Advanced Recon Commando/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy oddziałów klonów komandosów. Zobacz też: odcinek serialu Wojny klonów o podobnej nazwie.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Żołnierz ARC.

Advanced Recon Commandos (w skrócie ARC, z ang. Komandosi wyspecjalizowani w zwiadzie), byli elitarnymi żołnierzami w Wielkiej Armii Republiki podczas wojen klonów.

Historia

Podczas wczesnych etapów tworzenia armii klonów Jango Fett i jego mandaloriańscy współpracownicy poparli pomysł stworzenia żołnierzy zdolnych wykonywać specjalne misje, które byłyby zbyt delikatne dla typowych jednostek. Aby osiągnąć oczekiwany rezultat, Kaminoanie nie zastosowali standardowej korekty zachowania, wykorzystywanej przy tworzeniu zwykłych żołnierzy. Naukowcy uwarunkowali kod genetyczny ARC w taki sposób, by została zwiększona ich sprawność fizyczna. Mimo wysiłków, pierwsza próba przeróbek nie powiodła się. W ten oto sposób Kaminoanie stworzyli elitarnych zwiadowców serii Zero. W przyszłości, ucząc się na błędach, naukowcy podjęli drugą próbę stworzenia udoskonalonego żołnierza. Ich praca zakończyła się sukcesem, w wyniku czego powstało sto pierwszych klonów ARC, których nazwano serią Alfa.

Po ukończeniu podstawowego szkolenia i przyspieszonego wzrostu, klony zostały skierowane na dodatkowe szkolenie u Jango Fetta. Dzięki żelaznemu rygorowi łowcy nagród, ARC nauczyli się korzystać ze swojej niezależności, wrodzonej inwencji twórczej oraz fizycznej wyższości. Dodatkowo dzięki szkoleniu w obsłudze zaawansowanych broni i pilotażu statków, stali się wyjątkowo groźną armią. Gdy ich trening dobiegł końca, zostali umieszczeni w koszarach Kamino, by oczekiwać na chwilę, w której będą potrzebni.

Żołnierze ARC w akcji.

Dwa miesiące po bitwie o Geonosis, Konfederacja Niezależnych Systemów napadła na Kamino, co oznaczało dla komandosów-zwiadowców chrzest bojowy. Gdy oddziały droidów otoczyły Tipoca City, premier Lama Su wysłał żołnierzy ARC, by chronili dokumenty dotyczące klonowania. W zadaniu tym klony otrzymały wsparcie ze strony Jedi.

Po pierwszej bitwie o Kamino, ARC zostali dołączeni do WAR. Dzięki swojej niezależności, po opuszczeniu rodzinnej planety, większość żołnierzy rozwinęła własną osobowość. ARC zaczęli nadawać sobie imiona oraz nawiązywać znajomości spoza Wielkiej Armii. Wielce prawdopodobne jest, że żołnierze ARC nauczali zwykłych klonów znanych im technik walki.

Ze względu na małą liczebność klonów-zwiadowców bardzo rzadko tworzono drużyny złożone tylko z nich. Jedynym ze znanych wyjątków była dwudziestoosobowa drużyna, dowodzona przez kapitana Fordo. Formacja ta brała udział w bitwie o Muunilinst, podczas której zniszczyli siejące spustoszenie w oddziałach Republiki działo Separatystów. Następnie pomogli Obi-Wanowi Kenobiemu aresztować dowództwo wroga, w tym Sana Hilla. Kolejnym powodem do dumy żołnierzy-zwiadowców, było uczestnictwo w bitwie o Hypori. Żołnierze ARC wsławili się wtedy walką z generałem Grievousem, która miała na celu uratowanie grupy Jedi.

Trening zwiadowców pozwalał im na dowodzenie oddziałami podczas bitew. Niektórzy ARC zamiast walki pozostali na Kamino, by szkolić kolejne pokolenia swoich braci. Jednym ze znanych żołnierzy specjalizujących się w szkoleniu był Alpha, który starał się być nauczycielem na wzór Jango Fetta. Spod jego ręki wyszli tacy żołnierze jak Bacara, Bly i Cody.

Gdy wojny klonów dobiegły końca, żołnierze ARC otrzymali propozycję przejścia na emeryturę lub objęcia stanowisk nauczycieli szturmowców. Nie wszyscy skorzystali jednak z podanych im ofert. Zamiast tego, niektórzy żołnierze ARC przyłączyli się do Sojuszu Rebeliantów lub zostali łowcami nagród.

System rang

Ciekawostki

  • W grze Battlefront żołnierze ARC to po prostu zwykłe klony, uzbrojone wyrzutnie rakiet, blaster, granaty i miny.
  • Alpha-17 nosi stopień kapitana, choć na swoim pancerzu ma oznaczenia niebieskie - odpowiednie dla porucznika.[1]

Przypisy

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod Trooper&action=history tym adresem.