Shaak Ti/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy mistrzyni Jedi. Zobacz też: zwierzę o takiej samej nazwie.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Jedi Quest: The False Peace, databank ,sezon szósty TCW,The Force Unleashed, "Generał" Skywalker, część 2, a w sekcji niekanonicznej: Wybierz swoje przeznaczenie IV: Kryzys na Coruscant.

Shaak Ti
Data i miejsce śmierci: 3 BBY, Felucja[1]
Miejsce pochodzenia: Shili[2]
Rasa: Togrutanka[2]
Wzrost: 178 cm (nie licząc montrali)[2]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry: Czerwona
Przynależność:
Profesja: Mistrzyni Jedi
Shaak Ti była togrutańską mistrzynią Jedi, która żyła w okresie upadku Republiki, a następnie podczas ery Imperium. Urodziła się na planecie Shili, skąd zabrano ją do Świątyni Jedi, gdzie rozpoczęła szkolenie. W 26 BBY została członkinią Rady Jedi.

Wraz z rozpoczęciem wojen klonów Togrutanka uzyskała stopień generała i wzięła udział w bitwie o Geonosis. W czwartym miesiącu wojny poprowadziła żołnierzy podczas walk o Hypori i była jedną z pierwszych Jedi, którzy starli się z Grievousem i przeżyli. Mistrzyni pomogła też w obronie planety Kamino i nadzorowaniu treningu młodych kadetów. Na Brentaal IV ponownie spotkała się z morderczynią swojej padawanki, Lyshą i pomogła w obaleniu powstania Shogara Toka. W końcowej fazie wojny, podczas bitwy o Coruscant wraz z innymi Jedi ochraniała Kanclerza Palpatine'a, lecz zawiodła i przywódca Republiki został porwany przez Grievousa. Gdy lord Sidious ujawnił swą prawdziwą tożsamość, uciekła na Felucję, gdzie zajęła się treningiem mieszkańców planety i nowej uczennicy, Marisy Brood. W 3 BBY odnalazł ją tajny uczeń Vadera i stanął z nią do walki. Togrutanka przegrała pojedynek, a po jej śmierci planeta pogrążyła się w mroku.

Biografia

Początek kariery

Shaak Ti przyszła na świat na planecie Shili. Data jej urodzin nie jest znana. Togrutanka od najmłodszych lat odróżniała się od innych przedstawicieli swojego gatunku niezwykłą samodzielnością i chęcią działania w pojedynkę, co było nietypowe dla prospołecznych mieszkańców Shili. Prawdopodobnie te cechy zwróciły na nią uwagę Jedi, którzy zabrali ją z planety do Świątyni Jedi i rozpoczęli jej szkolenie. Shaak wybrała ścieżkę negocjatora, choć zerwała z ich tradycją, konstruując miecz świetlny o niebieskim ostrzu. W pewnym okresie swojego życia Ti powróciła na Shili, gdzie, zgodnie z togrutańską tradycją, zabiła akula i wykonała ozdobę z jego zębów, którą następnie nosiła wraz ze swoimi szatami. Po pasowaniu na rycerza Ti wybrała pierwszego padawana i zabrała go na swoją rodzinną planetę, by tam nauczyć go filozofii Jedi. Togrutanka przekazywała mu przede wszystkim wiedzę na temat związku istot żywych z naturą, a mało uwagi poświęciła umiejętnościom praktycznym. Wkrótce po pasowaniu, jej uczeń został zabity przez kryminalistów[2][3][4].

Po tych wydarzeniach Shaak Ti wzięła drugą uczennicę, Fe Sun i wyszkoliła ją w podobny sposób, jak swojego pierwszego padawana. Również i ona zginęła wkrótce po zostaniu rycerzem, gdyż zabiła ją Zeltronka Lyshaa. Doprowadziło to niektórych młodych Jedi do twierdzenia, że Shaak Ti jest w pewien sposób naznaczona przez Moc, która sprawiała, że jej uczniowie kończyli źle. Inni uważali, że zawiniły jej metody szkolenia. Postawiona przed Radą Jedi, Ti nie okazała wyrzutów sumienia po śmierci padawanów, tłumacząc to prawem natury i Mocy, mówiącym o tym, że ci, którzy nie są w stania podążyć za stadem, umierają. Członkowie Rady nie sprzeczali się z jej punktem widzenia, lecz niechętnie odnieśli się do pomysłu przyznania jej kolejnego padawana[2][4].

Shaak Ti.

Mimo pozornej obojętności, Shaak przez wiele lat kryła w sobie żal po stracie Sun. Togrutanka wytropiła i osadziła jej morderczynię w więzieniu na planecie Brentaal IV. Ostatecznie Shaak Ti została pasowana na mistrzynię i w 26 BBY zasiadła w Radzie, zastępując Yaddle, która zginęła na Mawanie[2][5][6].

Przed wojnami klonów

Naszym zamiarem było rozwiązać to za pomocą słów. Rada Jedi potępia czyny tych, którzy dokonują samosądów za pomocą przemocy i chwalimy siły Jedi za ich heroiczne wysiłki.
- Shaak Ti dla HoloNetu, mówiąc o kryzysie na Atzerri.[7]

W roku 22 BBY, gdy na sile zyskał Ruch Separatystów, Shaak Ti w imieniu Rady poparła działania Jedi Sarrissy Jeng na Atzerri, wygłaszając przemówienie w HoloNecie. Zadaniem rycerzy było przekonanie terrorystów z rasy Gotalów do pokojowego rozwiązania, jednak ich działania zakończyły się klęską i śmiercią niektórych spośród zakładników. W jakiś czas potem, gdy rozpoczęła się seria zamachów na senator Padmé Amidalę, mistrzyni stacjonowała na Coruscant, gdzie zajmowała się studiami w archiwach w tym samym czasie, gdy Obi-Wan Kenobi w ramach swego dochodzenia poszukiwał informacji o Kamino[8][9].

Wojny klonów

Shaak Ti w czasie bitwy o Geonosis.

Bitwa o Geonosis

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Geonosis.

Gdy Kenobi dotarł na Geonosis i odkrył spisek Separatystów, planujących przejąć władzę nad Republiką, poinformował o swoich odkryciach kanclerza i przebywających przy nim członków Rady Jedi – Mace'a Windu i Yodę. Ci podjęli decyzję, że należy bezzwłocznie interweniować. Shaak Ti znalazła się w grupie liczącej dwustu dwunastu Jedi, którzy ruszyli na planetę. Po wylądowaniu na arenie Petranaki, gdzie przebywał Kenobi, wraz z Skywalker i Amidalą, Togrutanka rozpoczęła pojedynek z droidami Separatystów. Bitwa nie szła jednak po myśli Jedi i zostali oni otoczeni przez roboty. Od porażki uratował ich Yoda, który przybył na czele całej armii klonów. Wtedy to, podążając śladem pozostałych, Shaak Ti ewakuowała się na pokład jednej z kanonierek LAAT. Razem z nią w tym samym pojeździe znaleźli się między innymi: Luminara Unduli, Plo Koon, Stass Allie, Agen Kolar, Roth-Del Masona, Saesee Tiin, Ki-Adi-Mundi i Mace Windu. W dalszej fazie bitwy Shaak, podobnie jak inni Jedi, otrzymała pod swoje dowództwo oddział klonów i razem z nimi kontynuowała walkę. Ostatecznie siły Republiki Galaktyki zwyciężyły, a wojny klonów się rozpoczęły[9].

