Dziedzictwo 22: Gniew smoka

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Dziedzictwo 22: Gniew smoka
Legacy 22: The Wrath of the Dragon
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Alan Robinson
Kolory: Brad Anderson
Litery: Michael Heisler
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce: Dan Scott
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
23 kwietnia 2008
Wydanie polskie: Egmont Polska
10 sierpnia 2009
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Dziedzictwo
Zeszyt/Tom: 22 z 50
Poprzedni: Dziedzictwo 21: Nieustraszony, część 2
Następny: Dziedzictwo 23: Lojalność, część 1
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Dziedzictwa
Czas akcji: 137 ABY


Dziedzictwo 22: Gniew smoka (org. Legacy 22: The Wrath of the Dragon) to dwudziesty drugi zeszyt serii komiksowej — Dziedzictwo. Komiks ukazał się 23 kwietnia 2008 roku w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce historia została wydana 10 sierpnia 2009 roku przez wydawnictwo Egmont Polska w wydaniu zbiorczym.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
In light of recent events, Darth Krayt deems it time to teach a lesson in obedience—to the entire galaxy!

Emperor Krayt is displeased, and the price of betrayal will be exacted from an entire race, their suffering rippling to the edges of the Outer Rim. Yet his wrath will not stop there, as even among his own ranks failure will be dealt with cruelly and with lasting results. Old allegiances will be tested, and new bonds will be formed through pain and anger.

This is what happens when the Sith rule the galaxy! The unfettered fury of the Sith!(Dark Horse Comics, 2008)

Tłumaczenie nieoficjalne
Imperator Krayt jest niezadowolony, a cenę zdrady zapłaci cała rasa, której cierpienie dotrze do najdalszych krańców Zewnętrznych Rubieży. Ale na tym nie koniec, jako że nawet wśród jego własnych szeregów porażka spotka się z okrucieństwem i dalekosiężnymi skutkami. Stare więzy zostaną poddane próbie, a nowe ukują się w bólu i gniewie.

Streszczenie

Dac. Darth Krayt mówi przemówienie do Kalamarian, w którym oświadcza, że doskonale wiedział, że Kalamarianie wspierają Gara Staziego, lecz ignorował to, ponieważ nie było to nic ważnego. Oświadcza też, że kradzież Imperiousa przekroczyła wszelkie granice jego cierpliwości. Wtedy odzywa się Gial Gahan, który mówi Kratowi, że tylko on za to odpowiada. Wściekły Krayt nakazuje Gahanowi milczeć, po czym wydał rozkaz, by zabito 10% Kalamarian. Sithowie, z Azardem na czele rozpoczynają maskarę. W czasie rzezi jeden z Quarrenów błaga Azarda, by zaprzestano rzezi. Azard zabija go mówiąc, że nie jest już Quarrenem, lecz Sithem. W międzyczasie Krayt ogłasza, by wszystkich Kalamarian w galaktyce umieszczono w obozach pracy. Zabija Giala Gahana, który nazywa to ludobójstwem. Krayt ostrzega mieszkańców galaktyki, by byli posłuszni Sithom, inaczej spotka ich ten sam los, po czym odchodzi. Darth Wyyrlok sugeruje Kratowi, ze jest to błąd, gdyż wraz z wyginięciem Kalamaria stracą ich stocznie. Krayt odpowiada mu, że lepiej stracić stocznie niż panowanie w galaktyce, a Kalamarianie to przykład dla reszty galaktyki. Wyyrlok odchodzi od tematu i pyta go, czy ma przygotować komorę hipostazy. Krayt odmawia, twierdząc, że Ciemna Strona, która jest na planecie dodaje mu sił.

W innej części galaktyki, Gar Stazi ogląda masakrę na Kalamarianach. Jhoram Bey stwierdza, że nie mogą na to pozwolić, w dodatku przypomina Staziemu, że na planecie jest też dwoje Łotrów: Monia Gahan i Ronto. Duros odpiera, ze mają zbyt małą flotę, by stawić czoło Sithom.

W międzyczasie na Dac Monia Gahan ucieka przed szturmowcami. Ci jednak ją doganiają i nakazują jej się poddać. Gdy Kalamarianka odmawia, od aresztowania ratują ją dwójka rycerzy imperialnych: Treis Sinde i Sigel Dare. Sinde nakazuje zdziwionej Kalamiariance iść z nimi, by ostrzegła Staziego o sabotażu na Imperiousie. Gdy Monia pyta się ich, skąd o tym wiedzą, Sigel odpowiada, że to oni zrobili. Po sprzeczce Kalamarianki z Dare, Monia sugeruje, by uratowali uwięzionych pilotów. Sigel odmawia, twierdząc, że potrzebują tylko jej. Treis, ku zdziwieniu byłej uczennicy, zgadza się.

Po jakimś czasie, w bloku więziennym Dare i Sinde atakują imperialnych, a Monia uwalnia pilotów. Treis nakazuje trzem z pilotów włożyć zbroje szturmowców. Gdy docierają do hangarów, Sigel przebrana za imperialnego oficera przekonuje kapitana, że Darth Azard wydał rozkaz, by umieścić jeńców na jego promie. Kiedy oficer chce to sprawdzić, Dare używa na nim perswazji Mocy, wprowadzając rzekomych jeńców na statek. Treis wyczuwa kłopoty i nakazuje pilotom startować. Wtedy do hangaru przychodzi Azard, który od imperialnego oficera dowiaduje się, ze na jego promie są jeńcy Sojuszu. Wściekły Sith zabija oficera i biegnie do promu. Powstrzymuje go Sinde, który wyskoczył z promu. Kilku szturmowców próbuje zatrzymać uciekający prom, lecz Treis ich zabija. W tym samym czasie jeden z członków Sojuszu, na rozkaz Sigel, niszczy zbiornik z paliwem. Azard i Sinde uciekają z hangaru.

Jakiś czas później Dare, wraz z Monią i pozostałymi członkami Sojuszu. Na Imperiousie Kalamiarianka namawia Staziego do wznowienia rozmów o przymierzu z Roanem Felem. Duros prosi Sigel, by nawiązała kontakt z Felem. Gdy Dare odchodzi, Stazi postanawia zmienić nazwę Imperious na Sojusz.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2008, 23 kwietnia USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 2,99 USD
2009, 10 sierpnia Polska --- Egmont Polska 104 strony Druk (miękka) 39,00 PLN

Recenzje

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dziedzictwo 22: Gniew smoka.


Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]