Druga imperialna wojna domowa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Druga imperialna wojna domowa
Początek 130 ABY
Koniec 138 ABY
Miejsce Galaktyka
Wynik Zwycięstwo sprzymierzonych.
Skutki
Strony
Dowódcy
Bitwy

Druga imperialna wojna domowa[1] - zwana też powstaniem Fela - to konflikt galaktyczny, który rozpoczął się w roku 130 ABY i zakończył się w 138 ABY. Po jednej stronie stał wygnany imperator Roan Fel oraz wierne mu siły Imperium, a po drugiej Darth Krayt, jego Nowy Zakon Sithów i pozostała część Imperium. W późniejszym czasie do Fela dołączyły siły Resztek Sojuszu Galaktycznego i Nowego Zakonu Jedi.

Historia

Geneza

Powstanie rozpoczęło się po zamachu na Roana Fela na Coruscant. Darth Krayt i jego Sithowie zabili człowieka, który udawał Fela. Mroczny Lord Sithów szybko poznał jednak prawdę i nakazał szukać Roana po całej galaktyce.

Lądowanie na Bastionie

Siedem lat po próbie morderstwa Roan Fel powrócił na Bastion, byłą stolicę Imperium. Wylądował wahadłowcem wraz z trzema Rycerzami Imperialnymi. Na planecie przywitał go generał Oron Jaeger oraz jego 501 Legion. Nagle jeden z oficerów, Kiefer, zaczął grozić Felowi i wyciągnął broń. Został on zastrzelony przez żołnierza z pięćset pierwszego. Podczas rozmowy z generałem Jaegerem imperator usłyszał o 407 dywizji szturmowców, którzy walczyli pod rozkazami Krayta.

Bitwa o Borosk

Bitwa o Borosk rozegrała się w roku 137 ABY. Była to walka między dwiema dywizjami szturmowców Imperium - 407 a 908. Ci pierwsi słuchali rozkazów Sithów, a drudzy lojalni byli imperatorowi Felowi. Bitwa toczyła się na powierzchni planety. 407 prowadzony był przez Dartha Malevala, quarreńskiego Sitha, a 908 rozkazywał Jared Cassel, brat pułkownika Gila Cassela. Bitwa została wygrana przez żołnierzy Imperium Sithów, lecz Maleval został zabity przez swoich szturmowców.

Bohaterowie

Imperium Sithów i Nowy Zakon Sithów

Imperium na wygnaniu

Niedobitki Sojuszu Galaktycznego

Nowy Zakon Jedi

Niezwiązani z żadną ze stron

Inni

Przypisy

Źródła