All Terrain Tactical Enforcer (wersja ładunkowa)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

AT-TE (wersja ładunkowa)
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Tactical Enforcer
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Długość: 12,4 m
Wysokość: 4 m
Prędkość w atmosferze: 60 km/h
Uzbrojenie: Brak stałego uzbrojenia
Różne
Załoga: 1 pilot
Pasażerowie: 8 żołnierzy
Przynależność: Imperium GalaktyczneWersja ładunkowa All Terrain Tactical Enforcer to sześcionożna maszyna krocząca, powstała na bazie AT-TE. Pojazd był używany przez siły Imperium Galaktycznego.

Charakterystyka

AT-TE podczas konwoju na Maridun.

Imperium przeznaczyło niewielką ilość standardowych AT-TE na przerobienie do postaci transporterów. Tak zmodyfikowane pojazdy pełniły rolę wsparcia, podobnie jak AT-OT. Często wykorzystywano je podczas imperialnych operacji górniczych oraz do transportu ludzi i ładunków pomiędzy bazami i posterunkami. Pojazd był przystosowany do zabrania na pokład co najmniej ośmiu pasażerów, jeśli jednak nie posiadał w danym czasie żadnego ładunku, liczba przewożonych osób mogła się zwiększyć wielokrotnie. Załogę pojazdu stanowił natomiast tylko jeden pilot.

Transportowe AT-TE nie posiadały żadnego stałego uzbrojenia, dlatego też musiały polegać na ochronie ze strony innych jednostek pancernych. Jednak mimo braku jakiejkolwiek broni, robot kroczący posiadał wystarczająco dużo miejsca, aby dla ochrony ustawić na nim kilka ciężkich blasterów E-Web (w takim przypadku przestrzeń ładunkowa pojazdu musiała zostać całkowicie opróżniona, żeby broń mogła być zainstalowana).

Te AT-TE zostały również wyposażone w szereg dodatkowych akcesoriów, m.in. w linę holowniczą, za pomocą której mogły wyciągać pojazdy, które np. utknęły w miękkim gruncie. Dzięki sporej wielkości maszyny kroczącej, owo akcesorium przydawało się do holowania innych pojazdów. Na wyposażenie ładunkowego AT-TE składał się także wysięgnik, dzięki któremu ładunki mogły być przenoszone pomiędzy pojazdem a miejscem wyładunku.

Historia

AT-TE cargo podczas bitwy o Maridun.

Ładunkowe AT-TE były wykorzystywane przez Imperium podczas galaktycznej wojny domowej. Co najmniej jeden z nich był używany na Maridun w roku 0 ABY, gdzie wraz z kilkoma Juggernautami służył do konwojowania ładunków. Brał również udział w bitwie o tą planetę, podczas której został przerobiony na stanowisko strzelnicze dla imperialnych żołnierzy - wówczas uzbrojono go w kilka działek E-web. Kilka z tych wersji AT-TE brało udział w drugiej bitwie o Jabiim. Natomiast osiem miesięcy później, po bitwie o Kalist VI, transportowe AT-TE pomagały oczyścić ruiny bazy imperialnej oraz instalować nowe elementy za pomocą wysięgników.

Źródła


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]