Gunganie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Gunganie
Planeta macierzysta: Naboo
Język:
Wzrost: 190 cm
Kolor skóry:
  • Zielona
  • Brązowa
Cechy charakterystyczne: Długi i giętki język
Zdolności: Oddychanie pod wodą
Gunganie byli lądowo-wodną rasą pochodzącą z planety Naboo. Ich miasta były zazwyczaj położone pod powierzchnią oceanów, które zajmowały sporą część powierzchni planety.

Opis

Przedstawiciele gatunku mieli charakterystyczny wygląd, na który składały się dużych rozmiarów ręce i nogi, a także długie uszy (zwane haillu) i długi umięśniony język. Gunganie byli świetnymi pływakami dzięki dobrze umięśnionym kończynom, miękkim i giętkim szkieletom oraz płucom umożliwiającym oddychanie zarówno na lądzie jak i pod wodą. Podczas pływania ich szypułki oczne cofały się w głąb głowy sprawiając, że ciała Gungan stawały się bardziej opływowe; ich gałki oczne uszczelniały się za pomocą błon mrużnych a otwory nosowe zamykały się. Twarda skóra, szczególnie na głowach, pozwalała im na przekopywanie się przez warstwy piasku i żwiru.

Gunganie byli istotami wszystkożernymi. Żywiły się głównie mięsem stworzeń upolowanych pod wodą, ale ich zęby były również przystosowane do otwierania muszli mięczaków i skorupiaków.

Więzi z Kaadu

Gungan i Kaadu łączyła szczególna więź, którą zapoczątkowano wiele tysięcy lat przed inwazją na Naboo, kiedy to praprzodkowie Gungan oswoili Kaadu. W świecie Gungan, Kaadu pełniły istotne funkcje, między innymi w Wielkiej Armii, gdzie służyły jako wierzchowce bojowe. Były również podstawą gungańskich sił porządkowych, nazywanych milicjagungami.

Gunganin na Kaadu.

Na Naboo istniały szkoły, w których Gunganie uczyli się jeździć na tych istotach oraz żyć z nimi w zgodzie. Przekazywanie Kaadu na własność dotyczyło tylko oficerów i odbywało się podczas uroczystych ceremonii. Gunganie nigdy nie opuszczali swoich wierzchowców, wyjątek stanowiła śmierć zwierzęcia lub uznanie je zbyt starym by mogło służyć w armii. Śmierć Kaadu była dla Gungan równie bolesna, co strata członka rodziny.

Armia

Na początku swojej historii, Gunganie byli zmuszeni do walki z przybyszami z innej planety. Zmusiło ich to do stworzenia pierwszej Wielkiej Armii. Gdy udało im się odeprzeć atak, zorganizowali milicjagungi ale nie rozwiązywali Wielkiej Armii, gdyż uważali ją za potrzebną w niedalekiej przyszłości. Między innymi do obrony miasta przed, żyjącymi w oceanach Naboo, drapieżnikami, takimi jak szponiaste ryby colo czy potwory morskie sando. Jakiś czas później do zwołania jakiejkolwiek armii, Gunganie potrzebowali zgody władców wszystkich miast i klanów. Do takiej armii wcielało się zazwyczaj funkcjonariuszy pracujących w milicjagungach. Na ich wyposażenie składały się skórzane lub metalowe hełmy, okrągłe tarcze niewielkich rozmiarów oraz osobiste pancerze. Jako broni ręcznej używano elektropiki. Był to rodzaj włóczni zakończonej ostrym i elektrycznie naładowanym trzonem. Za broń dystansową Gunganom służyły kule energii miotane z prostych katapult lub rzucane z ręki.

Aby wydawać rozkazy, gungańscy generałowie i oficerowie, dmuchali w rogi, gwizdali lub gestykulowali. Gunganie doskonale sprawdzali się w defensywnej walce. Korzystali z generatorów osłon, które chroniły ich przed pociskami nieprzyjaciela. Były one przenoszone na fambaach. Używali także tarcz energetycznych absorbujących pociski.

Technologia

Otoh Gunga.

