Bastion

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy planety. Zobacz też: Bastion Polskich Fanów Star Wars (strona internetowa).
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: zredagować, poszerzyć.

Bastion
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Sektor Braxant
Układ: Układ Sartina
Księżyce: 1
Współrzędne: K-3
Długość dnia: 24h
Długość roku: 363 dni
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz: Góry i rozległe, pokryte lasami równiny
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Struktura demograficzna:
Główne miasta:
Import: Technologia
Przynależność:
Bastion, dawniej Sartinaynian, to planeta położona w układzie Sartina w sektorze Braxant na Zewnętrznych Rubieżach. Dominującymi elementami krajobrazu są góry oraz rozległe, pokryte lasami równiny.

Historia

Resztki Imperium wybrały Bastion na swoją stolicę. Na planetę została także przeniesiona imperialna biblioteka zawierająca między innymi prywatne dane imperatora Palpatine'a. Od momentu włączenia całego układu do Resztek Imperium jego administratorem został moff Vilim Disra.

W roku 19 ABY w czasie kryzysu caamasjańskiego na planetę udał się Han Solo, Lando Calrissian oraz Lobot w poszukiwaniu tak zwanego dokumentu Cammasjańskiego, którego pełna wersja miała się znajdować w archiwach biblioteki. Nie znaleźli jednak interesujących ich informacji.

Również tego roku na Bastionie podpisano traktat pokojowy między Resztkami Imperium a Nową Republiką, który zakończył galaktyczną wojnę domową. Kilka lat później odbyły się tutaj rozmowy w kwestii udzielenia Republice pomocy w walce z Yuuzhanami.

W roku 28 ABY Bastion zaatakowała armia Yuuzhan Vongów dowodzona przez B'shitha Vorrika. W czasie bitwy została zniszczona obrona planety, większa część imperialnej floty oraz znacząca część powierzchni planety. Większość miejscowej ludności została ewakuowana przed zwycięstwem agresorów.

W 130 ABY Bastion był najbardziej chronioną planetą galaktyki. Był też stolicą Imperium przed przejęciem Coruscant.

Źródła