Pierwsza bitwa o Kamino i początek walk

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Kamino (22 BBY).
Jeszcze nie przegraliśmy, Lamo Su. Dopóki Jedi wciąż oddychają, nie opuścimy Kamino
- Shaak Ti podczas bitwy.[10]

Tak jak wszyscy mistrzowie, Shaak Ti otrzymała tytuł generała i przejęła dowództwo nad sklonowanymi żołnierzami. W drugim miesiącu wojny rozpoczęła się bitwa o istotną pod względem strategicznym Kamino. Shaak Ti przypadła rola dowodzenia obroną oblężonego Tipoca City, jednak przez długi czas walki nie szły po jej myśli, bowiem wojska wroga zajmowały kolejne sektory miasta. Lama Su, który razem z nią obserwował przebieg bitwy, ostrzegł ją, że droidy mogą zagrozić młodym klonom hodowanym w probówkach. Mistrzyni zapewniła Kaminoanina, że Jedi nie porzucą jego planety. W odpowiedzi premier przedstawił jej ostatnią nadzieję obrońców - żołnierzy ARC, wyszkolonych przez Jango Fetta. Klony ruszyły, by obronić dzieci, a Togrutanka wkrótce dołączyła do walki. Po pokonaniu droidów Ti zadecydowała, że należy odprowadzić niedorosłe osobniki w bezpieczne miejsce. Jej słowa przerwała kolejna fala wrogich żołnierzy. Po ucieczce na niższy poziom żołnierz Alpha-17 polecił Lamie Su ewakuowanie drugiego pokolenia klonów, a sam ruszył, by chronić trzecie. Mistrzyni Ti dołączyła do niego[11].

Ti, Kenobi i Alpha-17 podczas obrony Kamino.

W drodze do laboratoriów oboje zostali uratowani przez Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego. Po krótkiej wymianie zdań ruszyli dalej, ścigani przez dziesiątki droidów. Gdy dotarli do laboratorium, Jedi zajęli się odpieraniem kolejnych fal droidów wroga, natomiast Alpha uruchomił sekwencję samozniszczenia, powołując się na rozkaz Fetta, który twierdził, że klony albo wyrastają na posłuszne Republice, albo nie rosną wcale. Togrutanka wykrzyknęła, że musi być inny sposób, na co żołnierz zaproponował przerwanie transparistalowego tunelu prowadzącego do pomieszczenia, co odcięłoby drogę wrogowi. Rycerze użyli Mocy, by to zrobić, a następnie resztkami konstrukcji zablokowali wejście, dzięki czemu woda nie dostała się do środka. Shaak podziękowała Alphie za uratowanie młodych klonów, lecz on odparł, że nie zrobił tego dla niej, lecz wykonywał rozkaz Jango[11].

Dzięki działaniom mistrzyni Ti siły Republiki zwyciężyły w walkach o Centares i Ando. W czwartym miesiącu wojny Ti ponownie ruszyła do walki, pomagając Yodzie podczas jednej z bitew, gdy ten dosiadał kybucka. Wkrótce Togrutanka znalazła się na liście osiemdziesięciu dwóch Jedi, za których Asajj Ventress wyznaczyła nagrodę. Cena za jej głowę wynosiła trzysta tysięcy kredytów[12][13][14].

Bitwa o Hypori

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Hypori (22 BBY).
Nigdy wcześniej nie zostaliśmy wymanewrowani przez droidy. Jego strategia jest bez wad.
- Shaak Ti o Grievousie podczas bitwy.[15]
Jedi kontra generał Grievous (Shaak Ti z prawej strony).

W czwartym miesiącu wojen klonów, Shaak Ti wraz z Jedi Ki-Adi-Mundim, K'Kruhkiem, Aaylą Securą, Tarrem Seirrem, Sha'a Gim i Daakmanem Barrekiem została wysłana do systemu Hypori. Towarzyszyła im cała armia klonów. Cała operacja zakończyła się jednak fiaskiem zaraz na samym początku. Flota Republiki tuż po wyjściu z hiperprzestrzeni wpadła na rozstawione przez separatystów miny orbitalne. Zniszczyły one wiele krążowników, a pozostałe uszkodziły, przez co musiały one lądować awaryjnie na powierzchni planety[16].

Na planecie doszło do bitwy pomiędzy resztkami armii klonów i grupą Jedi, a droidami dowodzonymi przez generała Grievousa, wśród których znalazły się w większości z jednostek typu B2. Siły Separatystów zdołały szybko unicestwić pozostałych przy życiu żołnierzy Republiki. Jedi zaś ukryli się we wraku jednego z krążowników. Tam zostali otoczeni przez wojska Grievousa, który zdecydował się zatrzymać natarcie droidów i samemu się z nimi rozprawić.[16]

Cyborg wtargnął do ich kryjówki, na początku zabijając Sha'a Giego. Następnie podjął walkę z pozostałymi Jedi i po chwili ciężko ranił mistrza K'Kruhka. Widząc to Shaak Ti cisnęła w niego mnóstwem odłamków krążownika, ale Kaleeshanin uniknął trafienia, niszcząc je mieczami świetlnymi. Następnie zabił Tarra Seirra i ranił Aaylę Securę, rzucając nią i ciałem Cereanina o odległą ścianę. Potem zdołał odepchnąć nogą Ki-Adiego, tak silnie, że ten wpadł w jedną z części krążownika, która pod wpływem uderzenia zawaliła się na niego. Shaak Ti pozostała sama. Zdołała przez jakiś czas parować ciosy przeciwnika, ale wiedziała, że nie da rady i zaczęła wołać o pomoc Ki-Adiego, który w tym momencie się ocknął. Nie zdążył jednak. Cyborg wytrącił Togrutance miecz, a ta uratowała się przed ciosem odpychając Mocą od Grievousa, ale tym samym uderzając w przeciwległą ścianę krążownika. Od tego momentu walkę z generałem prowadził sam Ki-Adi. W międzyczasie przybył jednak na planetę oddział ratunkowy w kanonierce Muunilinst 10. Wleciał on do środka wraku krążownika, gdzie toczył się pojedynek. Żołnierze zdołali później odwrócić uwagę cyborga atakując go, dzięki czemu zyskali czas na uratowanie rannych rycerzy. Następnie na pokład pojazdu wszedł mistrz Mundi i kanonierka odleciała[16][17].

Ki-Adi-Mundi i ranna Shaak Ti.

Po tych wydarzeniach Rada Jedi zwołała specjalną sesję, na której omówiono zagrożenie ze strony Grievousa. Mistrzowie zgodzili się, że podczas wojny potrzeba im więcej rycerzy, dlatego Kenobi zaproponował, by w przypadku jego padawana pominięto próby i pasowano go. Członkowie Rady podzielili się na dwa stronnictwa, lecz Obi-Wan dowiódł, że Anakin przeszedł już gorsze rzeczy. Shaak Ti powiedziała, że został mu jeszcze test siły ducha. Ostatecznie Yoda zgodził się na jego pasowanie i Togrutanka była jedną z osób, która uczestniczyła w ceremonii[17].

Bitwa o Brentaal IV

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Brentaal IV.

Miesiąc później Shaak Ti razem z Plo Koonem, Agenem Kolarem i Shon Konem Rayem została wysłana na Brentaal IV. Zadaniem grupy Jedi było ochronienie planety przed atakiem Separatystów, którzy zamierzali wesprzeć antyrepublikańskie powstanie Shogara Toka. Brentaal był strategicznie ważny, gdyż w jego pobliżu przebiegał Perlemiański Szlak Handlowy[5].

Shaak Ti podczas bitwy.

Jedi wylądowali na planecie i rozpoczęli walkę z przeciwnikiem, lecz po niedługim czasie okazało się, że powstańcy Shogara byli zbyt silni, a on sam dowodził bitwą ze znakomicie chronionej fortecy, posiadającej nawet swą własną tarczę planetarną. Shaak Ti zdecydowała się z skontaktować się z mistrzem Plo Koonem, który pozostał na orbicie ze swoją flotą. Powiadomiła go, że sytuacja wojsk znajdujących się na powierzchni jest dramatyczna, a jednocześnie nie ma możliwości ostrzału sił Separatystów z przestrzeni kosmicznej, z powodu obecności tarczy planetarnej. Kel Dor, któremu asystował klon-komandor, odparł, że stracił już wiele statków i jego możliwości również są ograniczone. Oznaczało to, że Jedi musieli zmienić taktykę. Uznali, że trzeba podążyć z wojskami naziemnymi w kierunku więzienia, które przed chwilą odkryli, badając powierzchnię planety. Tam mistrz Plo był w stanie przeprowadzić desant swoich żołnierzy[5].

