Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Tyber Zann

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tyber Zann.jpg
Tyber Zann
Data i miejsce narodzin: 34 BBY
Miejsce pochodzenia: Anaxes
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Siwe
Kolor oczu: Zielone
Przynależność:
Tyber Zann to herszt sieci korupcyjnej zwanej Konsorcjum Zanna. Inteligentny przywódca, doskonały taktyk i świetny logistyk.

Biografia

Każdego można kupić.
- Tyber Zann o ludziach.[1]

Młodość

Urodził się w roku 34 BBY na planecie Anaxes. Był nawet kadetem w imperialnej akademii, gdzie poznał Thrawn. Tyber został jednak wyrzucony, za "zbyt szybkie postępy". Poprzysiągł sobie wówczas, że Imperium zapłaci mu za taką zniewagę. Preferował walkę na odległość, świetnie posługiwał się różnymi rodzajami broni dystansowej. Jego najważniejszym celem było zostanie największym przestępcą od czasów Jabby.

Sojusz z Jabbą

Tyber powoli realizował swoje plany. Jego Konsorcjum rozwijało się, dzięki współpracy z Jabbą. Zann nie miał jednak zamiaru ciągnąć tego przymierza w nieskończoność. Dowiedział się, że Jabba wydał niemal połowę swojego majątku za starożytny artefakt i zamierza go sprzedać imperium z wielokrotnym zyskiem. Tyber postanowił ukraść ten artefakt, aby samemu na tym zarobić. Sprzedaż artefaktu ma nastąpić na Felucji. Po wylądowaniu, jeden z jego oddziałów wpadł na trujące rośliny podczas przeprowadzania zwiadu. Z tego powodu, siły Konsorcjum dalej ruszyły transportowcem. Dalej jednak teren okazał się nieprzejezdny. Piechota poszła dalej, pokonując po drodze niewielkie siły Kartelu Huttów. Gdy siły Konsorcjum w końcu dotarły do lądowiska, gdzie miała nastąpić sprzedaż artefaktu, okazało się, że miejsce to jest bronione przez działka przeciwpiechotne. Tyber i Urai poszli dalej sami, używając osobistego pola maskującego. Fen zabił dwóch Huttów i strażników artefaktu, po czym Zann kazał mu uciekać wraz z artefaktem. Sam dał się aresztować i został zesłany na Kessel.

Ucieczka z Kessel

Zann na Kessel.

Tyber niezbyt długo był w więzieniu imperialnym. Jego zaufany pomocnik i osobisty ochroniarz Urai Fen, zdołał go uwolnić. Urai wynajął Hana Solo i Chewbaccę jako pilotów, którzy mieli im zapewnić ucieczkę z Kessel. Tyber został uwolniony. Razem z Fenem musiał się przedostać do platformy lądowniczej, na której znajdował się Millennium Falcon. Po drodze przyłączyli się do niego więźniowie oraz kilku Wookieech, pomagając w walce ze szturmowcami, AT-ST oraz mrocznymi szturmowcami fazy drugiej. Po dotarciu do frachtowca Tyber i Urai odlecieli, zostawiając więźniów na planecie.

Dane z kapsuł

Tyber po ucieczce z Kessel zaczął odbudowywać swoje Konsorcjum. W jego zasięgu byli doborowi sabotażyści, którzy szerzyli korupcję na pobliskich planetach. Największym dotychczasowym rywalem i wrogiem Zanna był Jabba. Tyber od jednego ze współwięźniów dowiedział się o tajnych skarbcach Imperatora. Zann postanowił na czele swojej floty polecieć na orbitę Yavina 4. Tam udało mu się odnaleźć trzy kapsuły z danymi, mimo ataków ze strony Rebelii. Czwartą kapsułę zdołał pochwycić inny pirat, ale porzucił ją gdy na orbicie pojawiła się flota Imperium. Zann szybko ją przechwycił i wycofał się na Ryloth, gdzie znajdowała się główna siedziba jego organizacji. Kapsuły zawierały istotne informacje o ukrytych skarbcach Imperatora oraz o budowie najpotężniejszej jednostki Imperium, zaraz za Gwiazdą Śmierci. Imperator często bywał na tym okręcie, więc Tyber wywnioskował, że powinno się tam znajdować połączenie z prywatnymi plikami Palpatine'a. Prawdopodobnie okręt był budowany w stoczniach Kuat, ale Zann wolał się upewnić, przed wysłaniem tam floty. W międzyczasie kupił na czarnym rynku dezintegratory, przy okazji dowiadując się, że istotnie statek jest konstruowany na Kuat i nosi nazwę Eclipse.

