Imperium Fela

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Imperium Fela
Typ rządu Monarchia półkonstytucyjna
Dokument ustanawiający Deklaracja Nowego Ładu
Szef Państwa Imperator
Szef Rządu Wysoki moff
Naczelny wódz Wielki admirał
Organ wykonawczy Rada Moffów
Organ ustawodawczy Rada Moffów
Stolica
Oficjalny język Basic
Święto narodowe Dzień Imperium
Data założenia Pomiędzy 43 a 127 ABY
Data fragmentacji 130 ABY (narodziny Imperium Sithów Dartha Krayta)
Data reorganizacji 130 ABY (jako Imperium na wygnaniu)Imperium Fela to odrębny od starego Imperium Galaktycznego organizm państwowy, sięgający korzeniami Resztek Imperium. Uformowany został jakiś czas po roku 40 ABY. Władzę dzierżyła w nim dziedzicznie dynastia Fel, a porządku — poza siłami wojskowymi — pilnowali korzystający z Mocy Rycerze Imperialni.

Historia

Początki

Po zaciekłej galaktycznej wojnie domowej, dawne Imperium Galaktyczne drastycznie zmniejszyło swe rozmiary. Około roku 12 ABY wielki admirał Gilad Pellaeon zreorganizował Imperium, nazywane od tego czasu Resztkami. Nazwa była adekwatna do sytuacji; niegdyś dominujące w galaktyce, Imperium miało w swoim posiadaniu niewielkie terytoria, zwane niekiedy przez swoich zwolenników Przestrzenią Imperialną.

Sytuacja ta trwała do czasu inwazji Yuuzhan Vongów w 25 ABY. Po jakimś czasie, kiedy krwawa wojna przybrała gigantyczne rozmiary, pochłaniając nawet Nową Republikę, narodził się nowy rząd: Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów. Sojusz przejął ocalałe siły Nowej Republiki, sprzymierzył się z Resztkami Imperium Pellaeona i wspólnymi siłami pokonano pozagalaktycznego najeźdźcę.

Imperator Roan Fel i Rycerze Imperialni.

Choć sprzymierzone z Sojuszem Galaktycznym, Resztki Imperium zachowały swoją niezależność. Jakiś czas po drugiej galaktycznej wojnie domowej (40 ABY) pozostałości Imperium znacząco się rozrosły. Nastąpiła duża reorganizacja — władza trafiła w ręce dynastii Fel. Fel I przyjął tytuł imperatora i zapoczątkował nowe rządy, dużo łagodniejsze od Palpatine'a. Z jego inicjatywy wprowadzono poszerzający wpływy Imperium program "Zwycięstwo bez wojny", który zakładał pomoc i wsparcie dla planet zdewastowanych podczas wojny z Yuuzhan Vongami. Poza siłami wojskowymi porządku pilnowała nowo utworzona organizacja — Rycerze Imperialni. Nie działali oni pod komendą Nowego Zakonu Jedi — ich priorytetem była służba imperatorowi, a nie jasnej czy ciemnej stronie Mocy.

Wojna sithańsko-imperialna

Zobacz główny artykuł: Wojna sithańsko-imperialna.

W pewnym momencie rycerze Jedi zainicjowali Projekt Ossus, mając nadzieję, że uda im się przywrócić do poprzedniego stanu tysiące zniszczonych planet podczas wojny z Yuuzhan Vongami. Postanowiono wykorzystać w tym celu biotechnologię Yuuzhan. Terraformacja powiodła się — Ossus znów stał się pełen życia, a władze wielu innych światów wręcz błagały o wykonanie podobnych projektów.

W tym czasie Sithowie Nowego Zakonu niejakiego Dartha Krayta skontaktowali się potajemnie z kilkoma imperialnymi moffami i wspólnie z nimi przeprowadzili sabotaż projektu. Skutki były katastrofalne — yuuzhańskie formy życia zaczęły się mutować i miliony istot ucierpiało. Cała galaktyka zwróciła się przeciwko Vongom, cały czas pamiętając krzywdy doznane z ich rąk podczas inwazji sto lat wcześniej. Jedi wiedzieli, że za porażkę projektu odpowiada ktoś inny, ale nie byli w stanie wskazać winowajców. Ograniczyli się więc do namówienia Sojuszu, żeby wstawił się za Yuuzhan Vongami. Była to dla dominującego galaktycznego rządu decyzja katastrofalna w skutkach.

