San Hill

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

San Hill
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Mustafar[1]
Miejsce pochodzenia: Muunilinst[2]
Rasa: Muun[2]
Wzrost: 1,91 cm[3]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Złote[4]
Kolor skóry: Szara
Przynależność:
San Hill był urodzonym na planecie Muunilinst przedstawicielem rasy Muun. W schyłkowym okresie Republiki Galaktycznej był przywódcą Intergalaktycznego Klanu Bankowego.

W 22 BBY, podpisał pakt z hrabią Dooku i wprowadził swoją organizację do Konfederacji Niezależnych Systemów. Podczas wojen klonów był jednym z przywódców Separatystów, a także ważnym członkiem Rady Separatystów.

Zginął w jednym z ostatnich dni wojen klonów, na planecie Mustafar, zabity wraz z pozostałymi przywódcami Konfederacji przez Dartha Vadera.

Biografia

Wczesne życie

San Hill przekonuje Grievousa do zajęcia stanowiska przywódcy wojskowego Separatystów.

San Hill urodził się na Muunilinst. Był synem Larsha Hilla[5]. Jak większość Muunów wybrał karierę finansisty i dołączył do Intergalaktycznego Klanu Bankowego, jednej z najpotężniejszych organizacji w galaktyce. Hill dzięki swojemu niebywałemu talentowi i biegłości w branży finansowej osiągnął szczyt swojej kariery i został przywódcą Klanu Bankowego. W czasie Separatystycznego Kryzysu, korzystając z problemów, jakie powstały na rynku ekonomicznym, zaczął inwestować w różne, często nielegalne operacje, na wielu planetach. Dzięki posiadaniu przez organizację własnej waluty, nie miał z tym żadnych problemów ekonomicznych, dzięki czemu Klan znacznie powiększył swe bogactwa. Ściśle współpracował też z liderami Unii Technokratycznej, Gildii Kupieckiej oraz coraz mocniej angażował się w nowo powstający Ruch Separatystyczny.

Pewien czas przed wojnami klonów, uwagę Hilla zwrócił kaleeshański dowódca znany jako Qymaen jai Sheelal, mający idealne predyspozycje do stania się jego egzekutorem długów oraz przywódcą armii droidów. Namówił go do współpracy, obiecując wsparcie finansowe dla jego rodaków i spłatę ich sporych długów. Jednak szczególnie w czasie wojny Huków, jego nowy pracownik wielokrotnie dawał przykład niesubordynacji. Chcąc w przyszłości wykorzystać go do większych planów, San zdecydował się podporządkować go sobie w inny sposób. Zniszczył jego statek za pomocą bomby jonowej, pozorując tym samym wypadek, a następnie ledwie żywego umieścił w zbiorniku z bactą. Wtedy zaoferował mu ufundowanie nowego cybernetycznego ciała, w zamian za jego lojalność względem Konfederacji Niezależnych Systemów. Początkowo niechętny, Sheelal, w końcu przystał na propozycję stania się generałem Separatystów. Zgodnie z umową, Hill wysłał go na Geonosis, gdzie nastąpiła opłacona przez niego operacja.

Wojny klonów

"Bankowy Klan podpisze układ." - San Hill na Geonosis.[4]

W 22 BBY, na Geonosis, Hill podpisał z hrabią Dooku pakt przyłączający Intergalaktyczny Klan Bankowy do Konfederacji Niezależnych Systemów. Muun udostępnił powstającej armii Konfederacji maszyny bojowe: fregaty typu Munificent, a także IG-227 Hailfire. Po zawarciu porozumienia, Hill z większością przywódców nowo powstałej organizacji, przebywał na okręcie dowodzenia, w module centralnym statku Lucrehulk osadzonego na powierzchni planety.

Gdy na planetę przybyły siły Zakonu Jedi oraz Wielkiej Armii Republiki, armia Separatystów została pokonana i zmuszona do odwrotu. San próbował ewakuować się międzygwiezdnym transportowcem typu Hardcell, pojazd jednak okazał się mieć usterkę i nie można było dokonać w nim skoku w nadprzestrzeń. Hill pozostał na Geonosis, na pustyni E'Y-Akh. Uniknął jednak schwytania przez siły Republiki i opuścił planetę dzięki pomocy Iotrańskich Gwardzistów, którzy bezpiecznie dostarczyli go na Muunilinst.

San Hill, wraz z przywódcami pozostałych frakcji, które przystąpiły do Konfederacji został członkiem Rady Separatystów, kierującej poczynaniami Separatystów. Na początku wojny, udał się na planetę Aargau, w celu przekonania lokalnego przestępczego podziemia oraz przedsiębiorców do finansowego wsparcia Konfederacji. Miał też swój wkład w stworzeniu na Ando, Kartelu Hyper-Komunikacyjnego, który korzystając z tajnych kodów Klanu Bankowego, rozpowszechniał po galaktyce propagandę Separatystów.

