501 Legion/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy elitarnej jednostki. Zobacz też: organizację fanów lub książkę o tej nazwie.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

501 Legion to elitarna jednostka żołnierzy-klonów. Rozpoczynając swą działalność podczas wojen klonów organizacja działała z przerwami przez około 150 lat. Na początku swego istnienia legion był wysyłany do szczególnie ciężkich starć przeciw Separatystom. W czasach Imperium żołnierze tej jednostki znanej również jako Pięść Vadera zwalczali Rebeliantów i swymi działaniami podkreślali żelazny uścisk obecnych rządów. Po upadku Imperium jednostka po reformach służyła pod rozkazami Thrawna. Chissański admirał umożliwił wstępowanie do jednostki również przedstawicielom innych ras niż ludzie. W 130 ABY po zdradzie Sithów szturmowcy 501 Legionu zachowali wierność imperatorowi Roanowi Felowi.

Historia

Wojny klonów

"Pięćset jedynka" podobnie jak większość jednostek klonów swój chrzest bojowy przeszła podczas bitwy o Geonosis, która rozpoczęła wojny klonów.

Pierwszym bojem pod wodzą nowego dowódcy, Anakina Skywalkera była bitwa o Christophsis. Wrogie wojska wybiły tam dużą część legionu jednak starcie zakończyło się zwycięstwem Republiki. Tuż po uzupełnieniu oddziału 501 legion został wysłany na Teth gdzie miał odbić z rąk Separatystów syna Jabby Hutta, Rottę. Również tutaj zwycięstwo było okupione ciężkimi stratami.

W bliżej nieokreślonym okresie trwania wojny Rex i Cody prowadzili inspekcję posterunków na Zewnętrznych Rubieżach. Kiedy przybyli na posterunek na księżycu Rishi wpadli w zasadzkę Separatystów. Po krótkiej walce uciekli od bazy i spotkali klony pracujące w bazie, które uciekły przed wrogiem. Połączone siły klonów odbiły placówkę i ostrzegły Jedi przed atakiem na Kamino. Za poświęcenie pośmiertnie odznaczony został Hevy, a Fives i Echo przyjęci do elitarnej jednostki.

Jakiś czas później jednostka brała udział w zasadzce na generała Grievousa w systemie Bothawui. Dzięki zasadzce Jedi w polu asteroid udało im się z relatywnie niskimi stratami wygrać potyczkę.

Nastepnym ich zadaniem była pomoc walczącej w systemie Quell Aayli Securze. Wysłane posiłki przybyły na statek i zabezpieczały ucieczkę pani generał. Bitwa zakończyła się klęską, jednak kilka klonów i Jedi uciekli.

Następnie pięćset jedynka została wysłana na Orto Plutonię by sprawdzić co stało się z bazą Republiki na planecie. Po wywołaniu wojny z Talzami przez senatora Chi Cho, premiera Pantory, klony miały go ochraniać lecz zadanie nie zostało wykonane. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta.

Po tym jak Republika dowiedziała się o fabrykach droidów na Geonosis natychmiast wysłała tam swoje wojska. Po zaciętej walce, siłom Republiki udało się podbić planetę kosztem życia wielu swoich żołnierzy.

Kolejnym celem klonów była ochrona księżnej Mandalory, Satine Kryze na jej luksusowym statku Coronet. W późniejszym czasie wywiązała się, bitwa w której broniący się zwyciężyli.

Niepodważalnym sukcesem 501 Legionu było zdobycie Umbary. Tam dzięki niemu przejęto wiele strategicznych punktów oraz odkryto, że Jedi Pong Krell jest zdrajcą Republiki. Pomimo tak wielu zasług wojsko nie opuściło planety w radosnych nastrojach. Przez lekkomyślną taktykę Krella zginęło wielu ich towarzyszy.

Następnym celem było Mygeeto gdzie pod dowództwem Ki-Adi-Mundiego zaatakowali tamtejsze fabryki. Zniszczyli kolektory energii i zabrali kryształy energii, które później zostały użyte w superlaserze Gwiazdy Śmierci.