Shaak Ti dotarła na miejsce ze swoimi trzema żołnierzami, bo tylko tylu przeżyło. Zobaczyła ona wtedy, że w budynku więzienia już trwa walka. Uznała, że to musi być bunt więźniów i postanowiła ich wspomóc. Dostała się do środka razem z klonami i dostrzegła człowieka, Zeltronkę i Wookieego, walczących przeciwko strażnikom. Pomogła im, lecz Wookiee wpadł w szał i zaczął atakować wszystkich, którzy stanęli mu na drodze. Zanim Shaak Ti zdołała go powstrzymać, zabił dwóch żołnierzy[5].

Gdy strażnicy byli martwi, obie grupy rozpoczęły rozmowę. Mężczyzna, Sagoro Autem, przedstawił się, a następnie powiedział, że imię Wookieego to Ryyk. Już chciał wyjawić imię, Zeltronki, gdy Shaak Ti wyprzedziła go i sama je powiedziała. Ową Zeltronką była Lyshaa. Ona również natychmiast poznała Shaak Ti i przypomniała jej, że to właśnie Togrutanka wtrąciła ją do tego więzienia[5] .

Twarzą w twarz z morderczynią swojej uczennicy.

Nie było jednak więcej czasu na przywoływanie wspomnień, gdyż Ryyk zaczął się budzić, a żołnierz-klon zapytał, czy dla bezpieczeństwa nie byłoby lepiej go obezwładnić. Shaak Ti powiedziała, że to niekonieczne i zdecydowała się samodzielnie uspokoić Wookieego. Potem wyczuła, że w więzieniu, w jednym z korytarzy, ktoś się jeszcze znajduje. Lyshaa odparła, że jest tam izolatka, ale była pewna, że już wszyscy uciekli z więzienia. Togrutanka podążyła do miejsca, gdzie wyczuwała nieznaną istotę. Zniszczyła mieczem świetlnym zabezpieczenia izolatki i weszła do środka. Wewnątrz zastała Quinlana Vosa, który działał wówczas jako agent pod pseudonimem Korto Vos. Rozcięła jego kajdany i pomogła wstać. Następnie odbyli krótką rozmowę na temat bitwy[5].

Shaak Ti powiedziała, że Jedi otrzymali od Vosa informację (zakodowaną w poprawny sposób razem ze wszystkimi zabezpieczeniami), że planeta jest słabo strzeżona. On powiedział, że żadnej takiej wiadomości nie wysłał. Bardzo zmartwiło to Togrutankę, gdyż to oznaczało, że albo Separatyści złamali zabezpieczenia, albo ktoś zdradził. Vos powiedział wtedy, że jest jeszcze gorzej. Podczas długiego pobytu na planecie obserwował nastroje społeczne mieszkańców i były one bardzo antyrepublikańskie. Oznaczało to, że nawet gdyby udało się wygrać bitwę, to była nikła szansa, aby utrzymać Brentaal. Shaak Ti rozważyła to, ale mimo wszystko uznała, że muszą robić to, co jest konieczne[5].

Następnie oboje Jedi udali się w kierunku reszty grupy, obmyślając plan zlikwidowania dział jonowych powstańców, które były największym problemem. Okazało się, że Quinlan doskonale znał plany podziemnych tuneli i miejsca poszczególnych instalacji. To nasunęło Shaak nowy pomysł. Skontaktowała się z Agenem Kolarem. Mistrz Jedi i jego wojska znajdowały się w niemałych kłopotach, ale był on jeszcze w stanie działać. Shaak Ti poleciła mu zaatakować północną część fortecy Shogara, tak by odwrócić uwagę obrońców i aby ona sama mogła się swobodnie dostać do południowej części. Potem powiadomiła mistrza Koona o całym planie i powiedziała mu, aby na razie odwołał desant i przeprowadził go dopiero za cztery godziny. Następnie zdecydowała się przyłączyć Lyshę, Sagoro i Ryyka do swojej grupy, która miała przedostać się do fortecy. Autem początkowo protestował, gdyż nie chciał walczyć za Republikę, która umieściła go w więzieniu. Shaak Ti przekonała go i pozostałych, że to dla nich jedyna możliwość, aby mogli przeżyć. Ponadto obiecała, że jeżeli jej pomogą, to nie wrócą do więzienia[5].

Po chwili Togrutanka ponownie skontaktowała się z Plo Koonem. Powiedziała mu, aby rozpoczął odwrót wojsk, oraz żeby rozkazał mistrzowi Kolarowi, aby ten się poddał lub uciekał, aby odwrócić uwagę obrońców. Ledwo skończyła mówić, gdy nagle Ryyk wyczuł obecność jakiegoś stwora. Okazało się, że był to gigantyczny scrange. Shaak Ti zdołała go zabić, lecz Ryyk nie przeżył starcia z potworem. Shaak Ti podeszła do ciała Wookieego i powiedziała, że na pewno wróci, aby zabrać je na Kashyyyk i tam dać mu godny pogrzeb. Po chwili, jeden z żołnierzy powiedział, że czas iść. Shaak Ti się zgodziła i dodała, że trzeba podzielić grupę. Wysłała samego klona, aby ten zniszczył generator osłon. Vos i Autem mieli unieszkodliwić działa jonowe, a sama Jedi i Lyshaa pojmać Shogara Toka. Rozdzielili się i poszli w swoje strony[5].

Kłótnia pomiędzy Shaak Ti i Lyshą.

Shaak Ti i Zeltronka podążały korytarzami, aż w końcu dotarły do tunelu. Shaak Ti przestrzegła Lyshę, by ta nie wchodziła jeszcze do niego, lecz ta zignorowała ostrzeżenie, myśląc, że Jedi chce ją zabić w zemście za śmierć swojej padawanki. Nie miała pojęcia, że weszła do komory burzy laserowej. Shaak Ti ruszyła jej na ratunek, ryzykując własne życie. Weszła do komory i zdołała wypchnąć Zeltronkę Mocą na drugą stronę pomieszczenia. Następnie, odbijając mieczem świetlnym strzały laserowe, przeszła przez komorę i dołączyła do partnerki. Żadnej z nich nic się nie stało, lecz Togrutanka straciła komlink, a tym samym kontakt z pozostałymi. Lyshaa jednak zaczęła ją oskarżać, że ta próbowała ją zabić, mimo że Jedi uratowała jej życie. Nie uwierzyła w tłumaczenia Shaak Ti i spoliczkowała ją. Togrutanka odpowiedziała, odpychając Zeltronkę Mocą. Mimo sprzeczki, ponownie zapewniła ją, że gdy misja się uda, to będzie wolna[5].

Następnie obie dostały się do prywatnych komnat Shogara Toka i oczekiwały na niego. Przywódca powstańców po chwili przyszedł i zastał Zeltronkę leżącą w jego łóżku. Lyshaa zdołała go uwieść, a wtedy wkroczyła Shaak Ti i, używając sztuczek myślowych, próbowała przekonać przywódcę Separatystów, by ten powrócił do Republiki. W tym momencie jednak Zeltronka zdradziła Jedi i strzeliła do niej z blastera. Shaak Ti nie zdołała się obronić i została zraniona w prawy bok. Padła na ziemię, udając martwą. Shogar Tok odzyskał zmysły i zapytał Zeltronki co się dzieje. Ona wyjaśniła mu sytuację, a następnie powiedziała o całym planie Jedi oraz, że przechodzi na stronę Separatystów.[5]

Shaak Ti zabija Shogara Toka.

