Gar Stazi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Gar Stazi
Rasa: Durosjanin
Kolor oczu: Pomarańczowe
Kolor skóry: Szara
Przynależność:
Profesja: Admirał
Gar Stazi był durosjańskim admirałem i dowódcą Floty Jądra Sojuszu Galaktycznego.

Biografia

Wojna sithańsko-imperialna

Podczas wojny sithańsko-imperialnej Gar Stazi dowodził siłami Sojuszu Galaktycznego w walce przeciwko Imperium i Zakonowi Sithów. Zyskał sławę wśród wrogów podczas bitwy o Caamas w 130 ABY. Wycofał się przy minimalnych stratach z pola bitwy, z powodu przeważających sił nieprzyjaciela. Wkrótce Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów upadła, ale Gar pozostał wierny jego zasadom i zorganizował rebelię przeciw siłom Imperium.

Próba sojuszu z Roanem Felem

Admirał Stazi atakuje Bovarka.

Siedem lat później spotkał się na stacji Koło z przedstawicielem Roana Fela, kapitanem Mingiem Bovarkiem. Początkowo admirał uważał, że rebelia Fela jest słaba i mało znacząca, a tym samym nie opłacało się przyłączać jej do Sojuszu, jednak kiedy usłyszał o zdobyciu przez Fela Bastionu, zaskoczony zmienił zdanie.

Spotkanie zakończyło się jednak fiaskiem, kiedy sithańscy agenci Jor Tolin i Morrigan Corde przeprogramowali statek Bovarka. Wynikiem ów przeprogramowania było rozpoczęcie ostrzału wahadłowca Staziego. Ten natychmiast rzucił się na Bovarka z nożem, sądząc, że ten zorganizował zamach na jego życie. Na szczęście został powstrzymany przez Antaresa Draco. Jakiś czas po tym ledwo uciekł na swój prom.

Zasadzka na Imperiousa

Po jakimś czasie Gar Stazi wymyślił plan przechwycenia Imperiousa, imperialnego statku Dartha Krayta. Pomógł mu Gial Gahan, senator z Kalamara. Jednak jego przeciwnik, admirał Dru Valan zastawił na niego pułapkę. Gar Stazi dowiedział się o niej i wymyślił własny plan, ryzykując utratą floty. Jego plan polegał na nagłym wyleceniu z nadprzestrzeni jego floty, Gial miał wyłączyć system obronny stacji, a komandosi ukryci w Imperiousie mieli przejąc statek, a następnie uciec z sektora. Valan przewidział plan Staziego i wysłał dodatkowe oddziały na Imperiousa, zaminował szlaki nadprzestrzenne, a gdy Gial wyłączył system, aresztowano go włączając system obronny stoczni. Stazi wiedząc że wchodzi w pułapkę podmienił oddział, który miał odbić statek z rąk komandosów na swój, wysłał agenta który przejął kontrolę nad systemem obronny stoczni. Niestety jego statek dowodzenia dostał poważnych uszkodzeń. Admirała uratował jeden z pilotów Eskadry Łotrów.

Podwładny admirała wprowadził statek do stoczni i włączył proces auto destrukcji. Gar Stazi i flota wraz z Imperiousem uciekli sobie tylko znanym szlakiem do miejsca zbiórki. Na miejscu, Stazi zmienił nazwę statku z Imperious na Alliance.

Ucieczka z pobojowiska

Kilku pilotów zestrzelono, inni ratowali się ucieczką na planetę. Tam złapano wszystkich poza Monią Gahan. Na planecie, Rycerze Imperialni uratowali ją od śmierci. Nazywali się Treis Sinde i Sigel Dare. Opowiedzieli jej o planach sabotażu na Imperiousie. Razem uwolnili pozostałych pilotów i ukradli prom Dartha Azarda. Sith wyczuł to i chciał ich zatrzymać, ale Treis był szybszy i go powstrzymał. Gdy prom wyleciał w kosmos, Sigel kazała otworzyć ogień w stronę do Azarda, ale on utworzył pole ochronne wokół siebie. Treis wpadł w wielką przepaść, ale przeżył upadek i dołączył do ruchu oporu Kalamarian.

Drugie negocjacje sojuszu

Pilotom i Sigel udało się uciec do miejsca zbiórki floty admirała Staziego. Później Gar po namowach Moni kazał się połączyć z Roanem Felem ponieważ chciał wynegocjować warunki sojuszu.

Ciekawostki

  • Stazi wymawia się po angielsku podobnie jak Stasi, nazwę tajnej policji NRD.
  • Według Jan Duursemy jego nazwisko wymawia się stazi.

Źródła

Poprzednik:
Cha Niathal
Najwyższy Dowódca Sił Obronnych Sojuszu Galaktycznego
ok. 130 ABY - 138 ABY
Następca:
Nieznany
Poprzednik:
Triumwirat
Przywódca Floty Jądra Sojuszu Galaktycznego
ok. 130 ABY - 138 ABY
Następca:
Nieznany