Zapraszamy do udziału w konkursie


Eclipse

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Eclipse (Zaćmienie) - pierwszy z dwóch zbudowanych Gwiezdnych Niszczycieli typu Eclipse.

Jego budowę rozpoczęto już po bitwie o Hoth, w stoczniach Kuat Drive Yards. Na 17,5-kilometrowym okręcie zainstalowano superlaser niszczący bez problemu inne okręty i będący w stanie spopielać powierzchnię planet. Zainstalowano tam 550 ciężkich dział laserowych, 500 turbolaserów, 75 dział jonowych, 100 emiterów promienia ściągającego i 10 generatorów grawitacyjnych. Na ESSD pracowało prawie 713 000 osób. Znajdował się tam cały legion Gwardii Imperialnej, 100 robotów kroczących, oraz 696 myśliwców.

Podczas budowy, okręt został zdobyty przez siły Konsorcjum Zanna, krótko po zniszczeniu Drugiej Gwiazdy Śmierci. Jednak ich przywódcy, Tyberowi Zann, nie zależało na samym statku, lecz na prywatnych danych imperatora. Toteż budowa okrętu po wycofaniu się sił Konsorcjum była kontynuowana.

Po długiej budowie i okresie bazowania na Byss w Głębokim Jądrze, okręt został wykorzystany przez odrodzonego imperatora podczas jego kontrofensywy przeciw Nowej Republice. Ostatecznie został zniszczony przez samego Palpatine'a przy pomocy Burzy Mocy.

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.