Shogar powiadomił wszystkich, aby zabezpieczyli generator osłon i instalacje dział jonowych przed sabotażystami. Okazało się jednak, że to nie wystarczyło. Shaak Ti, ku zdumieniu Shogara i Lyshy wstała i zaatakowała ich. W tym momencie flota Republiki przybyła i przygotowała się do desantu. Żołnierz wysłany do zniszczenia generatora tarczy planetarnej poświęcił życie, aby wykonać zadanie, a Quinlan i Sagoro wysadzili instalacje zasilające działa jonowe.[5]

Shogar Tok wiedział, że przegra, gdyż usłyszał wybuchy, lecz mimo to pragnął chociaż zabić Shaak Ti. Jedi odepchnęła Lyshę uniemożliwiając jej walkę, a następnie zaczęła się pojedynkować z Shogarem. Ranna Togrutanka używała miecza świetlnego, a przywódca powstania wibrotopora odpornego na ostrze broni Jedi. Mimo ran, Togrutanka pokonała Shogara. Następnie dostrzegła, że Lyshaa się ocknęła i próbuje uciekać. Shaak Ti powiedziała jej, by ta się nie ruszała. Zeltronka znów nie uwierzyła w dobre chęci Jedi. Zignorowała jej ostrzeżenie, a gdy Shaak Ti dodała, że złamała ona umowę i nie może puścić jej wolno. Zeltronka zaczęła uciekać i nie zauważyła, że wpada do komory burzy laserowej. Po chwili strzały podziurawiły jej ciało.[5]

Ostatecznie bitwa zakończyła się zwycięstwem Republiki. Shaak Ti została umieszczona w pojemniku z bactą. Po kilku dniach znalazła się na Coruscant w swojej komnacie, gdzie przyszedł do niej mistrz Plo Koon, aby zobaczyć, jak jego przyjaciółka się czuje. Dostrzegł, że jest ona bardzo strapiona. Wtedy to Togrutanka podzieliła się z nim swoimi przemyśleniami na temat bitwy i tego, czy dobrze uczynili przyłączając planetę do Republiki wbrew woli jej mieszkańców. Kel Dor zaproponował jej wspólną medytację.[5]

Bitwa o Dagu

W jakiś czas potem Shaak Ti poleciała na planetę Dagu, gdzie zmierzyła się z mrocznym Jedi Artelem Darakiem i pokonała go. Za swoje dokonania ona i jej zmarły kolega Avan Post zostali odznaczeni przez Kanclerza podczas ceremonii w Świątyni. Palpatine dał jej w prezencie również młode szczepy drzew ch'hala, które Togrutanka przekazała do świątynnych ogrodów[12][18].

Nadzorowanie treningu klonów i druga bitwa Kamino

W pewnym okresie wojen klonów Shaak Ti została przydzielona do nadzorowania treningu klonów w Tipoca na Kamino. Wśród jej podopiecznych znaleźli członkowie oddziału Domino. Gdy obserwowała jedną z ich sesji treningowych wraz z łowcami nagród Brikiem i El-Lesem, stwierdziła, że kadeci nie są jeszcze gotowi, by ruszyć na pole bitwy, ponieważ nie umieją ze sobą współpracować. Później spotkała się z premierem Lamą Su, który wyjaśnił jej, że Kaminoanie musieli rozciągnąć DNA Jango Fetta, by móc dalej produkować klony. W konsekwencji jednak mogły powstać wadliwe jednostki, toteż premier zaproponował znalezienie nowego dawcy genów i zasugerował pozbycie się członków oddziału. Togrutanka odparła, że klony to żywe stworzenia, nie przedmioty. Lama Su pozwolił, by to ona podjęła decyzję w tej sprawie[19].

Rozmowa o oddziale Domino.

Po porażce w ostatecznym teście, generał Ti odwiedzili dwaj członkowie oddziału Domino, Echo i Fives. Żołnierze poprosili o przeniesienie do oddziału Bravo, argumentując to niemożnością zdania testu w swojej drużynie. Shaak odmówiła im tego, twierdząc, że muszą nauczyć się pracować w grupie. Pozwoliła im jednak na ponowne podejście do testu. Podczas ponownego sprawdzianu okazało się, że Bric zabrał klonom linki wspinaczkowe, bez których kadeci nie byli w stanie zdobyć cytadeli. El-Les zarzucił Siniteenowi oszustwo, lecz Shaak Ti stwierdziła, że wróg też nie będzie zachowywał się uczciwie. Gdy żołnierzom powiódł się test, powiedziała, że to, co zrobił Bric, było najlepszym, co mógł uczynić dla swoich podopiecznych. Wkrótce generał pożegnała świeżo upieczonych żołnierzy, którzy ruszyli na front[19].

Obi-Wan i Shaak Ti w centrum dowodzenia.

Jakiś czas potem na Kamino przybyli Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker z wieściami o spodziewanym ataku na planetę. Po przybyciu floty Separatystów Shaak Ti wraz z generałem Kenobim wydawała rozkazy z centrum dowodzenia. Podczas bitwy w przestrzeni kosmicznej wyraziła zdziwienie, że generał Grievous poświęca swoje statki transportowe, a chroni okręt dowodzenia. Kenobi podzielił jej zdumienie, dodając, że coś jest nie w porządku. Gdy okazało się, że spadające na powierzchnię Kamino szczątki tak naprawdę kryją wodne droidy, rozpoczęła się bitwa. Podczas niej generał Ti została w centrum dowodzenia, gdzie chroniła Lamę Su. Wkrótce Republice udało się odeprzeć atak[20].

Służba w Radzie Jedi

Shaak Ti kontynuowała służbę Republice, wypełniając swoje obowiązki jako członkini Rady Jedi. Była obecna na posiedzeniu, gdy Skywalker, Kenobi, Tano i Yularen zdawali raport o zaginionych togrutańskich kolonistach na Kirosie. Później, wraz z innymi mistrzami, dowiedziała się o spisku Separatystów, mającym na celu porwanie Kanclerza. Rada uzgodniła, że najlepszym wyjściem będzie upozorowanie śmierci Obi-Wana Kenobiego, by ten mógł przeniknąć w środowisko przestępców. Gdy wszystko zostało ustalone, Togrutanka uczestniczyła w jego udawanym pogrzebie[21][22].

Pojmana

Mistrzyni uwalnia się z więzienia.

W 19 BBY mistrzyni Ti została pochwycona przez członków Konfederacji i uwięziona w Nierealnym mieście na Metalornie. Na ratunek Togrutance postanowił ruszyć Bail Organa, w towarzystwie Sheltay Retrac i Raymusa Antillesa. Pod pozorem chęci przyłączenia się do Separatystów, Organa skontaktował się z Watem Tamborem. Przewodniczący Unii Technokratycznej chętnie pokazał mu miasto i na jego prośbę zaprowadził go do więzienia. Shaak Ti była tam jedynym więźniem, zamkniętym w pomieszczeniu w formie sześcianu. Gdy Skakoanin potwierdził ten fakt, senator z Alderaana rzucił trzymane przez siebie pudełko, w którym był ukryty miecz świetlny. Togrutanka, używając Mocy, przyciągnęła do siebie broń i wydostała się na zewnątrz[23].

Tambor wezwał na pomoc strażników, lecz Togrutanka, rzucając mieczem, zniszczyła wszystkich. Ona, Organa i Retrac rzucili się do ucieczki, lecz przed wejściem do budynku czekało więcej droidów. Na pomoc przybył im Antilles, który za pomocą działek Sundered Heart zniszczył wszystkie jednostki wroga. Gdy wszyscy znaleźli się na pokładzie, Shaak Ti podziękowała Bailowi i powiedziała, że ma u niego dług. Senator odparł, że jeśli zajdzie potrzeba, chętnie skorzysta z jej pomocy. Dodał też, że należy szybko zdać raport Radzie z sytuacji na Metalornie[23].

