Dziedzictwo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy serii komiksów. Artykuły o podobnej nazwie to: cykl powieściowy Dziedzictwo Mocy bądź odcinek Rebeliantów - Dziedzictwo.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Dziedzictwo w Star Wars Miniatures.

Dziedzictwo
Legacy
Scenariusz:
Ilustracje:
Informacje wydawnicze
Oryginalny wydawca
i okres wydawania:
Dark Horse Comics
7 czerwca 2006 - 18 sierpnia 2010
Polski wydawca
i okres wydawania:
Egmont Polska
13 października 2007 - 10 września 2012[1](w toku)
Typ serii: Seria komiksowa
Ilość zeszytów: 10
Ilość albumów: 50
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Dziedzictwa
Czas akcji: 130137 ABY


Dziedzictwo (ang. Legacy) to seria komiksów wydawanych przez Dark Horse Comics od 7 czerwca 2006 (Dziedzictwo 0) do 18 sierpnia 2010 (Dziedzictwo 50: Skrajności, część 3). Scenariusz serii układał John Ostrander, rysunki zaś były w większości dziełem Jan Duursemy. Seria dobiła do 50 zeszytów w USA i została oficjalnie zakończona, lecz jej bezpośrednim zwieńczeniem jest sześcioczęściowa seria Dziedzictwo: Wojna, która wystartowała 15 grudnia 2010 i została zakończona 25 maja 2011. Na początku seria posiadała swoje motto, które brzmiało: Całkiem nowy Zakon Sithów! Całkiem nowe Imperium! Całkiem nowy Skywalker!

Seria Dziedzictwo przez cztery lata stanowiła ścisły trzon wydawniczy Dark Horse'a w dziedzinie Gwiezdnych wojen, obok takich tytułów jak Rycerze Starej Republiki czy Mroczne czasy. Jako pierwsza wybiegła w przyszłość dalej, bo niemal sto lat, niż jakiekolwiek inne materiały z uniwersum. Takie posunięcie zostało uznane przez wielu za bardzo odważny ruch.[źródło?] Dziedzictwo od ogłoszenia w 2006 roku stało się jedną z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się serii, obejmujących Expanded Universe.

Polskie logo serii.

Akcja komiksów ma miejsce w latach 130137 ABY i skupia się na postaci Cade'a Skywalkera, potomka Luke'a Skywalkera, który w wyniku tragicznych okoliczności porzuca swoje dziedzictwo Jedi i rozpoczyna życie jako łowca nagród. Jego towarzyszami broni są Delia Blue i Jariah Syn, a środkiem transportu — Mynock. Oprócz przygód Skywalkera, Dziedzictwo opisuje sytuację w całej Galaktyce oraz frakcje, będące ze sobą w stanie wojny: rozproszony Nowy Zakon Jedi i Sojusz Galaktyczny, Zakon Sithów i Imperium Dartha Krayta, a także Imperium Fela.

W skład serii wchodzi 13 mini-serii różnej długości oraz kilka pojedynczych numerów. Numery 28, 29, 30 i 31 są częścią crossoveru Wektor.

W Polsce seria ukazuje się nakładem wydawnictwa Egmont od 13 października 2008. Wydano wszystkie tomy.

Koncepcja

Powstawanie serii

Pomysł na stworzenie Dziedzictwa wyszedł od scenarzysty serii, Johna Ostrandera, albo Randy'ego Stradleya i Jan Duursemy, rysowniczki i współscenarzystki[2]. Pierwsze oficjalne potwierdzenie powstawania serii pojawiło się na stronie newsarama.com. Reakcje fanów na Dziedzictwo były bardzo żywe i zróżnicowane. Wielu cieszyło się z poznania miejsc i wydarzeń, które będą miały miejsce stolat później, inni zaś twierdzili, że takie wybiegnięcie do przodu zaburzy ciągłość Del Rey oraz stworzy problemy fabularne dla przyszłych wydawnictw, szczególnie serii Dziedzictwo Mocy. Jednak autorzy serii, Ostrander i Duursema, starali się aktywnie odpowiadać na pytania fanów na forach Gwiezdnych wojen i rozwiać ich obawy dotyczące serii[3][4]. Ponadto na oficjalnym forum sagi, Sue Rostoni i Leland Chee zapewniali sceptycznie nastawionych fanów, że zarówno Lucasfilm Ltd., jak i Del Rey będą trzymali pieczę nad nowo powstającą serią. Ponadto John Ostrander wystosował oświadczenie, że on i Duursema brali pod uwagę historię, opowiedzianą w książkach Dziedzictwa Mocy oraz prace z nimi związane[5]. Rostoni i Chee powiedzieli natomiast, że nowa seria w żaden sposób nie zaburzy wydarzeń przedstawionych w Dziedzictwie Mocy oraz że pomiędzy nimi ma miejsce duża luka czasowa, co również nie powinno czynić dodatkowych problemów[6][7]. W końcu w czerwcu 2006 roku pojawiła się pierwsza część serii.

