All Terrain Attack Pod

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
AT-AP
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Attack Pod
Producent:
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Wysokość: 10,97 m[1][2]
Prędkość w atmosferze: 60 km/h[1][3]
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 kierowca i 2 strzelców[1][3]
Ładowność: 200 kg[1][3]
Cena: 150 000 cr (nowy)[1][3]
Rola:
  • Wsparcie bojowe
  • Rozpoznanie
  • Artyleria samobieżna
Przynależność:



All Terrain Attack Pod zwany również AT-AP lub Pod Attack Walker (w skrócie PAW)[8] - to lekki dwunożny/trójnożny robot kroczący, wykorzystywany przez Armię Klonów Republiki Galaktycznej, a później przez siły Imperium Galaktycznego. AT-AP był również używany przez Sojusz Rebeliantów, piratów, Kartel Huttów oraz Konsorcjum Zanna. W późniejszym okresie także przez Odbudowane Imperium.

Charakterystyka

AT-AP, widok z profilu.

AT-AP był potomkiem robota kroczącego AT-PT, lecz posiadającym znacznie większe rozmiary, ponieważ był ponad siedem metrów wyższy od swojego poprzednika. Był również uznawany za mniejszą, lżejszą oraz szybszą wersję AT-TE[3]. AT-AP składał się z: kabiny kontrolnej, dwóch głównych nóg, znajdujących się z tyłu pojazdu oraz jednej dodatkowej kończyny, umieszczonej pod kokpitem. Kokpit posiadał pełne opancerzenie, zapewniające dobrą ochronę zarówno dla pilota, jak i głównego strzelca; zaś drugi strzelec - obsługujący działo laserowe - był bardziej narażony na ostrzał, gdyż ta część pojazdu nie była wystarczająco chroniona. AT-AP charakteryzował się wysoko zaawansowanymi systemami kierowania, dzięki którym był nazywany "czołgiem snajperskim"[2]. W kokpicie maszyny znajdował się również zestaw niezbędnych narzędzi do naprawy wszelkich uszkodzeń mechanicznych.

Początkowo AT-AP były opracowywane według modeli AT-PT, jednak okazały się one zbyt małe, aby mogły być stosowane samodzielnie na polu bitwy. W tym celu maszyna została wyposażona w ciężkie działo, aby móc służyć jako artyleria o średnim zasięgu. Jednak głównie była wykorzystywana do ostrzału pozycji wroga zamiast do ataku piechoty czy innych pojazdów.

Dwunożny AT-AP.

AT-AP zazwyczaj poruszał się na dwóch tylnych nogach. W związku z czym posiadał regulowany system zawieszenia, który gwarantował mu większą stabilność i zwrotność na nierównym terenie. Mimo to maszyna została wyposażona w dodatkową, trzecią nogę, która była opuszczana dla utrzymania stabilności pojazdu podczas ostrzału artyleryjskiego oraz w przypadku nierówności terenu. Jednak trzecia kończyna AT-AP służyła głównie jako podpora dla działa artyleryjskiego, ponieważ próby użycia armaty bez niej mogły być katastrofalne w skutkach. Ponadto nogi AT-AP zostały zaprojektowane w taki sposób, aby maszyna nie zapadała się w piasku.

Pojazd mógł rozwinąć maksymalną prędkość 60 km/h na otwartym terenie, podobnie jak większość robotów kroczących z serii AT. AT-AP został zaprojektowany głównie do walk na terenach płaskich, pustynnych, stepowych oraz obszarach zadrzewionych. Na jego uzbrojenie składało się: ciężkie działo blasterowe, średnie działo laserowe oraz ciężkie działo artyleryjskie z zapasem 50 pocisków[1]. Załogę pojazdu stanowiły zazwyczaj trzy osoby: pilot i dwóch strzelców. Ponadto AT-AP posiadał wystarczająco miejsca dla 200 kg ładunku.

Historia

Dwa AT-AP eskortujące AT-OT na Felucii.