Bitwa o Coruscant i upadek Republiki

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Coruscant.
Poszukiwania Lorda Sidiousa
Pościg za dzikim gundarkiem?
Tylko dlatego, że nasza zwierzyna uświadamia sobie, iż jesteśmy na jej tropie.
- Mace Windu i Shaak Ti podczas poszukiwań Sidiousa w tunelach pod Coruscant.[24]
Shaak Ti i Stass Allie podczas spotkania w biurze Palpatine'a.

W trzy dni po bitwie o Belderone przedstawiciele Rady, w tym też mistrzyni Ti, spotkali się z Kanclerzem w jego biurze w celu omówienia sytuacji na froncie. Wspónie ustalili, że wyślą Skywalkera i Kenobiego na Tythe, gdzie mieli pochwycić hrabiego Dooku. Jednak pościg za innymi przywódcami Separatystów groził znacznym osłabieniem ochrony Coruscant, lecz Palpatine się zgodził. Wkrótce potem Rada zwołała sesję, na której omówiła nielogiczne ich zdaniem działania Kanclerza. Jednocześnie, Jedi prowadzili śledztwo w sprawie poszukiwań Lorda Sidiousa, o którym na początku wojny wspomniał Dooku w rozmowie z Kenobim. Poszukiwania doprowadziły ich do opuszczonego wieżowca firmy LiMerge w Robotach. Shaak Ti wybrała się tam w towarzystwie Mace'a Windu, komandora Valianta, kapitana Dyne'a i kilku padawanów. Po obsadzeniu stanowisk ogniowych, Togrutanka ruszyła do akcji razem z oddziałem Bacta i cała grupa zeszła do tuneli pod powierzchnią planety. W trakcie przeszukiwań natrafiła na porzucony skuter rakietowy, a dzięki jego analizie ustalono, że należał on do mężczyzny rasy ludzkiej. Ostatecznie tunele zawiodły ich pod Pięćsetkę Republiki, lecz tam trop się urwał. Rozmowę członków grupy przerwały silne wstrząsy, więc Togrutanka, wraz z całą resztą, ruszyła do wylotu tunelu. Na zewnątrz okazało się, że wybuchy były spowodowane atakiem wojsk Konfederacji. Windu nakazał Shaak Ti odnalezienie Kanclerza i chronienie go za wszelką cenę[25][26].

Na ratunek Kanclerzowi
Musimy iść! Już!
- Shaak Ti do Palpatine'a.[27]
Shaak Ti przybywa po Palpatine'a.

Togrutanka ruszyła na poszukiwania przywódcy Republiki. Po bezskutecznym przeszukaniu Budynku Senatu mistrzyni spotkała się ze Stass Allie, Bailem Organą, Mon Mothmą i Amidalą, by ustalić miejsce pobytu Kanclerza. Po krótkiej rozmowie Ti udała się z powrotem do Pięćsetki, do apartamentu Palpatine'a. Tam, w towarzystwie Foula Moudamy, Rorona Corobba, Rotha-Del Masony i B'ink Utrili próbowała przekonać Kanclerza do opuszczenia pomieszczenia i udania się do schronu w dzielnicy Sah'c. Mężczyzna długo się opierał i dopiero wtargnięcie dowódcy wojsk Konfederacji zmusiło go do przyłączenia się do Jedi. Shaak Ti wsiadła razem z nim do windy i dojechała do podstawy budynku, skąd zaczęła uciekać przed ścigającym ich generałem. Pościg dotarł do pociągów kolei magnetycznej, a później do bunkra Kanclerza. Ti i Palpatine zostali jednak rozdzieleni i Kaleeshanin zabił towarzyszącą jej czwórkę rycerzy. Togrutanka również stoczyła z nim pojedynek, lecz poniosła klęskę. Wkrótce przybiegł jej na pomoc Mace Windu[25][26][28][29][30].

Rozkaz 66

Po zakończeniu bitwy i wyleczeniu ran, mistrzyni uczestniczyła w dwóch zebraniach. Podczas pierwszego zatwierdzono przyjęcie Anakina Skywalkera w szeregi Rady, a w trakcie trwania drugiego ustalono, że mistrz Kenobi uda się na planetę Utapau i tam dopadnie Grievousa, który po śmieci Dooku został przywódcą Separatystów. Gdy generał został zgładzony, Jedi postanowili odsunąć Kanclerza od władzy i pod wodzą Windu ruszyli do biura przywódcy Republiki. Ti wraz z odźwiernym Jurokkiem przygotowała obronę Świątyni i udała się w pobliże hangarów, by tam medytować. Jej spokój przerwał Skywalker, który zażądał, by go przepuściła. Togrutanka spróbowała go uspokoić za pośrednictwem Mocy i zasugerowała, że mógłby być potrzebny na miejscu, gdyby Palpatine nie chciałby dobrowolnie oddać urzędu. Ostatecznie dała przejść młodemu Jedi, wierząc, że chce on pomóc mistrzowi Windu. Jej przekonanie okazało się błędne - Palpatine odsłonił swoją prawdziwą twarz i pokonał wszystkich rycerzy przybyłych do jego biura, a Anakina mianował swoim uczniem, Darthem Vaderem. Ten, na rozkaz swojego nowego mistrza, poprowadził Legion 501 pod bramy Świątyni i rozpoczął egzekucję wszystkich przedstawicieli Zakonu. Shaak Ti udało się uciec i ukryć na Felucji[1][31][32].

Era Imperium

Shaak Ti na Felucii.
Czy jesteś gotów spotkać się ze swoim przeznaczeniem?
- Shaak Ti do Galena Marka przed ich pojedynkiem.[33]

Shaak Ti przez długi czas walczyła o przetrwanie w surowym środowisku Felucji. Miała nadzieję, że na tym odległym świecie zdoła ukryć się przed Imperium. Wkrótce nawiązała kontakt z Felucjanami i zaczęła trenować ich w używaniu Mocy, aby mogli stawić czoła siłom nowego rządu i wysłannikom Vadera. Togrutanka wzięła również pod opiekę młodą zabrakańską Jedi, Marisę Brood, którą odwiodła od przejścia na ciemną stronę Mocy. Po latach czekania, w 3 BBY, na planecie pojawił się tajny uczeń Vadera, wysłany przez Lorda Sithów w celu zabicia mistrzyni i udowodnienia tym samym swoich umiejętności. Gdy Shaak Ti zauważyła zbliżający się statek, poleciła Marisie ukryć się w gąszczu. Zabrakanka wyraziła chęć walki, lecz Togrutanka stanowczo jej tego zabroniła, mówiąc, że sama zmierzy się z agresorem w Prastarej Czeluści. Wytłumaczyła jej też, że od ich przetrwania zależy przyszłość Zakonu. Uczennica niechętnie pobiegła na cmentarz, a Togrutanka wyruszyła na spotkanie z przeciwnikiem[1][34].

Gdy Starkiller przybył na miejsce, mistrzyni już tam na niego czekała, dosiadając rankora. Galen krzyknął do niej, że powinna wiedzieć, co ją czeka, na co Togrutanka odparła, że Imperator zostanie pokonany, a Jedi przywrócą pokój. Starkiller odparł, że to rycerze stoją na drodze pokoju i zaatakował. Ti wezwała na pomoc Felucjan, a sama udała się do Czeluści. Gdy zabójcy udało się tam dotrzeć, rancor Togrutanki został złapany przez sarlacca, przez co straciła ona element przewagi. Shaak powitała wroga w Czeluści i zapytała, czy jest on gotowy spotkać się z przeznaczeniem. Z tymi słowami rozpoczął się pojedynek. W trakcie walki Ti kilkakrotnie wezwała na pomoc Felucjan, a po odniesieniu kilku ran zwabiła Starkillera blisko jamy sarlacca. Tam skłoniła istotę, by zaatakowała jej przeciwnika mackami. Pod koniec walki Marek popchnął ją do jamy, lecz Togrutanka ponownie wykorzystała swoją władzę nad sarlakiem. Gdy miała zadać ostateczny cios, wróg poraził ją i stworzenie błyskawicą. Przed śmiercią Shaak Ti powiedziała mężczyźnie, że jest tylko niewolnikiem Vadera i że Sithowie zawsze się wzajemnie zdradzają, ale on będzie miał okazję się wkrótce o tym przekonać. Po tych słowach rzuciła się do jamy, a jej ciało zniknęło w niebieskim rozbłysku światła[1][35].