"Dziedzictwo" jako tytuł serii

Debiut nowej serii przewidziano na ten sam czas co pierwszą część Dziedzictwa Mocy. Takie posunięcie oczywiście zrodziło domniemania, czy dwie serie nie będą przypadkiem ze sobą połączone, chociaż wstępne informacje o Dziedzictwie Mocy pojawiły się blisko 5 miesięcy wcześniej niż wieści o Dziedzictwie[8]. Jednak to John Ostrander i Jan Duursema pierwsi wpadli na pomysł wykorzystania słowa "Dziedzictwo" w tytule, natomiast nazwa Dziedzictwo Mocy narodziła się w wyniku burzy mózgów. Wtedy też powstała idea stworzenia Ery Dziedzictwa[9].

Założenia fabularne

Bohaterowie Dziedzictwa. Od lewej: Shado Vao, Konrad Rus, Wolf Sazen, Antares Draco, Sigel Dare, Ganner Krieg, Marasia Fel, Roan Fel, Astraal Vao, Luke Skywalker (Duch Mocy), Delia Blue, Cade Skywalker, Jariah Syn, Darth Krayt, Darth Talon i Darth Nihl.

Akcja Dziedzictwa rozpoczyna się niemal sto lat po zakończeniu wojny z Yuuzhan Vongami. Kol Skywalker, jeden ze znaczących członków Rady Jedi, w imieniu Zakonu zainicjował tzw. Projekt Ossus. Zakładał on przywrócenie ekosystemu tytułowej planety do pierwotnego, tętniącego życiem stanu. Udział w tym wzięli członkowie kasty kształtowników Yuuzhan Vongów, korzystając ze swoich umiejętności w dziedzinie skomplikowanej biotechnologii.

W tych czasach Nowy Zakon Jedi prosperował w najlepsze, współpracując z Sojuszem Galaktycznym. Ważną frakcją na arenie stało się Imperium, które odrodziło się dekady wcześniej w nowej formie, rządzone przez Dynastię Felów. Pomiędzy wszystkimi siłami panował pokój.

Sukces Projektu Ossus sprawił, że rządy wielu planet przystąpiły do programu odnowy, pragnąć ujrzeć swe światy odrodzone po okropnościach inwazji Yuuzhan Vongów. Terraformacje przebiegały początkowo bez zarzutów. Jednak w pewnym momencie nowo stworzone ekosystemy poczęły się mutować i przeobrażać, zarówno w przypadku floty, jak i fauny, a nawet mieszkańców, dotkniętych chorobą, określaną jako "pomiot Vongów".

Galaktyka, wciąż pamiętając cierpienia jakie zaznała ze strony Yuuzhan Vongów podczas ich inwazji sto lat wcześniej, zwróciła się przeciwko nim. Rycerze Jedi wiedzieli, że katastrofalne skutki terraformacji nie były dziełem mistrzów przemian, dlatego poprosili Sojusz Galaktyczny, by wstawił się za Yuuzhan Vongami. Rada Moffów Imperium postanowiła więc wypowiedzieć wojnę Sojuszowi.

Wybuchła krwawa wojna, trwająca następne trzy lata. W tym momencie swoje istnienie ujawnił Nowy Zakon Sithów z Mrocznym Lordem Darthem Kraytem na czele, zawierając przymierze z Imperium. W rzeczywistości wszystkie działania, prowadzące do wybuchu wojny — sabotaż Projektu Ossus oraz decyzja Rady Moffów — były potajemnie zainicjowane przez Sithów, pragnących władzy absolutnej.

Ostatecznie Sojusz Galaktyczny zmuszony był poddać się, a większość jego sił została wchłonięta do Imperium. Ocalałe resztki, które odmówiły kapitulacji, dowodzone były przez admirała Staziego i znane odtąd jako Niedobitki Sojuszu Galaktycznego. Nowy Zakon Jedi postanowił wycofać się na planetę Ossus. Za rycerzami podążyły siły Sithów, na czele z Darthem Nihlem, z zamiarem całkowitej anihilacji Zakonu...

Główni bohaterowie

Cade Skywalker

Zobacz główny artykuł: Cade Skywalker.

Syn Kola Skywalkera i Morrigan Corde. Początkowo padawan Jedi, w wyniku tragicznych wydarzeń w Prakseum na Ossusie przyłączył się do kompanii pirata kosmicznego Rava, porzucając swoje dziedzictwo Skywalkerów i ścieżkę Jedi. Siedem lat później usamodzielnił się i został łowcą nagród, tworząc trio z Delią Blue i Jariahem Synem. Zdobył także lekki frachtowiec, którego nazwał Mynockiem.

