Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Królewskie Siły Bezpieczeństwa Naboo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Szeregowy gwardzista ochrony

Królewskie Siły Bezpieczeństwa Naboo były ochotniczą jednostką obronną planety Naboo. Do czasu inwazji na Naboo KSBN zajmowały się głównie zwalczaniem piratów i ochroną królowej.

Historia

Inwazja na Naboo

Królewskie Siły Bezpieczeństwa Naboo były za słabe, by odeprzeć atak Federacji Handlowej. Po desancie droidów bojowych kilku żołnierzy straży odleciało na Coruscant jako ochrona królowej Amidali. Tych, którzy zostali na planecie aresztowano albo przystąpili oni do ruchu oporu. Po powrocie królowej pozostający na wolności strażnicy wzięli udział w pojmaniu wicekróla Nute'a Gunray'a. Siły bezpieczeństwa w sojuszu z Armią Gungan zdołały pokonać droidy.

Wojny klonów

Królewskie Siły Bezpieczeństwa przez cały okres wojen klonów były gotowe do wsparcia Wielkiej Armii Republiki w swoim regionie.

Pacyfikacja Naboo

Po wojnach klonów, w czasie czystki Jedi królowa Apailana zdecydowała się ukryć kilku ocalałych Jedi. Dowiedział się o tym Darth Vader, który wysłał na Naboo 501 Legion w celu dokonania pacyfikacji planety. Do walki ze szturmowcami-klonami ruszyło KSBN i Jedi. Kiedy zginęli wszyscy rycerze Jedi i została zastrzelona królowa Apailana, strażnicy złożyli broń.

Dalsze losy

Po pacyfikacji Siły bezpieczeństwa stały się odpowiedzialne za bezpieczeństwo nowej królowej - Kylanthy, a planetę zaczął "ochraniać" garnizon Imperium Galaktycznego. Jednak w 4 ABY resztki straży sprzymierzyły się z Gunganami i miejscową frakcją prorebeliancką w celu obalenia władzy Imperium.

Rodzaje żołnierzy

W KSBN wyróżnia się kilka rodzajów żołnierzy:

Sprzęt

Królewskie Siły Bezpieczeństwa Naboo używały różnego sprzętu - pojazdów lądowych, kosmicznych i broni ręcznej.

Znani członkowie

Eskadra Bravo:

Ciekawostki

  • Za czasów Imperium moffem Naboo był były dowódca Królewskich Sił Bezpieczeństwa Naboo - Panaka.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!