Post mortem

Po śmierci Togrutanki Felucja pogrążyła się w mroku, podobnie jak jej mieszkańcy, którzy poddali się szaleństwu i stali się agresywniejsi. Taki sam los spotkał Marisę, która miała żal do mistrzyni, że ta zostawiła ją samą. Wkrótce Zabrakanka porwała i uwięziła Baila Organę; na ratunek pośpieszył mu Starkiller, już wówczas zdradzony przez Vadera. Galen odbył pojedynek z Brood i oszczędził ją. W jakiś czas potem ruszył na Raxus Prime, gdzie jego droid PROXY przybrał za pomocą hologramu wizerunek Shaak Ti i stoczył z nim pojedynek[1].

Osobowość

Mam pytania, mistrzu Plo, a coraz częściej brak mi czasu na ich rozważanie. Gdy znajduję się w środku jakiegoś wydarzenia, działam. Gdy siedzę, tak jak teraz, zastanawiam się.
- Shaak Ti do Plo Koona.[36]
Shaak Ti umiała okazać wiele współczucia dla istot żywych.

Shaak Ti bardzo różniła się od przeciętnych przedstawicieli swojej rasy; Togrutanie byli istotami społecznymi, a mistrzyni wyróżniała się niezwykłą niezależnością[3]. Krążyły również o nich fałszywe plotki, jakoby byli jadowici, co Ti często wykorzystywała, gdy chciała kogoś zastraszyć; pokazywała wówczas swoje ostre zęby[4]. Przynależność do swojej rodzimej kultury podkreślała też poprzez noszenie tradycyjnej szarfy[37]. Togrutanka szczególnie doceniała związek istot żywych z naturą[4], co wyrażała na przykład poprzez nienoszenie obuwia, które, wedle wierzeń jej rasy, odcinało ich dusze od ziemi[3]. Wiara ta wpłynęła na jej kontrowersyjne z punktu widzenia Jedi poglądy, takie jak ten, że kto nie może nadążyć za grupą, powinien umrzeć. Przez to Shaak publicznie nie okazała wyrzutów sumienia po śmierci obu padawanów[4], choć w tajemnicy nosiła w sobie żal po stracie Fe Sun[2]. Jej cechą był również wielki szacunek do istot żywych; podczas misji na Brentaal dzięki Mocy uspokoiła Wookieego Ryyka, a po jego śmierci obiecała, że przetransportuje ciało na Kashyyyka. Nie czuła również zawiści w stosunku do morderczyni swojej padawanki, a nawet chciała uratować jej życie[5].

Mimo posiadania subtelnego poczucia humoru, Shaak była uważana za osobę zazwyczaj zimną i pozbawioną uczuć[4]. Podczas nadzorowania treningu klonów na Kamino stanowczo sprzeciwiła się zaliczeniu testu oddziałowi Domino, a prośbę El-Lesa nazwała sentymentem[19]. Choć zwykle postępowała zgodnie z Kodeksem Jedi, to uważała, że przy szkoleniu padawanów trening jest ważniejszy od doświadczenia. To przekonanie pośrednio doprowadziło do śmierci jej uczniów, którzy nie mogli poradzić sobie z napastnikami[4].

Umiejętności

Stass Allie jest bystra i dzielna, a Shaak Ti to jedna z najlepszych Jedi, jakich kiedykolwiek spotkałem. Sam nauczyłem się od niej paru sztuczek.
- Obi-Wan Kenobi o Shaak Ti.[38]
Mistrzyni prezentująca swoje umiejętności w walce ze Starkillerem.

Podczas szkolenia Shaak Ti wybrała drogę negocjatora i wolała rozwiązywać konflikty za pomocą dyplomacji. Skupiała się również na umiejętnościach uzdrawiania i komunikowania się z naturą. Tą ostatnią zdolność wykorzystywała w niebezpiecznym środowisku Felucji. Prócz szczególnego skupienia się na umiejętnościach związanych z Mocą np. wielkie czerwone kule Mocy, czerwone błyskawice Mocy czy wywoływane małych trzęsień ziemi; Togrutanka doskonale władała mieczem świetlnym i była nazywana przez kolegów jedną z najlepszych wojowniczek swoich czasów. W walce używała stylów ataru i makashi; umiała również wykonać rzut mieczem świetlnym[1][4][23][32][34][39]. Potrafiła walczyć elektropałką: samą, lub z dodatkiem miecza świetlnego.

Shaak opanowała w swoim życiu basic i togruti oraz w stopniu biernym język felucjański, Talz i ithoriański. Jej togrutańskie pochodzenie dawało jej sporą przewagę nad wrogiem, zwłaszcza, gdy wykorzystywała montrale do echolokacji. Naturalnych zdolności swojej rasy do ukrywania się używała, gdy chciała szybko zniknąć w tłumie lub podczas pojedynku. Wówczas przebiegała szybko od jednego wroga do drugiego[2][4].

Poza światem Gwiezdnych wojen

Kreacja postaci

Maria Brill przygotowująca się do zagrania Togrutanki.

Shaak Ti została powołana do życia na potrzeby Ataku klonów. Stworzyli ją artyści Ian McCaig i Dermot Power. W epizodzie drugim wcieliła się w nią Orli Shoshan. Zagrała ona również Shaak Ti w Zemście Sithów, ale sceny z jej udziałem zostały wycięte. Zdecydowano się jednak dodać później jeden moment, w którym Shaak pojawia się w holograficznym przekazie posiedzenia Rady Jedi. Wtedy to zagrała ją Maria Brill, a w wizerunkek Togrutanki zaczął się nieco różnić - na przykład w epizodzie trzecim ma cieńsze lekku[2].

Poza rolami w sadze, Shaak Ti wystąpiła również w kilku innych mediach. W serialu rysunkowym Wojny klonów jej głosu użyczyła oryginalnie Grey DeLisle. W serialu 3D zrobiła to natomiast Tasia Valenza, a w polskiej wersji Anna Apostolakis. Valenza w swojej grze zdecydowała się na hiszpańsko-brazylijski akcent. Natomiast w The Force Unleashed głosu użyczyła jej Susan Eisenberg, a postać wykonano, bazując na modelce Mii Kelly[40].

Anulowane projekty

Mistrzyni Ti miała być początkowo główną bohaterką książki Escape from Dagu, której akcja miała opowiadać o starciu Togrutanki z mrocznym Jedi. Powieść anulowano na korzyść Yody: Mrocznego spotkania ze względu na mniejszą popularność Shaak. Informacje o jej misji na Dagu pojawiają się jednak w kilku źródłach - na przykład Labiryncie zła - więc jest ona częścią Legend.

Shaak miała być również obecna w stripie internetowym z projektu The Force Unleashed. Nie został on jednak wydany od 2008 roku, więc prawdopodobnie został anulowany.

Nieścisłości

Porwanie Palpatine'a

Istnieją trzy źródła, które mówią o porwaniu Kanclerza i udziale Shaak Ti w bitwie o Coruscant: serial Wojny klonów, książka Labirynt zła i komiks Reversal of Fortune. Różnią się one szczegółami dotyczącymi przebiegu akcji, a obecnie nie ustalono, które z nich jest kanoniczne. W artykule przyjęto wersję ogólną, która zawiera elementy ze wszystkich źródeł, oraz te oficjalnie zatwierdzone. Przykładowo, artykuł Unknown Soldier: The Story of General Grievous podaje, że w całej akcji uczestniczyli B'ink Utrila i Roth-Del Masona, których nie ma w Wojnach klonów.