Zdobycie Saleucami

Plany Tybera co do Zaćmienia przerwał niespodziewany atak na Ryloth. Atak został dokonany przez piratów Jabby. Poza tym Hutt skontaktował się z Tyberem, ostrzegając, że w przyszłości nie będzie już taki łagodny i chce odzyskać artefakt. Sygnał został nadany z planety Saleucami, toteż Tyber polecił Fenowi zdobycie przyczółka Jabby. Żołnierze Konsorcjum nie napotykają żadnych trudności i niszczą budynki wroga. Po ataku Urai dostał informacje od żołnierzy pilnujących punktu wsparcia, że pojawiły się zakłócenia łączności. Chwilę później sygnał całkiem zanikł. Fen i żołnierze zostali zwabieni w pułapkę. Udało im się jednak odeprzeć ataki wroga i zdobyć przyczółek.

Fabryka droidów z czasów Wojen Klonów

Z zapisków z przyczółku na Saleucami Tyber dowiedział się o odnalezieniu przez Hutta fabryki droidów bojowych na Hypori. Wyruszył tam zająć tę fabrykę. Jego najemnicy zostali atakowani przez droidy bojowe, stanowiące system obronny fabryki. Fenowi udało się jednak dotrzeć do panelu sterowania i przełączyć fabrykę na ręczny tryb sterowania. Tymczasem pojawił się Bossk, mający na celu nagrodę za głowę Zanna. Tyber jednak przekupił go, słono płacąc za jego usługi. Okazało się, że Jabba także był w fabryce i wysłał swoich żołnierzy, aby zabili Tybera. Najemnicy Zanna jednak sobie z nimi poradzili i pokonali siły Hutta. Tyber zawarł pokój z Jabbą, co pozwoliło mu się skupić na ważniejszych celach.

Odnalezienie adepta Mocy na Dathomirze

Zann pokazuje Silri holokron.

Urai Fen odkrył, że artefakt jest wytworem Sithów i aby odkryć jego moc, trzeba znaleźć kogoś umiejącego posłużyć się Ciemną Stroną. Aby tego dokonać Tyber postanawia wyruszyć na Dathomirę - planetę, na której żyje wielu zdolnych adeptów Mocy. Aby wylądować niepostrzeżenie Tyber kazał najpierw sabotować stację czujników dalekiego zasięgu. Na planecie Tyber dowiedział się, że rasa Urai Fena jest wrażliwa na Moc, a planeta emanuje Ciemną Stroną. Tyber uwolnił z imperialnego więzienia trzy Siostry Nocy, dowiedział się od nich, że jedyną osobą mogącą złamać tajemnicę starożytnego artefaktu jest Silri, uwięziona w innym więzieniu. Po jej uwolnieniu Silri postawiła jeden warunek, zanim zacznie badać artefakt - chce się zemścić na imperialnym gubernatorze, który ją uwięził. Gdy już dokonała zemsty, odkryła, że holokron jest gwiezdną mapą, zawierającą opisy obszarów opisanych już dawno temu, może jednak być pomocny w tłumaczeniu innych reliktów Sithów.

