z nadprzestrzni w okolicach Koros Major. Pierwszym statkiem jaki spotkali był Starbreaker 12 pilotowany przez nowego właściciela Ssk Kahorra. Mimo protestów Gava statek został zniszczony. Sadow udał się swym okrętem w okolice Primus Goluud, by tam medytować, natomiast Gav wraz z innymi lordami mieli bezpośrednio kierować atakiem. Naga Sadow wykorzystywał swe umiejętności, by stworzyć iluzję, dzięki której armie Sithów stały się w oczach żołnierzy Republiki większe.

Pokonany Naga Sadow na Yavinie 4.

Gdy Gav wylądował w Cinnagar zobaczył na własne oczy okropności wojny i śmierć swych przyjaciół, więc postanowił wypowiedzieć posłuszeństwo Sadowowi. Wziął on jeden ze statków i wyruszył w stronę Primus Goluud, by powstrzymać Mrocznego Lorda Sithów. Wystrzelił on z dział pokładowych i unieruchomił kulę medytacyjną. W tej samej chwili wszystkie iluzję zniknęły, co dało szybką wygraną obrońcom. Sadow widząc co się stało opuścił swój statek zwabiając na niego Gava, gdzie chłopak został uwięziony. W okolicach gwiazdy pojawiła się flota Republiki, a chwilę później okręty Sithów. Doszło do bitwy. Naga Sadow widząc, że nie wygra posłał w jądro gwiazdy błyskawice mocy, które doprowadziły do reakcji w niestabilnym jądrze, co doprowadziło do eksplozji całego układu. W międzyczasie Sithowie rozpoczęli odwrót do przestworzy Imperium.

Gdy okręty Sithów powróciły w okolice Korribanu Naga Sadow zobaczył dużą flotę, która jak się okazało należała do nowego Mrocznego Lorda Ludo Kressha. Rozpoczęła się kolejna bitwa, w wyniku której zginął Kressh. Chwilę później pojawiły się także okręty dowodzone przez Cesarzową Tetę i dokończyły one dzieła zniszczenia. W ostatniej chwili Naga Sadow zdążył wskoczyć swym statkiem w nadprzestrzeń, przez co uniknął śmierci. Pozostałe okręty Sithów zostały zniszczone. Lord wraz z kilkunastoma wojownikami Massassi przez długi czas leciał swym okrętem w nieznanym kierunku. W końcu statek wrócił do normalnych przestrzeni. Sadow postanowił osiąść na planecie Yavin 4, która była porośnięta dżunglą. Swym wojownikom nakazał wzniesienie wielkiej świątyni, która miała za zadanie ukrycie statku. Naga Sadow postanowił zostać na tej planecie i czekać na powrót lat świetności Imperium Sithów. Dzięki czarom Sithów na 600 lat pogrążył się w śpiączce, z której w końcu obudził go Freedon Nadd; został on wówczas uczniem Sadowa. Gdy Nadd przyswoił sobie wiedzę mistrza i zapisał ją w holokronie, zabił Sadowa i zajął jego miejsce.

Ciekawostki

Grobowiec Nagi Sadowa znajduje się na planecie Korriban w Dolinie Mrocznych Lordów i był odwiedzany przez wiele znanych osób, np. Revana, Durona Qel-Dromę i Shaelę Nuur.

Źródła