Shaak Ti kontra MagnaGuardy.

W serialu Shaak Ti przybywa do kompleksu mieszkalnego Kanclerza wraz z Foulem Moudamą, Roronem Corobbem i oddziałem klonów. Chce go namówić do opuszczenia swojej kwatery, a następnie do udania się do podziemnych schronów pod jej eskortą. Kanclerz nie zamierza jednak tego uczynić i dostrzega zagrożenie dopiero wtedy, gdy do pomieszczenia siłą wdziera się Grievous. Togrutanka przyciąga przywódcę Republiki do siebie dzięki Mocy, w momencie, gdy generał próbuje go chwycić. Następnie razem z Kanclerzem i towarzyszami opuszcza pomieszczenie i dociera do turbowindy. Cała grupa oczekuje na jej przyjazd, słuchając odgłosów rzezi, jaką urządza cyborg. Ten wybiega i atakują go Jedi, lecz dopiero Shaak Ti wbija go Mocą w ścianę i wchodzi wraz z resztą do windy. Generał zbiera się i zaczyna biec pionowo po ścianie równo z windą. Jeden z klonów atakuje go przy użyciu wyrzutni rakiet.

Cała grupa dojeżdża na dół budynku, gdzie dostrzega cały oddział droidów typu B2, a na ich czele Grievousa. Roron używa swych ust i odpycha wszystkie roboty, prócz Grievousa. Grupa ucieka dalej, a Shaak Ti mówi towarzyszącym jej żołnierzom, aby wezwali pomoc. Ci odpowiadają, że nie mogą się z nikim skontaktować. Na drodze Jedi stają dwa droity typu IG-100 MagnaGuard. Rycerze przeskakują je, lecz klony nie mają tyle szczęścia. Po pościgu ponownie dołącza się Grievous. Jedi i Kanclerz uciekają, biegnąc po najróżniejszych platformach i pomostach Coruscant. W końcu docierają do stacji kolei magnetycznej. Tam nioszczą większość ścigających ich droidów IG-100. W pewnym momencie jednak dopada ich Grievous i walcząc z Jedi na miecze świetlne, zmusza ich do chronienia się we wgłębieniu ściany. Gdy cyborg ma zadać ostateczny cios, Shaak Ti przyczepia jego pelerynę do pociągu, który po chwili odjeżdża, ciągnąc za sobą generała.

Pokonana i upokorzona Shaak Ti.

Po chwili Jedi docierają do bunkrów i przy wejściu decydują się rozdzielić. Shaak Ti postanawia zostać, aby powstrzymać zbliżające się droidy, a Roron i Foul dalej eskortują Kanclerza. Togrutanka zaczyna walczyć z grupą kilkunastu MagnaGuardów. Mimo znacznej przewagi liczebnej przeciwnika, niszczy wielu z nich. W pewnym momencie pozostałe maszyny wycofują się, a Shaak Ti domyśla się, że Palpatine został pojmany przez samego Grievousa, a droidy miały tylko odwrócić jej uwagę. Torgutanka dobiega do bunkra, gdzie widzi martwych towarzyszy i Kanclerza trzymanego przez cyborga. Próbuje interweniować, ale Grievous natychmiast obezwładnia Jedi, a następnie przywiązuje ją przy użyciu drutów pod napięciem do sufitu. Kaleeshanin ucieka razem z porwanym, a po chwili do pomieszczenia przybiega Mace Windu. Togrutanka odpowiada tylko, że poniosła klęskę.

W Labiryncie mistrzyni towarzyszy Stass Allie w drodze do apartamentu. Palpatine znajduje się w otoczeniu doradców i posuwa się do delikatnych gróźb w stosunku do Jedi. Chwilę po ataku Grievousa Shaak naradza się z resztą i stwierdza, że zawiezienie Kanclerza prosto do bunkra byłoby głupotą, ponieważ generał z całą pewnością zbyt dużo wie. Grupa, której towarzyszą czerwoni strażnicy, zjeżdża bez większych problemów do podstawy budynku, gdzie decyduje się na zarekwirowanie wagonu pociągu kolei magnetycznej, który dojeżdża wystarczająco blisko bunkra. Tak też czynią i wkrótce dołączają do nich Windu, Kit Fisto i czwórka wyżej wymienionych rycerzy.

Shaak Ti przywiązana do słupa w komiksie Reversal of Fortune.

Podczas jazdy atakują ich Sępy, więc wszyscy przechodzą do pierwszego wagonu. Togrutanka chroni Kanclerza, a Kit i Mace walczą z droidami i Grievousem na dachu pojazdu. Udaje im się strącić cyborga w przepaść, lecz tego ratuje jedna z porwanych kanonierek. Po ataku pociąg traci prędkość i zaczyna chwiać się, ponieważ jest za ciężki dla belek wsporników; sytuację ratują dźwigi repulsorowe. Po chwili Jedi wsiadają na pokład kanonierek. Eskortuje ich druga jednostka, która po przekroczeniu ochronnego pola bunkra wystrzeliwuje w ich kierunku rakietę - okazuje się, że jest to kanonierka porwana przez Separatystów. Shaak Ti i Stass Aliee zostają oszołomione przez wybuch, a Palpatine zostaje zabrany do bunkra przez resztę Jedi. Grievous szybko ich zabija i zabiera Kanclerza ze sobą. Jego walka z Shaak i Stass nie jest opisana w książce; narrator przechodzi niemal od razu do przybycia Windu i Kita. Allie po walce jest cała w bąblach, a Ti nie jest skrępowana i spokojnie wyjaśnia Mace'owi co zaszło.

Reversal nawiązuje przede wszystkim do Labiryntu zła, choć chwilami odstępuje od jego fabuły. W nim Stass Allie, która w książce towarzyszy Shaak cały czas, odłącza się od niej i walczy u boku klonów i padawana Drake'a Lo'gaana. Potem oboje dołączają do Windu i ruszają do bunkra, gdzie zastają Shaak przywiązaną do słupa za pomocą lin. Togrutanka, tłumaczy rycerzom, że jedynym powodem, dla którego Grievous ją oszczędził, był fakt, że generał chciał, by wszyscy dowiedzieli się o porwaniu.

Kwestia śmierci

Śmierć Shaak Ti w wyciętej scenie do Zemsty Sithów (obecnie niekanoniczna).

Początkowa rola Shaak Ti w Zemście Sithów miała być o wiele większa - wedle słów Lucasa w komentarzu do filmu, mistrzyni początkowo podążała za sygnałem namiarowym Kanclerza na pokład krążownika Invisible Hand. Tam miał schwytać ją Grievous i trzymać jako zakładniczkę. Scena pod tytułem Grievous slaughters a Jedi została nakręcona i wyglądała następująco: Skywalker i Kenobi biegną korytarzem krążownika i natrafiają na Kaleeshanina, otoczonego droidami. Przed Grievousem, tyłem do niego, klęczy Shaak Ti i przeprasza Kenobiego że zawiodła, a chwilę później generał przebija ją mieczem świetlnym.

Ostatecznie scena została wycięta; spotkanie rycerzy i cyborga w ostatecznej wersji filmu następuje o wiele później, na mostku Invisible Hand, dlatego moment ten należy uznać za całkowicie niekanoniczny, biorąc pod uwagę dodatkowo, że Shaak Ti pojawia się na hologramie podczas posiedzenia Rady Jedi. Scenę tą opisano w artykule na Star Wars Hyperspace pod tytułem Into The Fuel Chamber, a także w książce o produkcji Epizodu III - The Making of Star Wars: Revenge of the Sith. Miejsce Togrutanki w Radzie Jedi po jej śmierci miał zająć mistrz Tsui Choi.