Kradzież gazu Tibanna

Xizor skontaktował się z Tyberem w sprawie artefaktu. Tyber poprosił o zaaranżowanie spotkania z Imperatorem, który podobno zbiera relikwie Sithów. Xizor zgodził się na to pod warunkiem kradzieży gazu Tibanna. Xizor obiecuje, że po udanej misji Tyber będzie mógł zachować połowę gazu, a Xizor skontaktuje go z Imperatorem. Tyber zamierza jednak przejąć cały gaz, zostawić w systemie platformy wiertniczej na Bespinie sfałszowanych dowodów, że to Xizor stoi za kradzieżą oraz włamać się do Imperialnego systemu bezpieczeństwa, dzięki pomocy łowcy nagród IG-88. Na platformie wiertniczej, zgodnie z planem, droidy załadunkowe przeniosły gaz Tibanna do promu, Tyber włamał się do placówek bezpieczeństwa, a IG-88 uzyskał dostęp do centralnego serwera. Dzięki gazowi Tibanna, w oparciu o projekty znalezione w kapsułach z Gwiazdy Śmierci, Tyber zlecił stworzenie nowych okrętów - fregat klasy Zemsta oraz swojego okrętu flagowego - Zwiastuna Pokoju. Xizor dopełnił umowy i Zann ma się spotkać z przedstawicielem Imperatora na orbicie Caridy. Na miejscu okazuje się, że to Thrawn, który zaatakował Zanna. W trakcie walki Bossk ukradł artefakt i na pokładzie Psiego Zęba skoczył w nadprzestrzeń razem z okrętem Thrawna.

Włamanie do archiwów Imperatora

Tyber postanowił włamać się do archiwów na Coruscant. To miejsce jest niezwykle dobrze strzeżone, nawet pod nieobecność Vadera i Imperatora, dlatego plan został obmyślony nawet w najmniejszych szczegółach. Najpierw Tyber zniszczył urządzenia monitorujące, a w tym czasie Urai odciął zasilanie poprzez zniszczenie węzłów mocy. Obaj spotkali się w ustalonym miejscu, zastając tam również Silri, która dość mętnie tłumaczyła się z opuszczenia posterunku w parkingu. Razem ruszyli dalej. Udało im się zdobyć klucz dostępu do skarbca po czym napotkali adepta Mocy - teleportera. Dzięki MJO z klatkami z Isalamirami zablokowali jego zdolności i pokonali. Następnie cała trójka ucieka opancerzonym transportowcem.

Zdobycie Eclipse

Zann przegląda zasoby skarbców Imperatora.

Silri wyczuła zaburzenie Mocy - Vader i Imperator nie żyją. Rebelianci w Holonecie rozgłaszają wiadomość o zniszczeniu Gwiazdy Śmierci i zabiciu dwóch najważniejszych przywódców Imperium. Tyber uznał, że to najlepszy moment, aby uderzyć na Kuat. Na miejscu jego flota napotkała siły zarówno Imperium jak i Sojuszu. Zann okłamał Sojusz, mówiąc, że chce się przyłączyć po wspaniałym zwycięstwie na Endorze. Tymczasem cichaczem jego ludzie wylądowali promem na Eclipse i zameldowali, że niewiele systemów działa, ale superlaser jest w pełni sprawny. Po pierwszym skorzystaniu z superlasera Sojusz obrócił się przeciwko Tyberowi. W pewnym momencie superlaser Eclipse uległ awarii, a ludzie Tybera rozpoczęli naprawę. Po chwili z nadprzestrzeni wyleciała flota Imperium z superniszczycielem na czele. Flota Tybera zniszczyła okręty Imperium, a gdy naprawiony został superlaser, przyspieszył jeszcze klęskę wojsk Imperium. Gdy najbliższa okolica została już oczyszczona z nieprzyjacielskich okrętów zarówno Sojuszu jak i Imperium, Tyber, Urai i Silri weszli na pokład Eclipse. Tyber odnalazł informacje o skarbcach Imperatora i dzięki skradzionemu kluczowi dostępu uzyskał do nich dostęp. W skarbcach było więcej nawet niż sobie to wyobrażał. Dzięki uzyskanym milionom kredytów Tyber mógł od tej pory jeszcze szybciej zwiększać wpływy Konsorcjum Zanna i powoli korumpować całą galaktykę.

Przypisy

  1. "Everyone has a price." - Empire at War: Forces of Corruption

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Tybera Zanna.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!