Wojna sithańsko-imperialna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wojna sithańsko-imperialna.

Wojna sithańsko-imperialna miała miejsce w latach 127 - 130 ABY i rozegrała się pomiędzy siłami Sojuszu Galaktycznego a Imperium Fela, sprzymierzonego potajemnie z Sithami. Zakończyła się zwycięstwem Imperium i upadkiem Sojuszu, z którego zostały małe siły zwane Niedobitkami pod dowództwem admirała Gara Staziego. Nowy Zakon Jedi również został w dużej mierze zgładzony, a jego członkowie, którzy przetrwali, rozproszyli się po całej galaktyce.

Historia

Przyczyny

Wszystko zaczęło się od Projektu Ossus, który zainicjowali rycerze Jedi na czele z mistrzem Kolem Skywalkerem. Polegał on na przywróceniu ekosystemu planety Ossus do stanu sprzed kataklizmu w gromadzie Cron. Realizacji tego zadania mieli się podjąć mistrzowie przemian Yuuzhan Vongów. Jedi pokładali bowiem nadzieję w ich biotechnologii, dzięki której podczas inwazji na galaktykę wiele lat wcześniej zdołali terraformować tysiące planet (najlepszym przykładem może być Coruscant, przemienione na Yuuzhan'tar w 27 ABY).

Projekt zakończył się całkowitym sukcesem, a Ossus znów stał się pełen życia. Gdy Jedi ujawnili wspaniałe wyniki galaktyce, wiele zniszczonych przez wojnę światów zwróciło się do Yuuzhan Vongów z prośbą o wykonanie podobnych projektów. Zostało wybranych sto planet. Początkowo wszystko szło bardzo dobrze - kształtownicy Yuuzhan realizowali projekty, wspierani przez rycerzy Jedi.

Mniej więcej w tym samym czasie Sithowie, na czele których stał Darth Krayt, skontaktowali się z imperialną moff Nyną Calixte. Ta jednak, zamiast doprowadzić ich przed oblicze swojego władcy, imperatora Roana Fela, skontaktowała ich z Morlishem Veedem, jej kochankiem. Wspólnie uknuli intrygę, sabotując projekt terraformacji planet. Z ramienia Sithów była to Darth Maladi, która używając ciemnej strony Mocy zdołała zarazić wiele form życia Yuuzhan Vongów (wytworów ich biotechnologii), które wkrótce zaczęły się mutować. Mutacje przeniosły się w końcu na istoty różnych ras (z planet, na których przeprowadzano projekty przemiany), powodując wyrastanie z ich ciał dziwacznych, kościstych odrostów. Mistrzowie przemian byli przerażeni i nie wiedzieli co robić.

Wiele osób zaczęło za katastrofę obwiniać Yuuzhan Vongów, pamiętając wciąż krzywdy, jakie wyrządzili galaktyce kilkadziesiąt lat wcześniej. Jedi jednak podświadomie wiedzieli, że stoi za tym zupełnie kto inny, lecz nie mogli znaleźć dowodów na niewinność Yuuzhan Vongów. Namówili jednak Sojusz Galaktyczny, by wstawił się za Vongami.

Rada Moffów, manipulowana przez przebiegłą Nynę Calixte i Morlisha Veeda, zaczęła twierdzić, że cały ten sabotaż jest aktem wypowiedzenia wojny. Wkrótce postawiła Sojuszowi ultimatum, które jego władze odrzuciły. Tym sposobem Imperium, mimo że wiele lat wcześniej (choć jeszcze w formie Resztek Imperium) zawarło z Sojuszem pokój, złamało niejaki traktat z Anaxes i wypowiedziało mu wojnę.

Przebieg wojny

Gdy wojna się zaczęła, wiele z członkowskich światów Sojuszu Galaktycznego wciąż pamiętało inwazję Yuuzhan Vongów i odmówiło mu poparcia. Niektóre planety przyłączyły się do Imperium, inne pozostały neutralne. Wojna była krwawa i brutalna. Około rok po jej rozpoczęciu Sithowie nagle ujawnili oficjalnie swoją obecność, wysuwając Imperium propozycję sojuszu w walce z przeciwnikiem. Propozycja - również dzięki manipulacjom Nyny Calixte - została przez Radę Moffów przyjęta. Imperator Roan Fel zaczął się domyślać, że cała ta wojna jest jedną wielką intrygą sług ciemności, jednak w tym momencie nie można się było już wycofać. Jedi również wiedzieli, że wszystkie przykre wydarzenia były wynikiem działania kogoś z zewnątrz, jednak wciąż nie mogli znaleźć dowodów na niewinność Yuuzhan.

Bitwa o Caamas ukazana na hologramie.

Ostatnim wielkim starciem w wojnie sithańsko-imperialnej była bitwa o Caamas. Siły Imperium rozgromiły flotę Sojuszu, zmuszając ją do kapitulacji. Jej dowódca (admirał Gar Stazi) wycofał swoje okręty, a Morlish Veed i Nyna Calixte wiedzieli już, że Sojusz nie ma sił, by bronić swojej stolicy. Rozpoczęła się bitwa o Coruscant, podczas której większość z ostatnich sił Sojuszu Galaktycznego upadło, a Jedi opuścili swoją świątynię i ufortyfikowali się na planecie Ossus, gdzie mieściło się ich Prakseum.

Dwa dni później, siły Imperium i Sithów pod wodzą Dartha Nihla zaatakowały Ossusa i jego akademię. W trakcie walk zabili wielu rycerzy, w tym samego Kola Skywalkera. Wydarzenie to znane było później jako masakra na Ossusie. W rzeczywistości cała akcja odbyła się ku niewiedzy Roana Fela - początkowo planowano, by na Ossusa wysłać ambasadorów w celu negocjacji dot. przyłączenia się Jedi do Imperium, lecz Sithowie dostali wyraźne rozkazy od samego Dartha Krayta - wybić wszystkich rycerzy znajdujących się na planecie. Nynie Calixte i Morlishowi Veedowi sojusz z nimi zaczął się coraz mniej podobać.

Imperator Roan Fel wkrótce przybył na Coruscant i wziął planetę pod panowanie swojego Imperium. Mimo to sprawy przybrały niefortunny obrót - Darth Krayt i jego kilku popleczników również przyleciało na Coruscant i dokonało zamachu stanu w Nowym Pałacu Imperialnym. Mroczny Lord Sithów zabił jednak sobowtóra Roana Fela, podczas gdy prawdziwy władca zdołał zbiec z planety, ostrzeżony wcześniej przez moff Nynę Calixtę, która miała w tym swój interes. Fakt ten nie przeszkodził Kraytowi w obwołaniu się nowym Imperatorem. Wielu dostojników Imperium przysięgło mu wierność, a on sam postawił sobie za główny cel zlikwidowanie niedobitków Jedi oraz Roana Fela - co ostatecznie umocniłoby jego władzę.

Skutki

Wojna zniszczyła praktycznie cały Sojusz Galaktyczny, czyniąc z Imperium ponownie główną siłę w galaktyce. Nowy Zakon Jedi został w dużej mierze unicestwiony i rozproszony. Wkrótce zaś samo Imperium podzieliło się na Imperium na wygnaniu - lojalistów Roana Fela i Imperium Sithów Dartha Krayta - zwolenników Mrocznego Lorda.

Źródła