Delia Blue

Zobacz główny artykuł: Delia Blue.

Zeltronka, główna mechanik Mynocka, pracująca nad frachtowcem pomimo permanentnego braku środków finansowych i części zamiennych. Przyjaciółka Jariaha oraz miłość Cade'a, zaufana członkini załogi, niejednokrotnie wyruszająca z kapitanem bezpośrednio na misję.

Jariah Syn

Zobacz główny artykuł: Jariah Syn.

Pirat i łowca nagród, drugi pilot Mynocka oraz zaufany członek załogi Cade'a. Ekspert w dziedzinie broni, upodobał sobie zwłaszcza biotechnologiczne wytwory Yuuzhan Vongów. Nienawidził Jedi z osobistych powodów, mających korzenie w jego dalekiej przeszłości, stąd pomiędzy nim a Skywalkerem pojawiały się na tej linii niejednokrotne spięcia.

Roan Fel

Zobacz główny artykuł: Roan Fel.

Trzeci Imperator nowego Imperium z dynastii Felów. W pełni wyszkolony Rycerz Imperialny, posługiwał się mieczem świetlnym o szarym ostrzu. Miał z nieznaną kobietą jedną córkę, Marasię.

Marasia Fel

Zobacz główny artykuł: Marasia Fel.

Znana też jako "Sia", jedyna córka Imperatora Roana Fela i zarazem jego dziedziczka. Rycerz i misjonarka imperialna. Walczyła mieczem świetlnym o błękitnym ostrzu.

Antares Draco

Zobacz główny artykuł: Antares Draco.

Lider wszystkich Rycerzy Imperialnych. Lojalny Roanowi Felowi i jego Imperium. Świetnie władał mieczem świetlnym, był też dobrym pilotem. Jego najlepszym przyjacielem był Ganner Krieg, zaś miłością życia — Marasia Fel, córka Imperatora.

Wolf Sazen

Zobacz główny artykuł: Wolf Sazen.

Mistrz Jedi z rasy Zabrak. Były padawan Kola Skywalkera oraz nauczyciel jego syna — Cade'a Skywalkera. Wolf, znany ze swej powagi, starał się zawsze podążać ścieżką Żywej Mocy i tak też nauczał swego padawana.

Shado Vao

Zobacz główny artykuł: Shado Vao.

Twi'lekański rycerz Jedi będącym padawanem Kola Skywalkera i Wolfa Sazena. Przyjaciel Cade'a Skywalkera z dzieciństwa.

Darth Krayt

Zobacz główny artykuł: Darth Krayt.

Urodzony jako A'Sharad Hett, był jednym z niewielu Jedi ocalałych z rozkazu 66 i następującej po nim Czystki Jedi. Po tych wydarzeniach został łowcą nagród. Pewnego dnia, ścigając człowieka za którego wyznaczona była nagroda, rozbił się na Korriban — planecie-sanktuarium Sithów. Natknął się tam na holokron starożytnej mistrzyni XoXaan i zaczął z niego czerpać wiedzę, przez następne kilkanaście lat ucząc się tajników Ciemnej Strony. Wiele lat później założył Nowy Zakon Sithów, nie przestrzegający Zasady Dwóch i wraz z pozyskanymi poplecznikami wrócił na Korriban by pogrążyć się w leczniczym transie, trwającym długie lata. Gdy przebudził się, jego zakon działał już prężnie, a samemu Kraytowi dzięki manipulacji, zdradzie i podstępom udało się w końcu osiągnąć pełnię władzy nad Galaktyką.

Darth Talon

Zobacz główny artykuł: Darth Talon.

Twi'lekanka, Sith należący do Nowego Zakonu Sithów, pod przywództwem Dartha Krayta. Szkolona przez Dartha Ruyna, z czasem stała się bezwzględnym narzędziem do walki, co Krayt docenił, mianując ją zabójczynią, odpowiadającą bezpośrednio przed nim. Jej skóra miała czerwony kolor i była pokryta licznymi rytualnymi tatuażami, przyznanymi jej w uznaniu za wygrane starcia.

Darth Wyyrlok

Zobacz główny artykuł: Darth Wyyrlok (III).

Chagriański mistrz Nowego Zakonu Sithów. Będąc trzecim Sithem mającym to imię, był zastępcą Dartha Krayta. Najbardziej zaufany przez niego Sith i jego prawa ręka.

Darth Nihl

Zobacz główny artykuł: Darth Nihl.

