Massassi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Przedstawiciel rasy Massassi.

Massassi byli klasą wojowników starożytnej rasy Sithów, która została zniewolona przez wygnanych Mrocznych Jedi.

Fizjonomia

Jak większość członków rasy Sithów, Massassi byli czerwonoskórymi humanoidami, mieli długie kościste policzki i rogi na czaszce, choć byli oni bardziej muskularni i wyżsi od większości innych Sithów. Z powodu ich siły i rozmiarów, Massassi mieli tendencje do bycia agresywnymi i dlatego tworzyli oni armię Sithów.

Społeczeństwo i kultura

Chociaż angażowali się w podobno prymitywne praktyki, mieli silny system kast i prawie ciągle pozostawali w stanie wojny, ich cywilizacja była dość wyrafinowana; nie uważali oni tych aktów za okrutne czy barbarzyńskie, ale traktowali je jako podstawowe aspekty egzystencji.

Język Massassi jest powiązany z językiem Sithów, sithańskim. Tak jak u Sithów, wojna i przemoc były po prostu częściami naturalnego porządku życia Massassi. Massassi używali także prymitywniejszej wersji broni Sithów, lanvarok, która mogła być także używana jako topór bitewny, znany jako Massassi lanvarok.

Historia

Kapłan Massassi.

Jako podgrupa rady Sithów, Massassi przypuszczalnie pochodzą z Korriban. Społeczeństwo Sithów istniało przez tysiące lat - od 130000 BBY do 7000 BBY, i uważa się, że Massassi mają równie długą i starożytną historię. Poza krótkim okresem zjednoczenia pod władaniem króla Adasa, społeczeństwo Sithów była podzielone, z wieloma Lordami, którzy przewodzili niepodległym grupom. Większość Lordów próbowała zjednoczyć rasę i w ten sposób otrzymać tytuł noszony przez Adasa - Sith'ari.

Około 28000 BBY, Adas, od młodzieńczych lat naznaczony jako wybraniec, z powodu swojej niezwykłej czarnej skóry, zjednoczył żyjące na Korribanie nacje. Przyjął on tytuł Sith'ari, który oznaczał mniej więcej tyle co "suweren" i przez swoich poddanych był uważany za nieśmiertelnego.

W końcu Rakatanie z Bezkresnego Imperium (które w owym czasie zdominowało galaktykę) przybyli na Korriban. Udając iż sprzymierzyli się z Adasem, przekazując mu technologię tworzenia holokronu, szybko ujawnili swoje prawdziwe intencje i próbowali podbić Sithów. Adas i Sithowie stawili opór zmusili siły Bezkresnego Imperium do odwrotu. W czasie walki zginął król. Bez silnej ręki Adasa, Sithowie rozpętali wojnę domową, walcząc o tytuł Sith'ari. Walki zmusiły Sithów do przeniesienia stolicy na Ziost.

Około 7000 BBY, wygnani Mroczni Jedi, ustanowili samych siebie "boskimi" władcami nacji Sithów, jednocząc po raz kolejny całą rasę, tym razem pod rządami Mrocznego Lorda Sithów.

W tym czasie Sithowie zmieszali się z ludźmi, dzięki praktykom zawartym w alchemii Sithów. Ostatecznie, rasa Sithów, w swojej oryginalnej formie, prawie wymarła. Z powodu ich dużych rozmiarów i brutalnej siły, nowi Ciemni Jedi wykorzystywali ich w armii - większość wojska Pierwszego Imperium Sithów stanowili Massassi.

Podczas Wielkiej wojny nadprzestrzennej 5000 BBY, Mroczny Lord Naga Sadow poleciał wraz z kontyngentem Massassi na Yavin 4, aby uciec przed Jedi i Republiką. Tam Naga Sadow dopuszczał się okrutnych eksperymentów na wojownikach Massassi. Pomimo to Massassi traktowali Naga Sadowa jak boga, budując dla niego świątynie i pałace. W końcu Massassi na Yavinie przeobrazili się w prymitywnych łowców-wojowników.

W 3997 BBY Exar Kun wyniósł samego siebie do godności boga i zniewolił rasę Massassi. Następnie zmusił ich do skonstruowania wielkiego kompleksu świątyń, które były używane podczas ceremonii Sithów. Podczas wielkiej wojny Sithów w 3996 BBY, rasa prawie wymarła, kiedy Exar Kun wyssał życie z każdego Massassi na Yavinie 4, aby móc uwolnić swojego ducha od ciała i uciec przed Jedi. Jedynym przedstawicielem rady, który przeżył był Kalgrath. Jednakże, przynajmniej jedne pół-Massassi żył na Korriban 3993 BBY, co oznacza że przerwało przynajmniej kilku przedstawicieli tej rasy.

Podczas galaktycznej wojny domowej, Sojusz Rebeliantów urządził swoją bazę w starej świątyni Massassi na Yavinie 4. To z tej bazy dwie eskadry X-wingów i Y-wingów zaatakowały pierwszą Gwiazdę Śmierci.

Ciekawostki

Zobacz przedstawicieli
rasy Massassi.
  • Słowo "Massassi" może pochodzić od "Maasai", afrykańskiego plemienia wojowników żyjącego w Kenii i północnej Tanzanii.

Źródła