Muunilinst 10

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Muunilinst 10
Data założenia 22 BBY
Dowódca/Dowódcy
Wybitni członkowie
Wyposażenie
PrzynależnośćMuunilinst 10 to odział klonów, złożony łącznie z dziesięciu klonów ARC. Odział był dowodzony przez żołnierza ARC o numerze Alpha-77.

Historia

Bitwa o Muunilinst

Na początku wojen klonów Obi-Wan Kenobi, Yoda i Palpatine ustalili, że należy zdobyć planetę Muunilinst, gdzie ukrywali się członkowie i przywódcy Intergalaktycznego Klanu Bankowego. Opracowano plan, który polegał na walce na orbicie planety, oraz przypuszczeniu szturmu na miasto i wysłania jednego oddziału na tyły miasta, by unieszkodliwił działo, które miało bronić Separatystów na planecie, przed inwazją. Do tego zadania powołano odział Muunilinst 10. Odprawę dla oddziału przed bitwą poprowadził samgenerał Kenobi.

Muunilinst 10 podczas Bitwa o Muunilinst.

Wkrótce wystartowały kanonierki. Jedna z nich, należąca do oddziału kapitana Fordo po chwili odłączyła się od szyku i skierowała na tyły miasta. Nie dotarli jednak do miasta, gdyż zostali zestrzeleni przez droida bojowego z broni ciężkiej. Kanonierka rozbiła się, jednak nikomu nic się nie stało. Dopiero gdy wyszli z wraku pojazdu, rozpoczął się ostrzał droidów. Podczas strzelaniny zginął snajper, CT-43/002. Fordo wydał od razu odpowiednie rozkazy, dzięki czemu drużyna zlokalizowała pozycję wroga. Chwilę później droidy zostały zestrzelone z broni PLX-1. Następnie oddział ruszył w kierunku działa, ale natknął się na czołg AAT. Dzięki sprawnej akcji, jeden z komandosów dostał się na czołg i wrzucił do środka granat, który zniszczył pojazd od środka. Po zniszczeniu czołgu ruszyli dalej. Alpha-77 wysłał sondę, która pozwoliła mu zlokalizować działo. Od razu zawiadomili o tym generała Kenobiego i ruszyli zdobyć działo. Dostali się na budynek, na którym znajdowało się działo i zniszczyli wszystkie droidy strzegące je, nie tracąc przy tym żadnego człowieka. Następnie zaminowali działo, ukryli się w bezpiecznym miejscu i zdetonowali ładunki, niszcząc tym samym artylerię wroga.

Następnie cały oddział udał się do centrum dowodzenia Intergalaktycznego Klanu Bankowego. Przy pomocy Obi-Wana i innych klonów udało im się zniszczyć wszystkie droidy. Ruszyli by aresztować Sana Hilla i innych przywódców klanu bankowego. W tym momencie zaatakował ich łowca nagród Durge. Kenobi stoczył już wcześniej z nim pojedynek i był pewien, że zabił przeciwnika. Muunilinst 10 od razu podjął walkę z przeciwnikiem, ale okazał się trudnym wrogiem. W pewnym momencie łowca nagród pożarł Kenobiego, co okazało się jego klęską, gdyż Kenobi zniszczył go od środka. Przywódcy banku zostali schwytania, a bitwa chyliła się ku końcowi. Niestety, większość członków drużyny zginęło podczas zdobywania centrum dowodzenia.

Ewakuacja Jedi z Hypori

Żołnierze ARC z Muunilinst 10 kontra generał Grievous.

Pod koniec bitwy Kenobi otrzymał wiadomość, w której mistrz Jedi Daakman Barrek, prosił go o pomoc. Nie skończył jednak mówić, gdyż został zabity przez Grievousa. Obi-Wan od razu wysłał niedobitków Muunilinst 10, wraz z kilkoma żołnierzami ARC na Hypori, gdzie przebywali Jedi, którzy wpadli w zasadzkę. Jedi ukrywali się w zniszczonym statku Republiki, który z kolei był otoczony przez setki Super Droidy Bojowe. Odział pod wodzą Forda dostał się na Hypori kanonierką LAAT. Przelatując nad droidami, zrzucili na nie ładunki wybuchowe, ale nie zdetonowali ich od razu. Gdy przybyli na miejsce, większość Jedi była martwa lub nieprzytomna. Z Grievousem walczył jedynie Ki-Adi-Mundi, który jednak przegrywał starcie. Odział rozpoczął ostrzał lidera droidów, używając przy tym blasterów DC-15s i karabinów DC-15A, oraz broni ciężkiej i działka z kanonierki.

Ki-Adi Mundi rozkazał zestrzelenie wroga za wszelką cenę, jednak klony przypomniały mu o rannych, zatem zdecydował się odlecieć. Na pokład kanonierki zaniesiono Aaylę Secure, oraz Shaak Ti. Obie były nieprzytomne, ale ich stan był stabilny. Na Hypori został jeszcze K'Kruhk, gdyż uznano go za martwego. Zdołał on przeżyć, gdyż wprowadził się w stan leczniczy. Jeszcze przed odlotem Muunilinst 10 zdetonowało ładunki które wcześniej zrzuciło, niszcząc przy tym wiele maszyn wroga.

Dalsze losy

Za zasługi dowódca oddziału Alpha-77 został odznaczony medalem Kanclerza. Ten zrzekł się jednak odznaczenia i przyznał go pośmiertnie CT-43/002. Nie wiadomo co się działo z resztą Muunilinst 10 którzy przeżyli Muunilinst i Hypori, ale Fordo bronił Coruscant, gdy planeta została zaatakowana przez Separatystów.

Członkowie

  • Alpha-77 "Fordo" (Dowódca)
  • CT-43/002 (zginął) (Snajper)
  • Dziewięciu nieznanych żołnierzy ARC
  • Pięciu nieznanych żołnierzy-klonów

Źródła