Wojenny lord Nagajów, zrekrutowany przed rokiem 127 ABY przez Dartha Krayta do jego Nowego Zakonu Sithów. Zrezygnował ze swoich ogromnych ambicji po raz pierwszy w życiu akceptując, że jest ktoś kto może wydawać mu rozkazy. Szybko awansował na pozycję ręki Krayta — praktycznie rzecz biorąc, jego zastępcy. Gdy drugą ręką została mianowana Darth Talon, poczuł się pokrzywdzony i uznał ją za niegodną posiadania takiej samej rangi jak on. Jego zadaniem było egzekwowanie woli Krayta zarówno w jak i poza zakonem Sithów.

Darth Maladi

Zobacz główny artykuł: Darth Maladi.

Devaroniańska Sith należąca do Nowego Zakonu pod przywództwem Dartha Krayta, gdzie zajmowała się kierowaniem Wywiadem. Zimna, beznamiętna i okrutna, była ekspertem w dziedzinie tortur i manipulacji Mocą. Znakomicie walczyła mieczem świetlnym i Mocą, co udowodniła na Had Abbadon.

Gar Stazi

Zobacz główny artykuł: Gar Stazi.

Durosjański admirał, który służył w Siłach Jądra Sojuszu Galaktycznego. Podczas wojny sithiańsko-imperialnej dowodził siłami Sojuszu Galaktycznego w walce przeciwko Imperium Galaktycznemu i Zakonowi Sithów. Wsławił się — nawet wśród wrogów — podczas bitwy o Caamas w 130 ABY, kiedy to trzymając pozostałe statki swej floty razem, zdołał przy minimalnych stratach własnych wycofać się wobec przeważających sił nieprzyjaciela.

Morlish Veed

Zobacz główny artykuł: Morlish Veed.

Wysokiej rangi oficer z okresu wojny sithiańsko-imperialnej. Za czasów panowania Imperatora Roana Fela był uznawany za bardzo dobrego dowódcę. W trakcie swojej długiej kariery dostąpił wielu najwyższych stanowisk, m.in był wielkim moffem, a także jako jedyny w tym czasie otrzymał tytuł wielkiego admirała. Faktycznie był zaraz po Imperatorze najważniejszą osobą w Imperium Galaktycznym.

Nyna Calixte

Zobacz główny artykuł: Nyna Calixte.

Lojalna Nowemu Imperium Galaktycznemu. Początkowo służyła w jego szeregach jako tajna agentka. Pewnego razu na swojej drodze spotkała Kola Skywalkera, z którym potajemnie wzięła ślub i urodziła mu dziecko — Cade'a. Wkrótce jednak go opuściła, by dalej działać w imieniu Imperium. Związała się następnie z moffem Rulfem Yage'em i miała z nim córkę, Gunn. Ten związek także nie przetrwał długo, gdyż Nyna miała na boku kochanka — Morlisha Veeda, wielkiego admirała, a później również wysokiego moffa.

Pojawienia wcześniej znanych postaci

W Dziedzictwie, mimo różnicy dziewięćdziesięciu lat dzielącej serię komiksów od wszystkich innych wydanych pozycji, pojawiły się już wcześniej znane postacie. Są to: A'Sharad Hett, Jedi z czasów wojen klonów, który przeszedł na ciemną stronę Mocy i w Dziedzictwie jest nazywany Darthem Kraytem; droid astromechaniczny R2-D2, który był przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinie Skywalkerów; mistrzowie Jedi T'ra Saa i K'Kruhk, którzy przetrwali Rozkaz 66, a następnie zostali członkami Nowego Zakonu Jedi, założonego przez Luke'a Skywalkera; oraz przemytnik o imieniu Chak, który pojawił się wcześniej w Ukryty wróg.

W serii zostają również wspomniane takie postacie, jak: Quinlan Vos, mistrz Jedi z okresu upadku Republiki Galaktycznej, Darth Caedus, syn Lei Organy i Hana Solo oraz Vergere, która w Dziedzictwie pojawiła się w retrospekcjach Krayta.

Poza tym pojawiają się liczni potomkowie znanych postaci, na przykład ród Skywalkerów kontynuują Kol Skywalker, jego starszy brat Nat Skywalker oraz syn Kola i Morrigan Corde — Cade Skywalker, a ród Felów Imperator Roan Fel i jego córka księżniczka Marasiah Fel.

W serii czasem pojawiają się czasem duchy bohaterów z przeszłości.

Trzeba zaznaczyć, że w przypadku Mary może to być nie duch a efekt upojenia narkotykowego, gdyż Cade był wtedy pod wpływem używek a Mara nie miała typowej dla duchów poświaty — jak widać powyżej, pojawiła się w naturalnych kolorach.

