Quarrenowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Quarren.

Quarrenowie to humanoidalana, wodna rasa zamieszkująca Kalamar.

Biologia

Quarrenowie mieli pomarańczowo-biała skórę i turkusowe oczy. Ich palce zakończone były przyssawkami, a ich twarze miały przynajmniej cztery macki, co nadawało im wygląd podobny do kałamarnic. Quarrenowie mieli zdolność zmiany koloru skóry podczas rytuału dobierania się w pary. Średnia długość życia wśród Quarrenów wynosiła 79 standardowych lat.

Mogli oni schodzić na głębokość do 300 metrów bez potrzeby używania aparatu tlenowego, jednakże przy schodzeniu poniżej 50 metrów musieli spędzić tyle samo czasu na dekompresji, ile spędzili przebywając na głębokości poniżej 50 metrów.

Historia

Kiedy Querrenowie zostali odkryci przez Kalamarian doszło do pierwszego z wielu konfliktów pomiędzy tymi rasami. Około 4500 BBY Quarrenowie zaatakowali Kalamarian. Ci drudzy, choć z natury mniej agresywni, byli lepiej wyposażeni technicznie I wygrali wojnę. Aby zapobiec przyszłym konfliktom Kalamarianie wzięli do niewoli setki młodych Quarrenów, wpoili im swoje zasady i wartości, a potem wypuścili. Po tym jak przejęli oni władzę w quarreńskim społeczeństwie pomiędzy tymi dwoma rasami zapanował pokój.

552 BBY wielu Quarrenów i Kalamarian zostało wywiezionych do laboratoriów na Lamaredd.

Stara Republika

Kalamar przyłączył się do Republiki i zyskał swojego przedstawiciela w Senacie. Quarrenowie zainteresowali się polityką i często to właśnie Quarrenowie reprezentowali swoją planetę w Senacie.

Jednym z quarreńskich senatorów był Tikkes, który objął urząd, gdy Wielkim Kanclerzem był Finis Valorum. To on w przededniu wojen klonów stworzył organizacje Wolny Dac i Quarreńską Ligę Izolacjonistyczną. Miały one na celu oswobodzenie Kalamaru spod wpływu Republiki i włączenie jej do Konfederacji Niezależnych Systemów. Z tego powodu został zmuszony do rezygnacji z pełnionej funkcji. Na Dacu wybuchła wojna domowa, którą Quarrenowie przegrali, a obydwie organizacje praktycznie przestały istnieć. Nowy przedstawicielami Kalamaru w Senacie zostali Tundra Dowmeia (Quarren) i Meena Tillis (Kalamarianin). Jednak ostatni przedstawiciele Wolnego Daca opuścili rodzinną planetę i osiedlili się na planetach Separatystów.

Galaktyczna wojna domowa

Już na początku swojego istnienia Imperium zaatakowało Dac. Było to spowodowane tym, że imperialni postrzegali Kalamarian, ale także i Quarrenów jako potencjalnych niewolników, których przemysł i zasoby mogły przyczynić się do rozbudowy Imperium. Innym powodem było to, że obaj senatorowie podpisali Petycję 2000. Niektóre źródła podają, że quarreńscy agenci pomogli dokonać sabotażu tarczy planetarnej i w ten sposób pomogli siłom Imperium.

Obie rasy zostały przez Imperium zniewolone. Palpatine nakazał zniszczyć kalamariańskie miasta w odwecie za pasywny opór jaki stawiali Kalamarianie. Wielu Quarrenów pomogło wypędzać imperialnych z Daca. Jednym z przywódców Quarrenowie był Seggor Tels. Po wyzwoleniu Kalamaru wielu Quarrenów nie chciało mieć do czynienia ani z Sojuszem Rebeliantów, ani z jego sukcesorką, Nową Republiką.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Podczas inwazji Kalamar reprezentowali wspólnie Pwoe i Fron Marrab. Po upadku Coruscant Pwoe próbował zostać Prezydentem Nowej Republiki, jednak bezskutecznie i ostatecznie dołączył do Republiki Ylesiańskiej na Ylesii. W Sojuszu Galaktycznym planetę reprezentował tylko Kalamarianin.

130 ABY przynajmniej dwóch Quarrenów było członkami Nowego Zakonu Sithów. Jednym z nich był Darth Maleval, drugi to Darth Azard

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.