San Hill przyłącza Klan Bankowy do Konfederacji.
"Litości! Błagam! Jestem tylko bankierem!" - San Hill do Obi-Wana Kenobiego.[6]

4 miesiące po bitwie o Geonosis, Hill wraz z pozostałymi ważnymi osobistościami Klanu Bankowego znajdował się w siedzibie organizacji na Muunilinst. Republika Galaktyczna postanowiła to wykorzystać i siły 3 Armii Systemowej Wielkiej Armii zaatakowały planetę. Hill wraz z doradcami i adiutantami skrył się w specjalnym, umocnionym punkcie dowodzenia. Siły Separatystów stawiały opór desantującym się klonom, jednak wojska Republiki były lepiej zorganizowane i posuwały się w szybkim tempie w stronę siedziby Hilla. Ten, widząc rozwój sytuacji miał coraz większe obawy co do losów bitwy. Wysłał do walki łowcę nagród Durge'a przysłanego przez hrabiego Dooku. Durge zorganizował kontratak, który początkowo przechylił losy bitwy na korzyść Separatystów, jednak później siły Republiki powstrzymały kontrofensywę, a sam łowca został pokonany przez mistrza Jedi Obi-Wana Kenobiego. Przy nieznacznym już oporze armii droidów, wojska klonów dotarły do stanowiska dowodzenia Hilla i wtargnęły do niego. Przywódcy Klanu Bankowego próbowali uciec, jednak centrala została otoczona. Hill rozpoczął rozmowę o kapitulacji z Kenobim, gdy do centrali przybył ponownie Durge. Po krótkim pojedynku wydawało się, iż pokonał Jedi, jednak ostatecznie Kenobi zabił łowcę nagród. Przerażony Hill skrył się pod stołem taktycznym, lecz po porażce Durge'a oddał się w ręce klonów i ogłosił kapitulację. Muun miał zostać przetransportowany na Coruscant i poddany procesowi, jednak wydostał się z niewoli i ukrył się na jednej z planet kontrolowanych przez Konfederację.

Śmierć

"Ty jesteś... Anakin Skywalker!" - Ostatnie słowa Sana Hilla.[7]
Śmierć Hilla w centrali dowodzenia na Mustafarze.

W 19 BBY, już praktycznie przesądzone było, iż Konfederacja przegra wojnę. Hill, na rozkaz generała Grievousa udał się do nowej siedziby Separatystów na planecie Mustafar, położonej Zewnętrznych Rubieżach. Przebywał tam, wraz z pozostałymi przywódcami Konfederacji, gdy do bunkra dowodzenia przybył nowy uczeń Dartha Sidiousa, Darth Vader. Zabił on wszystkich tam obecnych, wraz z członkami Rady Separatystów. Na moment przed śmiercią, Hill rozpoznał, iż nowy uczeń Mrocznego Lorda Sithów to dawny rycerz Jedi, Anakin Skywalker, po czym został zabity mieczem świetlnym.

Śmierć wszystkich przywódców Konfederacji Niezależnych Systemów oznaczała jej rozpad oraz zakończenie wojen klonów. Jednak Intergalaktyczny Klan Bankowy był tak prężną frakcją, że nie uległ rozpadowi po śmierci Hilla.

Ciekawostki

 • W Ataku klonów, głosu Sanowi Hillowi użyczył Chris Truswell. Natomiast w serialu Wojny klonów, zrobił to Corey Burton.
 • W książkowej adaptacji Zemsty Sithów, scena śmierci Sana Hilla została lekko zmieniona. Gdy na Mustafar przybył Darth Vader, Hill opuścił bunkier, żeby jako pierwszy powitać nowego ucznia Darta Sidousa. Kiedy jednak przybysz opuścił kaptur, Hill natychmiast poznał Skywalkera. Zanim jednak zdołał zareagować, został przebity przez Vadera mieczem świetlnym.
 • Imię San Hill, prawdopodobnie pochodzi od San Juan Hill, ważnego miejsca bitwy w wojnie hiszpańsko-amerykańskiej. San Hill jest także nazwą stanu w Zambii, w południowej Afryce.
 • W grze komputerowej Empire at War: Forces of Corruption, pojawia się inna postać o imieniu San Hill. Pomimo tego, że jest on rasy ludzkiej, piastuje takie samo stanowisko w Intergalaktycznym Klanie Bankowym jak orginalny Hill, w dodatku również rezyduje na Muunilinst.

Przypisy

 1. Zemsta Sithów
 2. 2,0 2,1 Databank (pierwszy) San Hill w pierwszym Databanku (Link archiwalny z dnia 17.05.2011 na web.archive.org)
 3. Encyklopedia postaci
 4. 4,0 4,1 Atak klonów
 5. Darth Plagueis (powieść)
 6. Mercy, I beg you. I am merely a banker - Wojny klonów (serial rysunkowy).
 7. You're... Anakin Skywalker! - Zemsta Sithów (adaptacja powieściowa)

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Sana Hilla.