Już ostatnim przykładem powtarzających się postaci są strażnicy holokronów. Gdy Darth Krayt przybył na Korriban poradzić się dawnych lordów Sith. Miał problemy z integracją ze swoją yuuzhańską zbroją i miał nadzieję, że wezwani przez niego Sithowie — Darth Bane, który miał podobne problemy z orbaliskami, Darth Nihilus i Darth Andeddu — pomogą mu, oni jednak zgodnie go wyśmiali. Bane nazwał go fałszywym naśladowcą niegodnym jego wiedzy i wytknął mu złamanie Zasady Dwóch. Był to jedyny moment, w którym wszyscy trzej dawni Sithowie pojawili się jednocześnie w serii[10]. Dopiero w późniejszym czasie, gdy Darth Wyyrlok chciał pomóc Kraytowi, aktywował holokron Dartha Andeddu i przyzwał go, aby ten przekazał mu wiedzę o nieśmiertelności[11].

Inne powracające elementy

W Dziedzictwie przewija się również kilka elementów związanych z Gwiezdnymi wojnami, które pojawiły się we wcześniejszych wydawnictwach. Są to między innymi:

Komiksy

Wszystkie zeszyty liczą po 32 strony, za wyjątkiem Dziedzictwo 0½ liczącego w oryginale 40 stron. W polskim, częściowym wydaniu, ma 16 stron dobranych tak, by nie zdradzać fabuły materiałów nie wydanych jeszcze w Polsce.

