Wielka wojna nadprzestrzenna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy wojny z czasów Imperium Sithów. Zobacz też: wojnę nadprzestrzenną Starka.
Wielka wojna nadprzestrzenna
Początek 5000 BBY
Koniec 5000 BBY
Miejsce
Wynik Zwycięstwo Republiki.
Skutki Upadek Imperium Sithów.
Strony
Republika Galaktyczna Imperium Sithów
Dowódcy
Wielki Kanclerz Pultimo[1] Mroczny Lord Sithów Naga Sadow

Wielka wojna nadprzestrzenna to konflikt zbrojny toczący się w roku 5000 BBY między siłami Republiki wspieranej przez Jedi, a Imperium Sithów.

Przygotowania

Gav i Jori Daragonowie.

Podstawową przyczyną wybuchu wojny było niezadowolenie części lordów Sithów z braku nowych podbojów. Gdy podczas pogrzebu Mrocznego Lorda Marki Ragnosa na Korribanie pojawił się republikański statek z dwójką odkrywców na pokładzie (Gav i Jori Daragonowie), nastąpił podział w społeczeństwie Sithów. Część lordów na czele z Ludo Kresshem widziała w przybyszach szpiegów Republiki mogących zwiastować przyszłą inwazję. Chcieli wzmocnić i rozbudować obronę Imperium. Natomiast stronnictwo ekspansjonistyczne, pod przywództwem Nagi Sadowa, uważało, że rodzeństwo może doprowadzić ich do przestrzeni Republiki, co może ułatwić atak z zaskoczenia.

W wyniku intrygi Sadowa, Jori wydostała się z niewoli, podczas gdy Gav pozostał uwięziony przez Mrocznego Lorda, który stopniowo przekazywał mu tajniki korzystania z Mocy i przeciągał na ciemną stronę. Ostatecznie młody zwiadowca został dowódcą jednej z grup bojowych Sithów w nadciągającej wojnie.

Przebieg wojny

Bitwa o Coruscant.

Olbrzymia flota Sithów wyskoczyła w nadprzestrzeni w wielu miejscach jednocześnie. Naga Sadow, przebywający w swym statku nad niestabilnym czerwonym karłem Primus Goluud, wykorzystywał magię Sithów do tworzenia iluzji zwiększających widzianą przez żołnierzy Republiki ilość przeciwników. Walka toczyła się zarówno na powierzchniach planet, jak i w ich przestrzeni.

Na Coruscant rycerze Jedi bronili mieszkańców ukrytych w gmachu Senatu. Na Kirrek rebelianci wraz z mistrzem Ooroo i Odan-Urrem bronili twierdzy, w której podczas wojen unifikacyjnych chronili się rebelianci. Z początku Sithowie mieli miażdżącą przewagę i skutecznie odpierali żołnierzy Republiki. Dopiero gdy Gav Daragon wystąpił przeciw Nadze Sadowowi i zaatakował jego statek, uszkadzając go i dekoncentrując Sitha, magia przestała działać, co dało siłom Republiki szansę pokonania wroga.

Wypierane siły Sadowa zgromadziły się nad Primus Goluud, gdzie przybyła także flota Republiki. Doszło do kolejnego starcia, podczas którego Sithowie doprowadzili gwiazdę do eksplozji. Gav zginął. Zdążył jednak przed śmiercią przekazać siłom Republiki koordynaty planet Imperium Sithów. Sithowie wrócili w przestrzeń swego Imperium, lecz czekały na nich tam okręty nowego Mrocznego Lorda - Ludo Kressha. Obie floty stoczyły bitwę, w której poniosły wielkie straty. Po chwili pojawiły się także okręty Republiki, które ostrzelały niedobitków. Naga Sadow z trudem uciekł swym statkiem na Yavin 4, pozorując śmierć, a niedobitki innych Sithów schroniły się w Nieznanych Terytoriach.

Najważniejsze bitwy

Fryz przedstawiający wielką wojnę nadprzestrzenną w gabinecie Palpatine'a w czasach ery upadku Republiki.

Najważniejsi bohaterowie

Pierwsza bitwa o Korriban.

Republika

Sithowie

Przypisy

Źródła