Hypori/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Hypori
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Ferra
Układ: Hypori
Gwiazda: Hypori
Księżyce: Brak
Współrzędne: S-16
Geografia
Średnica: 13 330 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Małe oceany
  • Góry
Woda: 20%
Ważne miejsca: Fabryka droidów
Społeczeństwo i inne
Języki:
Ludność:
  • Początkowo brak
  • Później 15 000
Struktura demograficzna:
Przynależność:
Hypori to planeta Zewnętrznych Rubieży o górzystym krajobrazie, gdzie w czasach wojen klonów znajdowała się fabryka droidów. Planeta nie miała żadnych rdzennych mieszkańców, jedynie w okresie wojen klonów zamieszkiwali ją Geonosjanie.

Krajobraz

Powierzchnia planety składała się przeważnie z suchych, jałowych, skalistych wzniesień, płaskowyżów i innych surowych terenów. Pomimo warunków atmosferycznych mieszczących się w granicach tolerancji, planeta nie oferowała innych czynników umożliwiających wegetację jakimkolwiek żywym organizmom, przez co nie było tam flory ani fauny. Nawet kilka małych oceanów, będących jedynym urozmaiceniem krajobrazu, nie mogło stać się miejscem zamieszkania dla zwierząt i roślin. Nie zmieniło się to także, gdy Konfederacja zbudowała na Hypori kilkadziesiąt fabryk droidów dla swojej armii. Wszystkie zostały umieszczone głęboko pod ziemią, aby nie zdradzić swej obecności przed wojskami Republiki.

Historia

Przed wojnami klonów

Planeta Hypori nigdy nie cieszyła się zbytnim zainteresowaniem ze strony reszty galaktyki ze względu na słabe warunki osadnicze oraz brak jakichkolwiek cennych surowców. Nadawała się jedynie na miejsce ciężkiego treningu przetrwania, któremu w tajemnicy poddał się Darth Maul około 34 BBY. Jej status uległ zmianie w schyłkowym okresie Starej Republiki, gdy Unia Technokratyczna postanowiła wybrać ją na jedną z lokacji dla swych sekretnych fabryk droidów. Oprócz braku zainteresowania że strony Republiki za tym projektem przemawiało także jego położenie w pobliżu Geonosis, z którego planowano przetransportować lokalnych mieszkańców jako robotników i późniejszych administratorów fabryk.

Wojny klonów

Rycerze Jedi walczący z generałem Grievousem

Po wybuchu wojen kolonów Hypori stało się jednym z najważniejszych źródeł droidów dla armii Separatystów. Wkrótce jednak Republika odkryła, jak cenna była planeta dla jej wrogów i zdecydowała się wysłać na nią swoje wojska z misją zniszczenia fabryk droidów. Na nieszczęście dla nich, Separatyści nie pozostawili swych placówek bezbronnych. W 22 BBY odbyła się bitwa pomiędzy Republiką Galaktyczną a Konfederacją Niezależnych Systemów. Gdy flota Republiki wyszła z nadprzestrzeni, wpadła w pole min orbitalnych, co poważnie uszkodziło ich krążowniki. Ocalały oddział klonów i rycerze Jedi zdążyli zbiec i wylądować na planecie, lecz zaraz po lądowaniu armia droidów szybko unicestwiła oddział klonów i zaatakowała Jedi. Wkrótce stoczyli oni walkę z samym generałem Grievousem. Przybyło ośmiu Jedi, przeżyło tylko czterech. Po walce z Grievousem Jedi uzyskali wsparcie od kanonierki LAAT i uciekli z planety. Mimo zniszczenia w czasie walki dużej liczby droidów bojowych, fabryki nadal pozostały aktywne i produkowały kolejne modele maszyn dla Separatystów. Taki stan rzeczy utrzymał się aż do samego końca wojen klonów, kiedy Darth Vader wydał rozkaz dezaktywacji wszystkich droidów. Większość z tych, które stacjonowały na planecie, zostało zezłomowanych.

Losy powojenne

Wraz z końcem konfliktu i zamknięciem fabryk przez Imperium Galaktyczne, Geonosjanie opuścili planetę, gdyż ich obecność straciła na znaczeniu. Choć niektóre fabryki nadal były zdolne do produkcji droidów, w tym nowoczesnych droidek, planeta ponownie przestała budzić zainteresowanie galaktyki, przez kolejne lata pozostając opuszczona. Taki stan utrzymał się do momentu, gdy do Kartelu Hutów oraz Konsorcjum Zanna dotarły informacje o nienaruszonej i jak najbardziej wydajnej fabryce droidów odnalezionej na planecie. W 3 ABY obie, rywalizujące ze sobą organizacje stoczyły między sobą bitwę o kontrolę nad planetą, a przede wszystkim nad fabryką. Ostatecznie reprezentujący Huttów Jabba musiał uznać wyższość swego przeciwnika, jednocześnie godząc się na rozejm w swoim trwającym od dłuższego czasu sporze z Tyberem Zannem. Konsorcjum zaś zyskało technologię, pozwalającą im na produkcję droidów, a co za tym idzie na zwiększenie swojego potencjału militarnego.

Źródła