Manipulowana z ukrycia przez Sithów Rada Moffów oznajmiła, że sabotaż projektu terraformacji planet jest aktem wypowiedzenia wojny. Wkrótce postawiła Sojuszowi ultimatum, które jego władze odrzuciły. W odpowiedzi Nowe Imperium Galaktyczne — wbrew woli imperatora Roana Fela — złamało niejaki traktat z Anaxes i wypowiedziało Sojuszowi wojnę. Trwała ona trzy lata i była wyjątkowo krwawa. Zakończyła się w 130 ABY zwycięstwem Imperium; Sojusz rozstał rozgromiony, a jego niedobitki uciekły lub poddały się. Imperator wezwał Nowy Zakon Jedi do złożenia broni, jednak większość rycerzy wycofała się do Akademii Jedi na Ossusie. Tam też — ku niewiedzy Roana Fela, a z inicjatywy Krayta — kilka dni później nastąpiła masakra w wyniku zmasowanego ataku sił Nowego Zakonu Sithów.

Przejęcie władzy przez Sithów

Wkrótce Imperator Roan Fel zajął Coruscant, lecz nie cieszył się swoją zdobyczą zbyt długo. Na planetę-stolicę przyleciał sam Darth Krayt ze swoimi sługusami i przeprowadził zamach stanu. Mimo że Fel zbiegł, Krayt zasiadł na jego tronie i obwołał się Imperatorem, jednocześnie przejmując większość sił Fela pod swoje dowództwo i ustanawiając Imperium Sithów.

Z ukrycia

Część imperialnych pozostała lojalna Roanowi Felowi. W przeciągu siedmiu lat (130 — 137 ABY) zbierali się oni na Bastionie, czekając na powrót prawowitego władcy Imperium. Fel w końcu przybył i z pomocą dowódcy Rycerzy Imperialnych — Antaresa Draco — oraz Orona Jaegera z 501 Legionu przejął stolicę. Wiedział że Krayt, wciąż stabilizujący swoją władzę, nie odważy się zaatakować najsilniej ufortyfikowanej planety w galaktyce — a przynajmniej nie w najbliższym czasie. Chcąc nie chcąc, Imperium Fela rozpadło się, ustępując Imperium Sithów, a samemu przekształcając się w Imperium na wygnaniu.

W tych czasach wielu lojalistów Imperium musiało podjąć ciężkie decyzje — do kogo dołączyć. Dawni towarzysze broni spotykali się i zabijali na polach bitew — jedną z nich była Bitwa o Borosk, podczas której starły się siły 407 (Krayt) i 908 Dywizji (Fel).

Rząd

Rządy dynastii Felów i ich Imperium były dużo łagodniejsze i przyjazne dla obywateli, aniżeli Imperium Palpatine'a. Władzę dzierżyła w nim dziedzicznie dynastia Fel — na pierwszym miejscu był imperator. Kolejnym szczeblem była Rada Moffów — złożona w 130 ABY z sześciu moffów, którzy oprócz sprawowania kontroli nad sektorami posiadali jeszcze wiele innych uprawnień.

Położenie

Przekształcające się Resztki Imperium miały w swoim posiadaniu kilka sektorów w Zewnętrznych Rubieżach, graniczących z Nieznanymi Regionami. Jednakże jakiś czas po drugiej galaktycznej wojnie domowej Imperium — prowadzone przez dynastię Felów — zaczęło odzyskiwać swoje dawne terytoria i rosnąć w siłę. Po wojnie sithańsko-imperialnej większość planet Sojuszu Galaktycznego (w tym Coruscant) zostało wchłoniętych przez Imperium Fela. Nie miało to jednak większego znaczenia, bowiem Roan i jego zwolennicy utracili wszystko zaledwie w kilka dni na rzecz Nowego Imperium Sithów Dartha Krayta. W tym momencie dla lojalistów Imperium Fela — w tej chwili już Imperium na wygnaniu — pozostał tylko Bastion.

Źródła


Ważniejsze rządy w galaktyce
[Pokaż/Ukryj]