# Okładka Tytuł oryginalny
(Tytuł polski)
Rysunki Okładka Tłumaczenie Wydanie oryginalne Wydanie polskie
0 Legacy 0 Jan Duursema brak 7 czerwca 2006 brak
Legacy 0½
(Dziedzictwo 0½)
Jan Duursema Jan Duursema Maciej Drewnowski 2 stycznia 2008 17 października 2008
(w Star Wars Komiks 2/2008)
1 Legacy 1: Broken, Part 1
(Dziedzictwo 1: Złamany, część 1)
Jan Duursema Adam Hughes Maciej Drewnowski 21 czerwca 2006 13 października 2008
2 Legacy 2: Broken, Part 2
(Dziedzictwo 2: Złamany, część 2)
Jan Duursema Adam Hughes Maciej Drewnowski 12 lipca 2006 13 października 2008
3 Legacy 3: Broken, Part 3
(Dziedzictwo 3: Złamany, część 3)
Jan Duursema Adam Hughes Maciej Drewnowski 13 sierpnia 2006 13 października 2008
4 Legacy 4: Noob
(Dziedzictwo 4: Nowy)
Travel Foreman Maciej Drewnowski 11 października 2006
5 Legacy 5: Broken, Part 4
(Dziedzictwo 5: Złamany, część 4)
Jan Duursema Adam Hughes Maciej Drewnowski 1 listopada 2006 13 października 2008
6 Legacy 6: Broken, Part 5
(Dziedzictwo 6: Złamany, część 5)
Jan Duursema Adam Hughes Maciej Drewnowski 29 listopada 2006 13 października 2008
7 Legacy 7: Broken, Part 6
(Dziedzictwo 7: Złamany, część 6)
Jan Duursema Adam Hughes Maciej Drewnowski 10 stycznia 2007 13 października 2008
8 Legacy 8: Allies
(Dziedzictwo 8: Sprzymierzeńcy)
Adam DeKraker Colin Wilson Maciej Drewnowski 11 lutego 2007 15 grudnia 2008
9 Legacy 9: Trust Issues, Part 1
(Dziedzictwo 9: Kwestia zaufania, część 1)
Colin Wilson Maciej Drewnowski 7 marca 2007 15 grudnia 2008
10 Legacy 10: Trust Issues, Part 2
(Dziedzictwo 10: Kwestia zaufania, część 2)
Colin Wilson
 • David Ross
 • Brad Anderson
Maciej Drewnowski 28 marca 2007 15 grudnia 2008
11 Legacy 11: Ghosts, Part 1
(Dziedzictwo 11: Duchy, część 1)
Jan Duursema Jan Duursema Maciej Drewnowski 9 maja 2007 15 grudnia 2008
12 Legacy 12: Ghosts, Part 2
(Dziedzictwo 12: Duchy, część 2)
Jan Duursema Jan Duursema Maciej Drewnowski 23 maja 2007 15 grudnia 2008
13 Legacy 13: Ready to Die
(Dziedzictwo 13: Gotów na śmierć)
Colin Wilson
 • Jan Duursema
 • Brad Anderson
Maciej Drewnowski 13 czerwca 2007 15 grudnia 2008
14 Legacy 14: Claws of the Dragon, Part 1
(Dziedzictwo 14: Smocze szpony, część 1)
Jan Duursema Travis Charest Maciej Drewnowski 11 lipca 2007 16 marca 2009
15 Legacy 15: Claws of the Dragon, Part 2
(Dziedzictwo 15: Smocze szpony, część 2)
Jan Duursema Travis Charest Maciej Drewnowski 8 sierpnia 2007 16 marca 2009
16 Legacy 16: Claws of the Dragon, Part 2
(Dziedzictwo 16: Smocze szpony, część 3)
Jan Duursema Travis Charest Maciej Drewnowski 12 września 2007 16 marca 2009
17 Legacy 17: Claws of the Dragon, Part 4
(Dziedzictwo 17: Smocze szpony, część 4)
Jan Duursema Travis Charest Maciej Drewnowski 31 października 2007 16 marca 2009
18 Legacy 18: Claws of the Dragon, Part 5
(Dziedzictwo 18: Smocze szpony, część 5)
Jan Duursema Travis Charest Maciej Drewnowski 2 stycznia 2008 16 marca 2009
19 Legacy 19: Claws of the Dragon, Part 6
(Dziedzictwo 19: Smocze szpony, część 6)
Jan Duursema Travis Charest Maciej Drewnowski 6 lutego 2008 16 marca 2009
20 Legacy 20: Indomitable, Part 1
(Dziedzictwo 20: Nieustraszony, część 1)
Omar Francia Doug Wheatley Jacek Drewnowski 20 lutego 2008 10 sierpnia 2009
21 Legacy 21: Indomitable, Part 2
(Dziedzictwo 21: Nieustraszony, część 2)
Omar Francia Douglas Wheatley Jacek Drewnowski 12 marca 2008 10 sierpnia 2009
22 Legacy 22: The Wrath of the Dragon
(Dziedzictwo 22: Gniew smoka)
Alan Robinson Dan Scott Jacek Drewnowski 23 kwietnia 2008 10 sierpnia 2009
23 Legacy 23: Loyalties, Part 1
(Dziedzictwo 23: Lojalność, część 1)
Jan Duursema
 • Jan Duursema
 • Brad Anderson
Jacek Drewnowski 7 maja 2008 7 grudnia 2009
24 Legacy 24: Loyalties, Part 2
(Dziedzictwo 24: Lojalność, część 2)
Jan Duursema
 • Jan Duursema
 • Brad Anderson
Jacek Drewnowski 21 maja 2008 7 grudnia 2009
25 Legacy 25: The Hidden Temple, part 1
(Dziedzictwo 25: Ukryta Świątynia, część 1)
Jan Duursema Sean Cooke Jacek Drewnowski 18 czerwca 2008 7 grudnia 2009
26 Legacy 26: The Hidden Temple, part 2
(Dziedzictwo 26: Ukryta Świątynia, część 2)
Jan Duursema Omar Francia Jacek Drewnowski 23 lipca 2008 7 grudnia 2009
27 Legacy 27: Into the Core
(Dziedzictwo 27: Do Jądra)
Omar Francia Omar Francia Jacek Drewnowski 27 sierpnia 2008 10 sierpnia 2009
28 Legacy 28: Vector, Part 9
(Dziedzictwo 28: Wektor, część 9)
Jan Duursema Travis Charest Jacek Drewnowski 24 września 2008 7 lutego 2011
29 Legacy 29: Vector, Part 10
(Dziedzictwo 29: Wektor, część 10)
Jan Duursema Dustin Weaver Jacek Drewnowski 29 października 2008 7 lutego 2011
30 Legacy 30: Vector, Part 11
(Dziedzictwo 30: Wektor, część 11)
Jan Duursema Omar Francia Jacek Drewnowski 26 listopada 2008 7 lutego 2011
31 Legacy 31: Vector, Part 12
(Dziedzictwo 31: Wektor, część 12)
Jan Duursema Jan Duursema Jacek Drewnowski 31 grudnia 2008 7 lutego 2011
32 Legacy 32: Fight Another Day, Part 1
(Dziedzictwo 32: Kolejny dzień walki, część 1)
Omar Francia Omar Francia Jacek Drewnowski 28 stycznia 2009 16 maja 2011
33 Legacy 33: Fight Another Day, Part 2
(Dziedzictwo 33: Kolejny dzień walki, część 2)
Omar Francia Omar Francia Jacek Drewnowski 25 lutego 2009 16 maja 2011
34 Legacy 34: Storms, Part 1
(Dziedzictwo 34: Burze, część 1)
Jan Duursema Daniel dos Santos Jacek Drewnowski 25 marca 2009 16 maja 2011
35 Legacy 35: Storms, Part 2
(Dziedzictwo 35: Burze, część 2)
Jan Duursema
 • Brad Anderson
 • Jan Duursema
Jacek Drewnowski 25 marca 2009 16 maja 2011
36 Legacy 36: Renegade
(Dziedzictwo 36: Renegat)
Omar Francia Sean Cooke Jacek Drewnowski 25 marca 2009 16 maja 2011
37 Legacy 37: Tatooine, Part 1
(Dziedzictwo 37: Tatooine, część 1)
Jan Duursema Jan Duursema Jacek Drewnowski 24 czerwca 2009 3 października 2011
38 Legacy 38: Tatooine, Part 2
(Dziedzictwo 38: Tatooine, część 2)
Jan Duursema Chris Warner Jacek Drewnowski 29 lipca 2009 3 października 2011
39 Legacy 39: Tatooine, Part 3
(Dziedzictwo 39: Tatooine, część 3)
Jan Duursema Jan Duursema Jacek Drewnowski 26 sierpnia 2009 3 października 2011
40 Legacy 40: Tatooine, Part 4
(Dziedzictwo 40: Tatooine, część 4)
Jan Duursema Dan Scott Jacek Drewnowski 23 września 2009 3 października 2011
41 Legacy 41: Rogue's End
(Dziedzictwo 41: Koniec Łotra)
Kajo Baldisimo Sean Cooke Jacek Drewnowski 29 października 2009 3 października 2011
42 Legacy 42: Divided Loyalties
(Dziedzictwo 42: Podzielona lojalność)
David Ross Chris Scalf Jacek Drewnowski 25 listopada 2009 5 marca 2012
43 Legacy 43: Monster, Part 1
(Dziedzictwo 43: Potwór, część 1)
Jan Duursema Jan Duursema Jacek Drewnowski 23 grudnia 2009 5 marca 2012
44 Legacy 44: Monster, Part 2
(Dziedzictwo 44: Potwór, część 2)
Jan Duursema Chris Scalf Jacek Drewnowski 27 stycznia 2010 5 marca 2012
45 Legacy 45: Monster, Part 3
(Dziedzictwo 45: Potwór, część 3)
Jan Duursema Chris Scalf Jacek Drewnowski 24 lutego 2010 5 marca 2012
46 Legacy 46: Monster, Part 4
(Dziedzictwo 46: Potwór, część 4)
Jan Duursema Jan Duursema Jacek Drewnowski 31 marca 2010 5 marca 2012
47 Legacy 47: The Fate of Dac Jan Duursema Sean Cooke Jacek Drewnowski 28 kwietnia 2010 10 września 2012[1]
48 Legacy 48: Extremes, Part 1
(Dziedzictwo 48: Skrajności, część 1)
Jan Duursema Jan Duursema Jacek Drewnowski 26 maja 2010 10 września 2012[1]
49 Legacy 49: Extremes, Part 2
(Dziedzictwo 49: Skrajności, część 2)
Jan Duursema Chris Warner Jacek Drewnowski 30 czerwca 2010 10 września 2012[1]
50 Legacy 50: Extremes, Part 3
(Dziedzictwo 50: Skrajności, część 3)
Jan Duursema Sean Cooke Jacek Drewnowski 18 sierpnia 2010 10 września 2012[1]

