Bastion Polskich Fanów Star Wars

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Bastion Polskich Fanów Star Wars w skrócie często zwany Bastionem, jest jednym z największych polskich portali internetowych dotyczących Gwiezdnych wojen.

Logo Bastionu Polskich Fanów Star Wars.

Historia strony

6 stycznia 2002 roku, wszyscy, którzy weszli na jedną ze stron założycielskich Bastionu, zostali przekierowani na nową stronę, gdzie przywitała ich informacja:

No i w końcu, po długim okresie ciężkiej pracy i wyczekiwań, oficjalnie rusza Bastion.net. Sama nazwa strony to nie tylko odzwierciedlenie naszej chęci bycia ostoją, bastionem polskich fanów "Gwiezdnych Wojen", ale i aluzja, bo przecież stolicą Resztek Imperium była planeta Bastion. Na dzień dzisiejszy ruszyliśmy przede wszystkim ze skryptem newsowym, forum i kilkoma opisami, jednakże z czasem będziemy się rozwijać. Bastion.net powstał z połączenia kilku stron o tematach Starwarsowej, a były to na dzień dzisiejszy Star Wars Dantooine, Obroa-Skai, Pic of the Week oraz Star Wars Games. Ponieważ jesteśmy otwarci na współpracę mamy nadzieję, że do naszego grona dołączą wkrótce i inne strony. Sam pomysł utworzenia Bastionu narodził się na naszym forum, jesienią zeszłego roku. Wtedy to zaczęliśmy się organizować i tworzyć to co dziś oficjalnie otwieramy. Warto wspomnieć, że chyba jako jedyna w Polsce strona o "Gwiezdnych Wojnach" mamy także swoją wersję w WAP. A na koniec należy wspomnieć o Stopklatce. Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować, za danie nam miejsca na serwerze, a przez to umożliwienie utworzenia Bastionu. Największe podziękowania jednak należą się Panom, Krzysztofowi Spórowi, redaktorowi naczelnemu Stopklatki, oraz Panu Przemysławowi Basiakowi, członkowi zarządu. Bez ich współpracy na pewno jeszcze byśmy nie ruszyli. W imieniu całego składu Bastion.netu życzymy Wam miłego serfowania.

Twórcy

Strony założycielskie

# Nazwa witryny Autorzy Data powstania Data przyłączenia Domena Kopie na [web.archive.org] Zrzut ekranu
1. Star Wars Dantooine Marek "Strangler" Kuś 8 luty 2001 6 styczeń 2002 www.dantooine.prv.pl Link
2. Obroa-Skai
  • Jeth
  • jedI
  • Adam "spider20" Pająk
(brak danych) 6 styczeń 2002 (brak danych) (brak danych)
3. Pic of the Week Piotr "Yako" Wasiak 12 marzec 2001 6 styczeń 2002 www.potw.prv.pl Link
4. Star Wars Games Jerzy "Jurek" Stachyra 20 luty 2001 6 styczeń 2002 (brak danych) (brak danych)
5. Projekt Sidiousa Lord Sidious (brak danych) 6 styczeń 2002 (brak danych) (brak danych) (brak danych)

Strony dołączone

# Nazwa witryny Autorzy Data powstania Data przyłączenia Domena Kopie na [web.archive.org] Zrzut ekranu
1. Star Wars Online Kolarz 16 kwiecień 2001 6 luty 2002 www.starwars.glt.pl Link
2. Shadows of the Star Wars Adam "Andaral" Chodorowski 5 marzec 1999 13 czerwiec 2002 www.starwars.waw.pl Link
3. Cantina Star Wars Lex (brak danych) 26 październik 2002 (brak danych) (brak danych)

Zmiana nazwy

Początkowo strona nazywała się Bastion.net czerpiąc wzorce z angielskojęzycznej strony TheForce.net. Po zatwierdzeniu przez Stopklatkę nazwy domeny jako www.gwiezdne-wojny.pl nazwa portalu zmieniona została na Bastion Polskich Fanów Star Wars (w skrócie Bastion). Bastion funkcjonuje także pod domeną star-wars.pl

Zmiany i rozwój

Pierwszą i największą zmianą była integracja Forum z całym systemem Bastionu. Od tej pory wystarczyło mieć jedno konto zarówno do wypowiedzi na forum jak i do komentowania newsów. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Bastion posługuje się własnym, autorskim systemem forum, z wyświetlaniem postów w systemie drzewkowym.

Od momentu otwarcia Bastion przeszedł 3 główne zmiany wyglądu związane także z niewielkimi zmianami w funkcjonowaniu. Obecnie udostępniona jest wersja 3.0.

Linki zewnętrzne