W 32 BBY mistrz Jedi Sifo-Dyas zlecił klonerom z Kamino stworzenie armii klonów dla Republiki Galaktycznej. Oczywiście armia potrzebowała też odpowiednich pojazdów bojowych, czego wynikiem było zlecenie spółce KDY i RHE zaprojektowanie wielu różnych maszyn kroczących. Jedną z nich była mobilna artyleria AT-AP, wykorzystująca niektóre systemy AT-TE. Niedługo potem maszyny brały udział wojnach klonów. W początkowych latach konfliktu nie były jednak wykorzystywane ze względu na ich niedopracowanie oraz małą ilość wyprodukowanych egzemplarzy. Podczas bitew zazwyczaj służyły jako wsparcie dla maszyn cięższych, takich jak: AT-TE czy HAVw A6 Juggernaut. Dopiero w 20 BBY stworzono wystarczającą liczbę AT-AP, aby mogły one samodzielnie walczyć.

Artyleria AT-AP była wykorzystywana między innymi w kilku systemach Zewnętrznych Rubieży, gdzie była pod dowództwem mistrza Yody w końcowej fazie wojen klonów. Jedną z ważniejszych batalii, w których ich użyto, była bitwa o Kashyyyk w 19 BBY, gdzie pomagały bronić miasta Wookieech, Kachirho. Jak się okazało, AT-AP świetnie się tam spisywały. W tym samym roku brały również udział (obok pojazdów AT-TE, AT-OT oraz ISP) w bitwie o Felucję, pod dowództwem Aayla'i Secury. Uczestniczyły w oblężeniu Saleucami (pod przywództwem mistrzyni Jedi Stass Allie) oraz w bitwie o Cato Neimoidię. Były również wykorzystane w długotrwałych bataliach, które toczyły się latach 21 - 19 BBY, między innymi podczas bitwy o Mygeeto i bitwy o Xagobah.

AT-AP z 76 Regimentu.

Podczas wojen klonów AT-AP były na wyposażeniu wielu jednostek armii Republiki: 212 Batalionu Szturmowego (w tym 7 Korpusu Powietrznego), 327 Korpusu Galaktycznego, 91 Korpusu Zwiadowczego oraz 76, 96, 121 i 282 Regimentu.

Natomiast po przekształceniu Republiki w Imperium Galaktyczne i wybuchu galaktycznej wojny domowej, siły imperialne używały AT-AP głównie jako maszyn wsparcia. Wykorzystano je również w bitwie o Kashyyyk w 18 BBY, gdzie brały udział w zniewoleniu Wookiech. Zaś w późniejszym okresie były używane razem AT-KT do gaszenia powstań i ataków na miasta rdzennych mieszkańców planety. Podczas galaktycznej wojny domowej wiele fabryk, produkujących te pojazdy zostało opuszczonych, co później skutkowało tym, że bliżej nieokreślona ilość AT-AP trafiła w ręce Rebeliantów.

AT-AP podczas galaktycznej wojny domowej.

W późniejszym czasie z robotów kroczących AT-AP (wraz z innymi pojazdami z okresu wojen klonów) korzystały również siły wojskowe Odbudowanego Imperium, powstałego w 12 ABY.

Pojawienia niekanoniczne

AT-AP wpadły także w ręce piratów, Kartelu Huttów oraz innych organizacji typu Konsorcjum Zanna, co doprowadziło do tego, że były one wykorzystywane w walkach przeciwko Imperium oraz Rebelii. Kilka tych maszyn można było również nabyć w pałacu Huttów. Używano ich między innymi podczas potyczki na Nal Hutta w 0 BBY i bitwy o Hypori w 3 ABY.

Ciekawostki

  • Projekt AT-AP powstał stosunkowo późno, gdy film był już w postprodukcji. Stanowił on część pomysłu Georga Lucasa na stworzenie opancerzonych pojazdów lądowych dla klonów. Wstępne koncepcje pojazdu wykonał artysta Alex Jaeger, natomiast sam pojazd był wówczas nazywany "Pod Attack Walker" lub "PAW"[2].

Przypisy

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
All Terrain Attack Pod.

Źródła


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]