Wydania zbiorcze

# Okładka Tytuł oryginalny
(Tytuł polski)
Komiksy wchodzące
w skład tomu
Wydanie oryginalne Wydanie polskie
1 Legacy: Broken
(Dziedzictwo: Złamany)
1, 2, 3, 5, 6, 7 9 maja 2007 13 października 2008
Legacy: Broken (hardcover)
30th Anniversary Collection
Volume 12: Legacy
6 lutego 2008
2 Legacy: Shards
(Dziedzictwo: Kawałki)
4, 8, 9, 10, 11, 12, 13 19 marca 2007 15 grudnia 2008
3 Legacy: Claws of the Dragon
(Dziedzictwo: Smocze szpony)
14, 15, 16, 17, 18, 19 25 czerwca 2007 16 marca 2009
4 Legacy: Alliance
(Dziedzictwo: Sojusz)
20, 21, 22, 27 17 grudnia 2008 10 sierpnia 2009
5 Legacy: The Hidden Temple
(Dziedzictwo: Ukryta Świątynia)
23, 24, 25, 26 25 lutego 2009 7 grudnia 2009
6 Vector Volume 2, Chapters 3 & 4
(Wektor: Tom 2)
28, 29, 30, 31 17 czerwca 2009 7 lutego 2011
7 Legacy: Storms
(Dziedzictwo: Burze)
32, 33, 34, 35, 36 25 listopada 2009 16 maja 2011
8 Legacy: Tatooine
(Dziedzictwo: Tatooine)
37, 38, 39, 40, 41 10 lutego 2010 3 października 2011
9 Legacy: Monster
(Dziedzictwo: Potwór)
42, 43, 44, 45, 46 30 czerwca 2010 5 marca 2012
10 Legacy: Extremes
(
Dziedzictwo: Skrajności)
47, 48, 49, 50 8 grudnia 2010 10 września 2012[1]

Serie

Autorzy

Autorzy Dziedzictwa: John Ostrander, Jan Duursema, Randy Stradley i Sean Cooke.

