Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Konsorcjum Zanna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Konsorcjum Zanna.png
Konsorcjum Zanna
Twórca/Twórcy
Przywódca/Przywódcy Tyber Zann
Wybitni członkowie
Kwatera główna Ryloth
Lokacja/Lokacje
Data założenia Przed 0 BBY
Data podziału Przed 0 BBY
Data przywrócenia 0 ABYKonsorcjum Zanna to organizacja przestępcza założona przez Tyber Zanna i jego ochroniarza Urai Fena przed rokiem zerowym. Konsorcjum powoli zdobywało szacunek w galaktyce, lecz po pewnym czasie wstrzymało działalność, gdyż przywódca Tyber dostał się do niewoli Hutta Jabby na Kessel. Urai Fen zdołał go jednak uwolnić. Wynajął także Hana Solo, który swoim statkiem miał im zapewnić ucieczkę z Kessel. Po ucieczce Tyber i Urai postanowili odbudować swoje Konsorcjum.


Historia

Założenie

Zann chcąc zostać największym przestępcą od czasów Jabby Hutta założył wraz z Urai Fenem grupę przestępczą. Początkowo była ona bardzo mała. Składała się ona z nieznanej liczby najemników,piratów z gangu o nazwie Czarna Dziura oraz śmigaczy bagiennych i lekkich machin kroczącyh z czasów wojen klonów. Tyberowi udało się nawet nawiązać współpracę z Jabbą, jednak Zann został przez niego zdradzony, co spowodowało chwilowy upadek Konsorcjum.

Odrodzenie

Tyber na pokładzie Eclipse.

Tyber został zesłany do kopalni, gdzie obmyślał plany odbudowy Konsorcjum. Niedługo po zesłaniu Zanna do kopalni jego przyjaciel i ochroniarz, Urai uwolnił go za pośrednictwem Hana Solo który przewiózł ich na Ryloth. Tyber i Urai postanowili wznowić działalność konsorcjum z pomocą sabotażystów, którzy zwiększali wpływy Zanna. Z początku ich armia była bardzo mała - składała się z sabotażystów, oddziałów uderzeniowych najemników oraz krążowników klasy tartan. Największym wrogiem Zanna był Jabba. Hutt chciał tylko jednego - tajemniczego artefaktu z czasów starożytnych Sithów, który Tyber ukradł. Artefakt ten był holokronem, który został później skradziony przez siostrę nocy z Dathomiry - Sirli oraz wykorzystany do odkrycia starożytnej świątyni wypełnionej jednostkami nieznanego rodzaju robotów. W 4 ABY, po bitwie o Endor, Zann zaatakował resztki sił Imperium stacjonujące przy stoczni Kuat, gdzie zdobył Gwiezdny Niszczyciel typu Eclipse - Eclipse. Tyber rozwijał dalej Konsorcjum, gdyż zrealizował swoje plany - miał na koncie miliony kredytów z tajemnych skarbców Palpatine'a, potężną flotę oraz daleko sięgające wpływy.

Dalsza działalność

O dalszej działalności nic nie wiadomo, poza tym, że Tyber całkowicie odbudował swoje Konsorcjum i posiadał potężną flotę, której jednak nie wykorzystał do podbicia galaktyki, lecz uzyskał wielką sławę i szacunek. W 7 ABY przyłączył swoje Konsorcjum do Nowej Republiki.[źródło?]

Siły militarne

Flota Kosmiczna

Największa jednostka floty Konsorcjum - Niszczyciel klasy Krayt.
Mobilna Wyrzutnia Rakiet
Mobilna Jednostka Obronna Konsorcjum
Czołg klasy Canderous.

Siły Lądowe

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!