W 19 BBY Separatyści dokonali inwazji na Coruscant. Na jednym z broniących stolicy Republiki niszczycieli Venator stacjonowali żołnierze 501 legionu. Kiedy Jedi walczyli na Zewnętrznych Rubieżach, klony w myśliwcach ARC-170 niszczyły myśliwce Vulture. Następnie zaatakowali jedną z fregat Munificent. Po zniszczeniu fregaty zaatakowali krążownik typu Providence. Dokonali na nim abordażu i zniszczyli systemy chłodzące silnik, a następnie zniszczyli cały statek.

501 Legion.

Po zwycięstwie nad Coruscant żołnierze ruszyli na Felucję, gdzie pod przywództwem Aayli Secury szukali zaginionego 182 Legionu. Po przybyciu na planetę zostali zaatakowani przez stado acklayów. Po rozprawieniu się z zagrożeniem ze strony zwierząt ruszyli do boju przeciwko siłom Separatystów. Po odparciu ataku wroga zaatakowali droidy i zdobyli kryształ dzięki, któremu uruchomili zniszczoną maszynę AT-TE. Następnie za pomocą działa maszyny zniszczyli artylerię przeciwlotniczą. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Republiki.

Następnym zadaniem było uwolnienie spod okupacji ojczyzny Wookieech - Kashyyyku. Na początku mieli złamać blokadę nad planetą. Po zniszczeniu dwóch fregat przejęli plany bitewne Separatystów na Kashyyyku. Dzięki zdobytym informacjom mogli przygotować się do ataku na powierzchni planety. Po wylądowaniu wsparli 41 Elitarny Legion. Pierwszym zadaniem było utrzymanie armii droidów na brzegu, by dać Wookieem czas na ustawienie swoich sił. Następnie bronili wybrzeża. Po przełamaniu linii wojsk Republiki klony obroniły rafinerię kosmatych sojuszników i ruszyli do kontrofensywy zdobywając wszystkie przyczółki.

Następnie zostali oddani pod dowództwo Obi-Wana Kenobiego i udali się do kryjówki Grievousa na Utapau. Po wylądowaniu udali się na południe od punktu wysadzenia i zdobyli tamtejszy przyczółek. Następnie podążali główną arterią miasta i zdobyli kolejny posterunek. Po zdobyciu hangaru do walki włączył się cyborg i zabijał wielu żołnierzy. Po jakimś czasie udało się powstrzymać Grievousa. Po pokonaniu złowrogiego generała zniszczyli dwa działa przeciwlotnicze i reaktor generatora pola siłowego w mieście.

Rozkaz 66

501 Legion pod wodzą nowego przywódcy - Dartha Vadera.

W 19 BBY kiedy wojna zbliżała się ku końcowi, kanclerz Palpatine wydał rozkaz 66. Jego celem było wytępienie Jedi w całej galaktyce. Przebywający akurat na Coruscant, 501 Legion ruszył pod wodzą Dartha Vadera na świątynię Jedi. Sith i klony zabili tam wszystkich Jedi, a komandor Appo i sierżant Fox przekonali senatora Baila Organę do opuszczenia kompleksu. Po zakończonej walce do budynku przybył Obi-Wan Kenobi i Yoda, którzy przeżyli rozkaz. Napotkali opór w postaci strzegącego wejścia oddziału z pięćset jedynki. Szybko jednak rozprawili się z żołnierzami i wtargnęli do Świątyni.

Galaktyczna wojna domowa

Po powstaniu Imperium 501 Legion został jedyną pozostałością po nieistniejącej już Armii Klonów. W przeciwieństwie do innych jednostek nie przyjmowano tu rekrutów. Zmieniło się to po bitwie o Kamino.

Pierwszym zadaniem legionu była misja na Naboo. Celem ich działań na planecie było sprawdzenie prawdziwości pogłosek o ukrywaniu przez królową Apailanę Jedi. Po wylądowaniu w stolicy, Theed doszło do bitwy pomiędzy członkami 501 legionu, a Królewskimi Siłami Bezpieczeństwa. Kiedy sytuacja stała się ciężka dla obrońców miasta do walki wkroczyli Jedi, a później sama królowa. Władczyni została zabita przez szturmowców, a bitwa zakończyła się zwycięstwem Imperium i rozpoczęła nowy okres w historii planety.

Bratobójcza bitwa na Kamino.