John Ostrander

Zobacz główny artykuł: John Ostrander.

John Ostrander napisał scenariusze wszystkich komiksów z serii.

Jan Duursema

Zobacz główny artykuł: Jan Duursema.

W założeniu nad serią Dziedzictwo miała pracować para Ostrander - Duursema. Nie rysuje ona jednak wszystkich komiksów z serii, tylko te najważniejsze.

Stworzyła też okładki do kilku zeszytów:

Pełna lista rysowników

Plakat reklamujący Dziedzictwo w USA.
Numer lub mini-seria Rysownik
Dziedzictwo 0 Jan Duursema
Dziedzictwo 0½ Jan Duursema
Złamany Jan Duursema
4: Nowy Travel Foreman
8: Sprzymierzeńcy Adam DeKraker
Kwestia zaufania Colin Wilson
Duchy Jan Duursema
13: Gotów na śmierć Colin Wilson
Smocze szpony Jan Duursema
Nieustraszony Omar Francia
22: Gniew smoka Omar Francia
Lojalność Jan Duursema
Ukryta Świątynia Jan Duursema
27: Do Jądra Omar Francia
Wektor Jan Duursema
Kolejny dzień walki Omar Francia
Burze Jan Duursema
36: Renegat Omar Francia
Tatooine Jan Duursema
41: Koniec łotra Kajo Baldisimo
42: Podzielona lojalność David Ross
Potwór Jan Duursema
47: The Fate of Dac Jan Duursema
Skrajności Jan Duursema

Dziedzictwo a Star Wars RPGLegacy Era Campaign Guide

17 marca 2007 Wizards of the Coast wydał podręcznik do Star Wars RPG pod tytułem Legacy Era Campaign Guide, który miał przybliżać graczom realia Ery Dziedzictwa.

Jego opis brzmi tak:

Przeżyj własną przygodę w odległej przyszłości uniwersum Gwiezdnych wojen.

Imperium włada Galaktyką raz jeszcze, tym razem pod kontrolą nikczemnego Dartha Krayta, a opór jest niszczony pod butem władców Sithów. Jedi są rozproszeni i zdziesiątkowani, z małą szansą na zażegnanie tyranii Sithów. Flota Sojuszu Galaktycznego jest jakby cieniem dawnej siebie, próbując pozostać w ukryciu podczas gdy angażuje się w walkę z Imperium.

Oto Era Dziedzictwa, 130 lat po bitwie o Yavin, daje graczom dowolność tworzenia postaci idealnie pasujących do Ery Dziedzictwa, a Gamemasterzy znajdą tu pełno sojuszników, wrogów, statków kosmicznych i fabularnych "haczyków", dzięki którym stworzą ekscytujące przygody naprzeciw ozdób galaktyki rządzonej przez Sithów. [13]

Ciekawostki

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dziedzictwa.
 • Dziedzictwo jest niekiedy mylone z serią książkową Dziedzictwo Mocy (ang. Legacy of the Force). Wydarzenia obu serii są oddalone od siebie o 90 standardowych lat.

Linki zewnętrzne

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Star Wars Dziedzictwo #10: Skrajności na stronie Aleja Komiksu
 2. NEW SW comics series -- SW Legacy - Forum Jedi Council
 3. The Official Legacy Series Discussion Thread - Forum Jedi Council
 4. What John and Jan have been up to... - Forum darkhorse.com
 5. The Official Legacy Series Discussion Thread - Forum Jedi Council
 6. Welcome some BCaT VIPs - Forum starwars.com
 7. Welcome some BCaT VIPs - Forum starwars.com
 8. WWDRD? Del Ray and the Legacy Line - Forum Jedi Council
 9. Welcome some BCaT VIPs - Forum starwars.com
 10. Dziedzictwo 5: Złamany, część 4
 11. Dziedzictwo 27: Do Jądra
 12. Dziedzictwo 1: Złamany, część 1
 13. Take your adventures into the far future of the Star Wars universe. The Empire rules the galaxy once more, this time under the control of the vile Darth Krayt, and resistance is crushed under the heels of Sith overlords. The Jedi are scattered and devastated, with only a handful remaining to resist the tyranny of the Sith. The Galactic Alliance fleet is but a shadow of its former self, struggling to stay hidden while engaging in hit-and-run attacks against the Empire. This is the Legacy Era, set 130 years after the Battle of Yavin, gives players and Gamemasters the freedom to shape the Star Wars galaxy during an exciting period when no one is safe from evil. Players can join the struggling Galactic Alliance fleet, or fight for Roan Fel's Empire-in-exile. This book contains everything players need to create heroes that fit perfectly into the Legacy Era, while Gamemasters will find the book filled with allies, antagonists, starships, and plot hooks to create exciting adventures against the backdrop of a galaxy ruled by the Sith.


Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]