Gunganie byli istotami zaawansowanymi technicznie ale zamiast korzystać z urządzeń wykorzystujących mechanikę lub elektronikę, stosowali technologie oparte na związkach organicznych. W ten sposób starali się zachować kontakt z przyrodą. Gunganie wierzyli, że wszystkie ich konstrukcje powinny upiększać świat. Rasa ta znała metodę bąbli hydrostatycznych pól, którymi otaczała swoje miasta; konstruowali podwodne statki i generatory pól siłowych ale nie zdołali opanować techniki lotów międzygwiezdnych.

Społeczeństwo

Dla Gungan ważne było przestrzeganie prawa i zachowanie ładu w swoim otoczeniu. Dla osobników, którzy nie stosowali się do tych zasad czekały surowe kary, takie jak wygnanie z miasta. Gunganin, który został wygnany z miasta, nie mógł do niego wrócić. Jeżeli jednak to zrobił ciążyła na nim silna presja przyjaciół oraz reszty mieszkańców, którzy uprzykrzali mu życie dopóki nie zapomnieli o popełnionym przez wygnańca wykroczeniu.

Język Gungan był połączeniem basica i gungańskiego, którego używano tylko w czasie ceremonii i uroczystości państwowych. Dzięki tej kombinacji Gunganie stworzyli język ze składnią oraz wyrażeniami niespotykanymi w żadnym innym języku. Jego początki wywodzą się z niechęci do pierwszych kolonistów z innych planet. Na znak protestu Gunganie stworzyli własny język na podstawie języka przybyszów.

Historia

Gunganie wyewoluowali na bagniskach Naboo. Byli przystosowani do życia zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Najstarsze plemię gungańskie Ankura, które zamieszkiwało bagna Naboo wyróżniało się zieloną skórą i grubymi powiekami. Nie mieli oni szypułek ocznych, długich uszu ani ust przypominających dziób. Jednak po pewnym czasie plemię to połączyło się z innym, liczniejszym, zwanym - Otolla. Plemię Otolla wyróżniało się różnobarwnością skóry, a także szczuplejszą budową ciała.

Wielka Armia Gungan.

Po połączeniu oba plemiona zbudowały podwodne miasto Otoh Gunga.

Jednym z niewielu przedstawicieli starego plemienia Ankura był władca Otoh Gungi - Rugor Nass. Podczas inwazji na Naboo w 32 BBY nie chciał on z początku współpracować z władcami Naboo, ponieważ uważał ich za aroganckich głupców. Jednak gdy siły Federacji Handlowej wkroczyły do ich podwodnego miasta, Gunganie mimo swej wielkiej odwagi musieli uciekać na ląd. Ukryli się wtedy w swoim świętym miejscu. Kryjówkę tę podpowiedział jeden z Rady Reprezentantów - archiwizator Rep Been.

Gdy po pewnym czasie kryjówkę tę odkryła królowa Amidala wraz z dwoma rycerzami Jedi, Jar Jar Binksem i resztą wojowników Naboo, Gunganie oskarżyli ludzi, iż to oni przywlekli ze sobą te wrogie maszyny. Ludzie prosili o zgodę, ale Boss Nass uparcie nie chciał współpracy. Jednak gdy królowa Amidala osobiście poprosiła Boss Nassa o pomoc, ten uległ jej prośbom i zaproponował wspólną walkę przeciw najeźdźcy. Ustalono plan odbicia planety Naboo.

Gunganie aby dopełnić swojej części planu musieli stawić czoła potężnej armii droidów. Z początku nie było im łatwo, ale gdy główne zasilanie maszyn zostało zniszczone, Gunganie odnieśli zwycięstwo. Była to największa bitwa w dziejach gungańskiej armii.

Po triumfie nad Federacją Handlową Gunganie zjednoczyli się pokojowymi traktatami z Królestwem Naboo.

W 4 ABY mieszkańcy Naboo wraz z Gunganami podjęli wspólnie walkę z lokalnym imperialnym garnizonem, sprzeciwiając się w ten sposób dyktatorskiej władzy zmarłego niedawno Palpatine'a. Szczegółowe dane dotyczące tej bitwy nie są jednak znane.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Gungan.
Zobacz przedstawicieli
Gungan.