Po wygranej kampanii na Naboo zadaniem elitarnej jednostki było zdławienie rebelii geonosjańskiego inżyniera Gizora Dellso, który chciał odbudować potężną armię Separatystów. Po złamaniu blokady nad planetą Mustafar piechota wylądowała w kompleksie fabryk inżyniera i po zaciętej walce pokonała armię droidów bojowych i zniszczyła prototypy nowych droidów. Na koniec bombardowanie orbitalne gwiezdnych niszczycieli zniszczyło doszczętnie fabryki.

Rok później szturmowcy z tego legionu polecieli na Kamino do miasta Tipoca, by powstrzymać bunt kaminoańskich klonerów. Żołnierze pod przywództwem łowcy nagród Boby Fetta walczyli przeciwko swym sklonowanym braciom - klonom ARC. Bitwa zakończyła się zwycięstwem pięćset jedynki, a członkami jednostki stawali się również rekruci, gdyż według Imperatora klony miały chwile zwątpienia tak jak to miało miejsce na Kamino.

Jakiś czas później na Gwieździe Śmierci wybuchło powstanie. Nie radzący sobie personel stacji poprosił o wsparcie 501 legion. Szturmowcy szybko rozprawili się z buntem. Pod koniec do bitwy włączył się przywódca buntu padawan Jedi. Został on jednak zabity, a uczestnicy buntu zostali ciężko ukarani za swe nieposłuszeństwo.

Plany śmiercionośnej broni zostały zabrane ze stacji. Ich odszukanie stało się priorytetowym celem legionu. Udali się więc na medyczną asteroidę Polis Massę. Po krótkiej bitwie rebelianci z planami uciekli.

Ostatecznie plany dostały się na Tantive IV, konsularny statek z Alderaanu przelatującym ponad Tatooine. Gdy pięćset jedynka wkroczyła na pokład, szturmowcy zdobyli przewagę i zabili wielu Rebeliantów. Darth Vader zniszczył komputery jednak nie odnalazł potrzebnych planów. Kazał również odnaleźć księżniczkę Leię. Szturmowcy pojmali księżniczkę, lecz i tym razem plany nie zostały odzyskane.

Jakiś czas po klęsce w bitwie o Yavin członkowie legionu zapobiegli ewakuacji jednostek Sojuszu z planety niszcząc korwety koreliańskie i transportowce GR-75. Pod koniec bitwy pięćset jedynka zabiła również bothańskiego dowódcę rebeliantów.

Najbardziej znana bitwa, w której legion wziął udział, to bitwa o Hoth, gdzie przy wsparciu maszyn kroczących AT-AT żołnierze pięćset jedynki opanowali bazę Echo. Najpierw legion odciął Rebelii drogę ucieczki, niszcząc im okręty transportowe, a następnie opanował powierzchnię. Podczas tej akcji siły Rebelii straciły wiele sprzętu, żołnierzy i pilotów śmigaczy. Doszło wtedy do zaciętej walki, podczas której szturmowcy bronili umieszczonego w okopach nadajnika, umożliwiającego zbombardowanie powierzchni turbolaserami Executora. Ostatecznie im się to udało i Sojusz musiał się ewakuować. Członkowie legionu mieli również na rozkaz Vadera powstrzymać przed odlotem Millennium Falcona jednak im się to nie udało.

Podczas bitwy o Endor Executor pozbawiony osłon i ze zniszczonym mostkiem rozbił się o drugą Gwiazdę Śmierci kończąc tę część historii Pięści Vadera.

Imperium Ręki

Po upadku Imperium wielki admirał Thrawn mając sentyment do Imperium powołał z powrotem 501 Legion. Powstały jednak drobne różnice i jednostka oprócz ludzi przyjmowała również przedstawicieli innych ras. Po upadku Imperium Ręki legion został zapomniany.

Dziedzictwo

Lojalność legionu wobec Roana Fela.

Dopiero w Imperium Fela ponownie reaktywowano 501 Legion. Kiedy wybuchła wojna sithańsko-imperialna, Imperium sprzymierzyło się z Sithami. Ci jednak po zwycięstwie zdradzili Roana Fela. Legion pod dowództwem Orona Jaegera dochował wierności prawdziwemu imperatorowi i stacjonował na Bastionie.

Ciekawostki

  • Nazwa tej jednostki pochodzi od prawdziwej organizacji fanów Gwiezdnych wojen.
  • 501 Legion posiadał również oddział składający się z klonów spadochroniarzy.

Źródła