Terraformowanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Terraformowanie to proces zmiany warunków panujących na planecie, księżycu lub innym ciele kosmicznym do tych, jakich dana rasa przeprowadzająca projekt chce uzyskać, w najróżniejszych celach - upodabniając planetę do dawnej ojczyzny czy też przygotowując ją do aktualnych potrzeb (do hodowli, zamieszkania, etc.).

Historia

Terraformowana planeta Artorias.

Jako pierwsi technikę terraformowania opanowali Rakatanie, jeszcze przed powstaniem Republiki. Wykorzystywali do tego skomplikowane maszyny. Przemienili oni wiele planet na potrzeby swojego Bezkresnego Imperium, jak chociażby Kashyyyk.

Jednak najczęściej terraformowali różne światy Yuuzhan Vongowie podczas ich inwazji na Galaktykę (25 - 30 ABY). Pierwszą przemienioną dzięki ich bioinżynierii planetą był Belkadan (najeźdźcy przystosowali świat do hodowli skoczków koralowych i villipów) - Yomin Carr rozplenił tam populację żuków dweebit, których Yuuzhanie używali do zmiany środowiska według ich aktualnych potrzeb. Dweebity wpuszczały chemikalia do gleby, które następnie pobierały rośliny i drzewa, wypuszczając je do atmosfery w procesie fotosyntezy. Proces ten przebiegał bardzo szybko.

Terraformowanie Coruscant/Yuuzhan'tar.

Największym osiągnięciem Yuuzhan w dziedzinie terraformowania była Coruscant, której przemianę rozpoczęli w 27 ABY. Oprócz tradycyjnych sposobów wykorzystali do tego procesu także dhuryama - Mózg Świata, istotę inteligentną, lecz im posłuszną, mającą kontrolować wszystkie procesy zachodzące na planecie, ostatecznie przekształcając ją na modłę pradawnej, zaginionej ojczyzny Yuuzhan - Yuuzhan'tara. Po wojnie Sojusz Galaktyczny pozostawił dhuryama na Coruscant, który począł wycofywać zmiany.

Mimo to jeszcze w 130 ABY wciąż wiele światów Galaktyki borykało się ze skutkami terraformowania Yuuzhan Vongów. Wtedy też Kol Skywalker, mistrz Jedi przewodniczący Radzie, wpadł na pomysł, który ostatecznie przerodził się w Projekt Ossus. Polegał on na przemianie zniszczonej wiele lat wcześniej planety Ossus do poprzedniego stanu dzięki technologii Yuuzhan. Przedsięwzięcie, w którym brali udział mistrzowie przemian, udało się. Rozpoczęto więc terraformowanie wielu innych planet, które ochoczo zgłaszały się do projektu. Mimo to Sithowie z Nowego Zakonu Dartha Krayta przeprowadzili sabotaż, w wyniku którego formy życia Yuuzhan zaczęły się mutować, Nowe Imperium Galaktyczne obwiniło Sojusz i Yuuzhan o zdradę, a w rezultacie wybuchła wojna sithańsko-imperialna.

Źródła

Linki zewnętrzne