Heavy All Terrain Anti-Aircraft

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Heavy AT-AA
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Heavy All Terrain Anti-Aircraft
Producent: Rothana Heavy Engineering
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Uzbrojenie: 1 potrójna wyrzutnia pocisków wstrząsowych[1]
Różne
Rola:
  • Broń przeciwlotnicza
  • Bojowy robot kroczący[2]
Przynależność: Imperium Galaktyczne[1]Heavy All Terrain Anti-Aircraft, zwany również Heavy AT-AA[1], Heavy Anti-Air Mobile[1] lub po prostu skrótowo AT-AA[1], to ciężki czworonożny robot kroczący, wykorzystywany przez siły Imperium Galaktycznego. Jego zadaniem było niszczenie wrogich jednostek latających.

Charakterystyka

Heavy AT-AA był cięższym i lepiej opancerzonym następcą robota kroczącego AT-AA. Z samego wyglądu niewiele różnił się od swojego poprzednika, prócz tego że na grzbiecie kadłuba pojazdu została umieszczona ulepszona potrójna wyrzutnia pocisków wstrząsowych (standardowa wersja posiadała pojedynczą wyrzutnię)[1]. Bardziej zaawansowana broń pozwalała na szybszą likwidację myśliwców i bombowców o słabym pancerzu, jak również wyrządzała poważne szkody cięższym jednostkom latającym.

Samo opancerzenie ciężkiego AT-AA też zostało znacznie zmodernizowane, dzięki czemu mógł oprzeć się o wiele większym obrażeniom niż poprzednia wersja pojazdu. Jednak podobnie jak standardowy AT-AA nie posiadał on żadnego dodatkowego uzbrojenia defensywnego, co skutkowało z tym, że pojazd musiał być chroniony przez inne pojazdy lub lotnictwo. W wyniku tego Heavy AT-AA zazwyczaj był wykorzystywany głównie jak wsparcie dla innych jednostek, szczególnie tych pozbawionych odpowiedniej ochrony przeciwlotniczej (np. imperialne konwoje).

Historia

Heavy AT-AA były produkowane przez RHE na zlecenie Imperium Galaktycznego i wykorzystywane podczas galaktycznej wojny domowej. Co najmniej cztery pojazdy tego typu wzięły udział bitwie o Hoth w 3 ABY, gdzie były częścią Grupy Uderzeniowej Nawałnica. Rok później dwa ciężkie AT-AA brały udział w bitwie o Endor podczas obrony tarczy planetarnej, osłaniającej budowę drugiej Gwiazdy Śmierci. W tym samym roku użyto ich również podczas wyzwolenia planety Kessel.

Przypisy

Źródła


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]