Mimo to, istnieje kolejna wersja śmierci Shaak Ti, która - podobnie jak pierwsza - została później uznana za niekanoniczną. Według niej mistrzyni Jedi miała zginąć podczas szturmu Anakina Skywalkera i na świątynię Jedi. W adaptacji powieściowej Skywalker pyta się odźwiernego Jurokka, gdzie może znaleźć Shaak Ti, choć w narracji brak bezpośredniego opisu jej śmierci. Według gry LEGO Star Wars: The Video Game Anakin Skywalker wszedł do komnaty, w której Shaak Ti medytowała, i przebił ją mieczem świetlnym od tyłu. Mistrzyni nie próbowała się bronić.

Niekanoniczność obu wersji została potwierdzona w Star Wars Insider 87. Status postaci pozostawał nierozstrzygnięty. Zmieniła to premiera The Force Unleashed. Gra potwierdza, że Shaak Ti zginęła z ręki Galena"Starkillera" Marka na Felucii, szesnaście lat po rozpoczęciu Czystki Jedi.

Projekt The Force Unleashed

Choć poszczególne wersje adaptacji projektu The Force Unleashed niewiele się różnią, to istnieje między nimi kilka różnic. W artykule przyjęto wersję wydarzeń z konsoli Wii, która zawiera momenty, których brak na innych platformach. W przypadku Shaak jest to rozmowa z Galenem jeszcze przez ich ostatecznym pojedynkiem. Natomiast w komiksie Starkiller wyrusza na poszukiwania Togrutanki tuż po rzekomym zabójstwie Rahma Koty - brak więc w nim misji na Raxus Prime. Podczas pojedynku na Felucii mistrzyni rozmawia o wiele dłużej z Galenem; mówi na przykład, że znała Vadera jeszcze gdy był małym chłopcem. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż w komiksie Togrutanka z niewiadomych przyczyn ma dodatkową parę lekku z tyłu głowy, mimo że na kadrze przedstawiającym ją w okresie wojen klonów są obecne tylko trzy.

Wystąpienia niekanoniczne

Shaak Ti jako figurka LEGO w Padawańskim widmie.

Shaak ma na swoim koncie kilka wystąpień w projektach niekanonicznych albo o wątpliwym statusie kanonicznym. Jednym z nich jest komiks Sithisis, opublikowany w antologii Visionaries. W nim Sidious odprawia serię rytuałów, a Togrutanka jest widoczna w odbiciu wielkiego kryształu należącego do mrocznego lorda.

Mistrzyni wystąpiła również w produktach z serii LEGO. W The Video Game i The Complete Saga można zakupić jej postać i grać nią w trybie dowolnym. W Padawańskim widmie występuje podczas posiedzenia Rady, a później przekazuje Yodzie i młodemu Hanowi Solo informacje o przetrzymywanych przez Jabbę młodzikach. Największa rola przypada jej w animowanych komiksach dostępnych na głównej stronie LEGO. Togrutanka pojawia się w nich w czwartym sezonie, gdzie Aurra Sing, Sugi i droid porywają holokron ze Świątyni. Ti, wraz z Saesee Tiinem staje im na drodze, lecz łowcy uciekają. Mistrzowie rzucają się za nimi w pościg i trafiają na Naboo. Na miejscu atakują ich droidy bojowe Separatystów, a Jar Jar, chcą pomóc Jedi, przypadkowo używa holokronu w charakterze bum-buma. Lecący artefakt trafia w ręce Straży Śmierci, więc obie zwaśnione strony postanawiają połączyć siły, by go odzyskać. Sing strzela w holokron, który wciąga wszystkie postacie i przenosi je w czasie do roku 32 BBY i wyścigu Boonta Eve Classic. Jedi szybko się orientują, że nie mogą robić nic, co mogłoby zaszkodzić przyszłości, lecz wkrótce łowcy sprowadzają posiłki w postaci Dartha Maula. Po krótkiej wymianie ciosów rycerze zauważają, że holokron przyczepił się do pojazdu Sebulby i wskakują na maszynę Anakina, by zdobyć artefakt. Ten jednak znowu trafia w ręce Straży i przenosi wszystkich, włącznie z młodym Skywalkerem, na księżyc Endora. Jedi odpierają atak szturmowców, a potem zostają przeniesieni kilkakrotnie w różne miejsca. Gdy trafiają ostatecznie na pokład statku, rozprawiają się ze Strażą, a holokron trafia ponownie w ich ręce.

Ciekawostki

 • Imię Togrutanki prawdopodobnie pochodzi od Śakti, hinduskiej bogini stanowiącej pierwiastek siły. W świecie Gwiezdnych wojen dzieli swoje imię z shaakiem.
 • W Battle of Kamino omyłkowo narysowano Shaak zielony miecz świetlny.
 • Podczas gry w The Force Unleashed na Wii, Play Station 2 i PSP można wpisać tajny kod TOGRUTA, który daje możliwość wcielenie się w Shaak Ti.
 • W komiksie Generał Grievous zamiast Ti w Radzie zasiada Jedi pochodzący z rasy Chissów, choć nie pojawia się on nigdzie indziej.
 • Shaak Ti pojawia się w wizji Yody na Dagobah, w której zostaje zabita.

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 The Force Unleashed
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 Databank (pierwszy) Shaak Ti w pierwszym Databanku (Link archiwalny z dnia 13.09.2011 na web.archive.org)
 3. 3,0 3,1 3,2 The New Essential Guide to Alien Species
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 4,8 Power of the Jedi Sourcebook
 5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 Jedi: Shaak Ti
 6. The New Essential Chronology
 7. Our intent was to settle this with words. The Jedi Council condemns the actions of those who would take justice into their own hands through violence, and we commend the Jedi task force on their heroic efforts. - Gotal Standoff Ends Violently
 8. Gotal Standoff Ends Violently
 9. 9,0 9,1 Atak klonów
 10. We haven't lost yet, Lama Su. While Jedi still breathe, we will not abandon Kamino. - Republic 50: The Battle of Kamino
 11. 11,0 11,1 Republic 50: The Battle of Kamino
 12. 12,0 12,1 Republic HoloNet News Core Edition 14:3:22
 13. Wojny klonów: Odcinek 1
 14. CIS Shadowfeed Dispatch 15:01:15 Edition
 15. Never have we been outmaneuvered by droids. His strategy is without flaw. -   Wojny klonów: Odcinek 21
 16. 16,0 16,1 16,2   Wojny klonów: Odcinek 20
 17. 17,0 17,1   Wojny klonów: Odcinek 21
 18. Escape from Dagu
 19. 19,0 19,1 19,2   Klony kadeci
 20.   Żołnierze ARC
 21.   Porwanie
 22.   Oszustwo
 23. 23,0 23,1 23,2 Bailed Out
 24. Labirynt zła, tłum. Andrzej Syrzycki, s. 177.
 25. 25,0 25,1 Labirynt zła
 26. 26,0 26,1 Reversal of Fortune
 27. We have to go! Now!. -   Wojny klonów: Odcinek 24
 28.   Wojny klonów: Odcinek 23
 29.   Wojny klonów: Odcinek 24
 30.   Wojny klonów: Odcinek 25
 31. Zemsta Sithów
 32. 32,0 32,1 Zemsta Sithów (adaptacja powieściowa)
 33. Are you prepared to meet your fate? - The Force Unleashed (gra wideo)
 34. 34,0 34,1 The Force Unleashed Campaign Guide
 35. The Force Unleashed (gra wideo) (Wersja na Wii)
 36. I have questions, Master Plo, and, icreasingly, no time to ponder them. When in the midst of something, I do. When I sit, like now, I wonder. - Jedi: Shaak Ti
 37. Atak klonów: Słownik obrazkowy
 38. Zemsta Sithów (adaptacja powieściowa), tłum. Maciej Szymański, s. 25.
 39. Moc wyzwolona
 40. Voicing Shaak Ti: Tasia Valenza na StarWars.com (Link zapasowy na stronie archive.org)

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Shaak Ti.

Pojawienia niezgodne z porządkiem Expanded Universe